Rehberiniz-Okul hayatı için sorulara cevaplar

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Okul hayatı için sorulara cevaplar” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Okul hayatı için sorulara cevaplar

OKUL HAYATI İÇİN SORULARA CEVAPLAR

Size okul hayatı bölümünde sorularınıza cevaplar vereceğimizi söylemiştik.

Şimdi özellikle turkey90.com ziyaretçilerinin sorduğu ve zaman zamanda değişik şekilde e-postama gönderilen bazı sorulara cevaplar vereceğim. Sizinde eğer sorularınız varsa AŞAĞIDAKİ MAİL ADRESİNE GÖNDEREBİLİRSİNİZ.

Ahmet YILDIZ – ayildizpdr@mynet.com

PDR uzmanı

SORU 1: ÖSS sınavının iki basamaklı olacağı yönünde söylentiler var. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz. (METİN KANBAL)

CEVAP 1: ÖSS sınavının bu sene iki basamaklı yapılacağı yönünde kesin ve resmi bir açıklama yetkililer tarafından henüz yapılmadı. Sizinde belirttiğiniz gibi bu şu anda sadece söylenti.

Ancak Türkiye de her söylentinin bir gerçeklik payının da olduğunu düşünürsek ÖSS sınavında bir değişikliğin yapılacağı gerçeği ortaya çıkıyor.

Şu anda Milli Eğitim Bakanlığının her sene bir sınav ve son sene genel bir sınavla üniversitelere öğrenci seçileceği konusunda bir projesi var. Ancak bu şu anda resmi olarak açıklanmadı. Sadece proje olarak üzerinde çalışılmaktadır.

SORU 2: ÖSS sınavında lise 2 (10.sınıf) ve lise 3 (11.sınıf)’üncü sınıflarda işlenen hiçbir dersten soru sorulmuyor. Sizce bu haksızlık değil mi ? (DUYGU ÖZDEMİR)

CEVAP 2: ÖSS sınavı sorularının , ilköğretim ikinci kademenin 7-8 ve lisenin 1 (9.sınıf). sınıfındaki müfredattan sorulduğu bir gerçek. Bu nedenle özellikle öğrenciler lise-2 ve lise-3. Sınıflardaki derslere pek önem vermemektedir. Kısa vadeli olarak öğrencilerin bu bakış açısı doğru gibi görünebilir. Ancak uzun vadede bu durum hiçte öğrencilerin gördüğü gibi değil. Bunun sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

a) ÖSS sınav sisteminin değiştirileceği konusunda en üst düzeydeki yetkililerden açıklamalar yapılıyor. Lisede müfredatından sorularının ÖSS sınavında sorulacağı yönünde açıklamalar var. Bu şekildeki sorular belki bu sene, belki bir dahaki sene sorulabilir, bu tür soruların bu sene veya daha sonraki senelerde sorulmayacağı yönünde de kesin bir açıklama yok. Bu nedenle ÖSS sınavına hazırlıksız yakalanmamak istiyorsanız ve bir daha ki senelere daha iyi hazırlanmak istiyorsanız benden size tavsiye bu sınıflardaki derslere önem verin. Dershanede öğrenirim mantığı yanlıştır. Dershane öğretmez, öğrendiğinizi daha iyi pekiştirir, size bol egzersiz yaptırır.

b) Üniversite sınavından önce öğrencilerin birbirlerini bu amansız sınavda geçebilecekleri an kolay ve en kesin yol AOBP (ağırlıklı orta öğretim başarı puanı) dır. AOBP ‘ı yüksek olan öğrenciler bu puanı düşük olan öğrencilerden sınava bir adım önde başlar. AOBP’nı yükseltmenin en önemli koşuluda lise hayatında başarılı bir öğrenci olmaktır.

c) Öss sınavı sonucunda sınavı kazanıp herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümüne gittiğinizde karşınıza burada dersler ve öğrenme süreci çıkacaktır. Üniversiteler liselerin bir üst kurumu olduğu için aslında lisede gördüğünüz derslerin daha geniş içerikli olanını buralarda da göreceksiniz. Örneğin lisede “integral” konusu vardır. Ama üniversite sınavında sorulmaz.

Bu nedenle de öğrenciler bu konunun verilmesini istemez, zaten öğretmenlerde kısaca verip geçerler. Ancak bu öğrencinin üniversitede özellikle matematik bölümünü kazandığını düşünürsek, burada da karşısına integral çıkacaktır. Ve öğretim üyesi karşısındaki tüm öğrencilerin bu konusun ana noktalarını bildiğini düşünerek, en alt seviyeden bu konuyu anlatmaz. Eğer lise hayatında bu konuda yeterli altyapınız yoksa okurken oldukça zorlanırsınız. Ben bu nedenle üniversiteyi bırakmak zorunda kalan çok öğrenci tanıyorum.

SORU 3: Meslek lisesi öğrencisiyim. Meslek liselerindeki öğrencilere yapılan haksızlıklar giderilecek mi ? (MELİH KÖSE)

CEVAP 3: Meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilerin ÖSS sınavında puan kırılmalarını önlemek yönünde çalışmalar yapılıyor. Ancak bu sene bir iyileşmenin olabileceğini düşünmüyorum. Ancak önümüzdeki sene bir düzeltme yapılabilir. Ancak ne gibi gelişmelerin olacağı belli olmayabilir. Biz turkey90.com olarak her hangi bir değişiklik ve yenilik olduğunda sizi bilgilendireceğiz. Bu nedenle turkey90.com’u düzenli olarak takip etmeye özen gösterin. Birde meslek liselerinde okuyanlara şöyle bir açıklama yapmayı uygun buluyorum.

Meslek liselerinde okumanın neden sürekli olumsuz yönünü görüyorsunuz ? olumlu yanlarını da görmeye çalışın. Nasıl mı? Bir düz lisede lise 3 öğrencilerinin sayısı 500 olsun. Bu lisede ÖSS sınavını ve kazanacak, Türkiye şartlarında iyi bir yer kazanacak öğrenci sayısı en fazla 10 kişidir. Geriye kalan 490 kişi iş hayatına hiçbir özelliği ve kabiliyeti onaylanmamış işsizler olarak girecektir. Üniversite sınavına girişteki kişi sayısının artmasının nedeni de budur.

Çünkü ÖSS sınavını öğrenciler “iş ve işçi bulma kurumu” olarak görmektedir. Meslek liselerinde okuyan her öğrenci ise iş hayatına kaliteli ara elman olarak girecektir. Ve iş bulma imkânları da lise öğrenimi görmüş olan öğrenciler arasında en yüksek olanlarıdır. Hatta şu anda bir üniversite mezunundan daha fazla kazanca sahip bir çok meslek lisesi çıkışlı öğrenci tanıyorum. Düz lisede üniversiteyi kazanamayan işsizken. Meslek lisesinde üniversiteyi kazanamayan, girişimci bir ruha da sahipse çok rahat iş sahibi olabilir.

SORU 4: Sizce ÖSS sınavını kazanmak için dershaneye gitmek şart mı ? İstanbul da hangi dershaneyi önerirsiniz ? (MUAMMER YILMAZ)

CEVAP 4: Dershaneler ÖSS sınavını kazanma garantisini veremez. Dershaneler sizin eksik olan yönlerinizi tamamlayarak ÖSS sınavına bilgi ve deneyim yönünden tam donanımlı olarak girmenizi sağlar. Dershaneden önce öğrencide ÖSS sınavını kazanma yönünde azim,inanç ve çaba olmalıdır. Eğer bunlar sizde yoksa tavsiyem dershaneye gidip paranızı ziyan etmeyin.

Eğer bunlara sahipseniz dershane seçiminde şu hususlara dikkat edin. Yani şu sorulara cevaplar vererek dershanenizi seçin. (bizim buradan size dershane önerisinde bulunmamız doğru olmaya bilir. Ancak turkey90.com’un okul hayatı bölümü editörü olarak il il en iyi dershaneler araştırmasını yapıyorum. Bittiği taktirde turkey90.com da önerilerimizi ve nedenlerini bulabileceksiniz.)

a) Köklü bir dershane mi ?

b) Dergi, kitap, yaprak testleri kaliteli ve özgün mü ?

c) Dershane hayatını sadece derslerden ibaret mi görüyor, etüt ve ek derslere yer veriyor mu ?

d) Daha önce o dershaneye gitmiş bir arkadaşınızla konuştunuz mu ?

e) Öğretmenleri kaliteli mi ? Sadece standart ders mi anlatıyorlar, yoksa öğrencilerin bireysel özelliklerinizi dikkate alıyorlar mı ?

f) Geçen sene ki başarı durumu nedir ? (Türkiye derecesi çıkarıp çıkarmadığına değil, kazandırdığı aday sayısına göre değerlendirme yapın.)

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir