Rehberiniz-Okul çantasında kanserojen madde paniği

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Okul çantasında kanserojen madde paniği” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Okul çantasında kanserojen madde paniği

VATAN’ın Çin’den ithal edilen bazı okul çantalarının yasal sınırdan 40 bin kat fazla kanserojen madde içerdiğini ortaya çıkarması, kırtasiye sektörünün de tepkisini çekti. Umur Kırtasiye’nin Genel Müdür Yardımcısı Berna Acar, “Fitalatlı plastik içermeyen bir çantanın maliyet farkı sadece yüzde 20. Çocuklarımızın hayatı bu fark için riske atılıyor” dedi.

Dünyaca ünlü birçok ünlü markayı Türkiye’ye getiren ithalatçı ve üretici Umur Kırtasiye’nin Genel müdür Yardımcısı Berna Acar, Çin’de maliyet farkı göze alındığı zaman kanserojen kimyasal içermeyen çantalar üretmenin mümkün olduğunu söylüyor. Berna Acar çocuklarımızın hayatını riske eden fitalatlı hammaddeyle, kanserojen içermeyen hammaddenin maliyet farkının sadece yüzde 20 olduğunu belirtiyor. Acar çocukların kullandığı çanta ve kırtasiye malzemelerinin üretimiyle ilgili şöyle konuştu:

‘Çin’de sağlıklı çanta da üretiliyor’

“Dünyanın önde gelen kırtasiye malzemeleri üreticileri de ürünlerinin bir kısmını Çin’deki fabrikalar da yaptırarak ithal ediyor. Çin genelinde sadece kalitesiz ve kanserojen kimyasal içeren çanta ve kırtasiye malzemeleri üretilmiyor. Eğer üretici maliyeti biraz yükseltmeyi göze alabilirse fitalat, azo boyar madde ve ağır metal içermeyen çanta ve kırtasiye malzemesi üretmesi mümkün. Çantada fiyatı belirleyen unsurlardan biri çantanın çok fazla gözü olması. İthalatçı bu maliyetin bir kısmını üstlendiği takdirde çıkarılacak farklı tasarımlarla sağlıklı ürün ithal edilebilir.”

“Özellikle plastik kullanılan çanta gibi ürünlerde aynı kumaşı kullanarak fitalatsız üretim yapılabiliyor. Fitalat içermeyen plastik kullanarak üretilen bir çantayla, fitalatlı plastikle üretilen çanta arasındaki maliyet farkı sadece yüzde 20. Yani çocuklarımızın sağlığı sadece yüzde 20’lik maliyet farkı için riske atılıyor. Şu anda bile kanserojen fitalat maddesi içermeyen bir okul çantası piyasadan 29 liraya satın alınabilir. Anne ve babaların çok az bir miktar daha fazla ödeyerek çocuklarını riske atmayan ürünler alabilirler.”

542 bin TL idari para cezası kesildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2011’in Eylül ayından itibaren İstanbul, Ankara İzmir ve Gaziantep’te yaptığı denetimlerde numune olarak aldığı ayakkabılardan uygunsuz çıkanların üretici ve ithalatçısına 110 bin 943 TL ceza kesti. 80 kırtasiye malzemesinden 78’i laboratuvarda test edildi. Bu ürünlerden güvensiz bulunan 41’i için 35 farklı firmaya 431 bin 445 lira idari para cezası uygulandı. Bakanlık kimyasal kanserojen içeren güvensiz ürünlerin Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde üretildiğini tespit etti.

Çocuklarda kurşun zehirlenmesine dikkat edin!

Ağır metal kirliliğinins çocuklarda zihinsel gelişim geriliği, sakatlıklar ve bazı organların görevini yapmaması gibi ciddi rahatsızlara neden olabileceği bildirildi. KTÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gamze Çan, “Çocuk uzun zamandır kilo almıyorsa, gelişiminde gerilik varsa, soluk benizli ve kansızlığı varsa, karın ağrısı gibi şikayetlerden bahsediyorsa, kurşun zehirlenmesinden şüphelenilmeli ve taramadan geçirilmeli” dedi. Çan, akut yolla sürekli kurşuna maruz kalan çocukların risk altında olduğuna dikkat çekti. Çan, şöyle devam etti: “Karadeniz Sahil Yolu yürüyüş yoluna çok yakın. Buradaki yürüyüşler küçük çocuklar açısından çok sık yapılıyorsa tehlike oluşturabiliyor. Çünkü o havayı soluyorlar. Eski evlerdeki boyaların içinde de kurşun var. Yine kurşun boruların olduğu tesisatlı evlerde kurşun, su sisteminden alınabilir. Plastik oyuncakların boyaları içinde kurşun olabiliyor. Hem çocuklar her şeyi ağızlarına soktuğu için hem de ortamda buharlaşan solunum yolu ile alınabileceği için risk yaratabiliyor” dedi.

40 bin çanta toplatıldı

4703 sayılı yasaya göre bakanlık tarafından piyasadan 40 bin 236 okul ve beslenme çantası, 455 kutu silgi, 16 bin 777 kurşun, tükenmez ve boya kalemi, 41 bin 975 kalem kutusu, 631 adet ayakkabı toplatıldı.

Kaynak: http://Vatan

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir