Rehberiniz-Okul başarısı zeka göstergesi değil! (2)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Okul başarısı zeka göstergesi değil! (2)” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Okul başarısı zeka göstergesi değil! (2)

OKUL BAŞARISI ZEKA GÖSTERGESİ DEĞİL! (2)

Kaynak:Milliyet Gazetesi

Yazan:SİBEL KAHRAMAN

Ankara Özel Ceceli Okulları Psikolojik Danışmanı Kudret Eren Yavuz, hayatta başarılı ve zeki olmanın yolunun, yıllarca, sayısal bölümlerde okumak olarak kabul edildiğini söylüyor. Yavuz, bu yanlış görüşle binlerce yaratıcı beyinin sistem dışına itildiğini savunuyor.

Türkiye’de yıllarca, IQ’ya yani ‘matematiksel-dilsel zekâ’ya dayalı müfredat sistemlerinde eğitim verildiğini kaydeden Yavuz şöyle konuşuyor: Bu durumda öğrencilerin tek amacı girdikleri sınavlarda yüksek puanlar almak oldu. Bu gençler her defasında daha çok bilgiyi ezberlediler ve yine her defasında gerçek yaşamdan biraz daha uzaklaştılar.

Tekdüze eğitim faciası…

Yavuz, anne babaların çocuklarının farklı zekâlarını keşfetmeleri ve geliştirebilmeleri için nasıl davranmaları gerektiği konusundaki sorularımızı ise şöyle yanıtlıyor:

Ailelerin zekâ kavramına bakışları nasıl?

Ailelerin çocuklarından beklentileri zekâ anlamında oldukça yüksek. Yüksek zekâ, üniversite sınavında başarı beklentisi, çocuk açısından durumu çok karmaşık bir hale sokuyor.

Bu durum çocuğa nasıl yansıyor?

Aile ve çevresinin yüksek zekâ, başarı gibi beklentilerine cevap vermekte zorlanan çocukların bir süre sonra özgüvenleri zayıflıyor. Okula ve öğrenmeye karşı tutumları olumsuz yönde gelişiyor.

Aileler, IQ’yu çok mu önemsiyor?

Evet. Oysa günümüzde, IQ’nun hayattaki başarı konusunda zayıf bir gösterge olduğuna dair pek çok bulgu var.

IQ saplantısının bedeli ne oldu?

Toplumlar zekâyı sınırlı olarak ele aldı. Belirlenen kalıba uymayan pek çok yaratıcı akıldan mahrum kalındı.

Peki okul başarısının önemi nedir?

Çocukların okul başarısının yükselmesi, zeki olarak adlandırılması, hem ailelerce hem öğretmenlerce çok önemli sayıldı. Bu inanç doğrultusunda yıllarca sözel ve mantıksal yanlarını geliştirmeye yönelik tekdüze eğitim verildi.

Sonuç…

Hiç de umut verici olmadı. Çünkü okul hayatı boyunca başarılı sayılan öğrenciler, mezuniyet sonrası büyük sıkıntılarla işe girebildi. Gerçek hayata uyumda pek çok sıkıntı yaşadılar. Zeki denilen pek çok öğrenci, davranışlarıyla toplumu şaşırttı, antisosyal tavırlarla ailelerini endişelendirdi.

Yaşayarak öğrenmeliler…

Ne yapılması gerekiyor?

Eğitime bakış açısı değişmeli. Zekâ yaşamın her anında vardır. Çocuklar okul yaşamı boyunca yalnızca matematiksel zekâsını gösterebileceği değil hemen her tür zekâsını kullanabileceği pek çok etkinlikle karşılaşırlar. Örneğin sadece matematik sorusunu çözerken değil, arkadaş edinirken ya da resim yaparken de zekâlarını kullanırlar.

Matematik dersinde kişisel etkinlik nasıl kullanılabilir?

Öğrenciler alan ölçüleri öğretilirken birbirlerinin veya kendi ellerinin ayaklarının kaç santimetre olduğunu ölçebilir. Denklem konusunda xin bir bilinmeyen olduğunu, kendi yaşamlarının bilinmeyen yönleriyle benzeştirerek öğrenebilirler.

Sosyal bilimler dersinde matematiksel etkinlik nasıl kullanılır?

Örneğin tropikal bölgelerde yağmur ormanları ile ilgili bilgiler verirken; Dünyadaki tüm çiçeklerin 3’te 2’si tropik yağmur ormanlarında bulunur veya Kolombiya yağmur ormanlarında bin 400 farklı kuş vardır örnekleri verilebilir.

Fen dersinde müzik kullanılabilir mi?

Tabii. Öğrenciler, doğadaki canlıların çıkardığı sesler üzerine bir çalışma yapabilir.

Çocuğunuzun zekâsı hangisi?

Howard Gardner’ın Çoklu zekâ, Özcan Demirel’in Eğitimde Program Geliştirme ve Kudret Eren Yavuz’un Çoklu Zekâ Teorisi kitaplarında zekâların özellikleri şöyle tanımlanıyor:

Kişisel-İçsel zekâ

Bireyin kendini duyma ve anlamasıyla ilgili bilişsel yeteneğini ifade ediyor… Kim olduğumuzu, hangi duygularımızı neden hissettiğimizi düşünmemiz kişisel zekâmızla ilgili bir durum. Bu zekâsı yüksek bireyler kendini tanıma, güvenme, disiplinli olma, hedeflerini belirleme ve kişisel problemlerini çözme becerisini gösteriyor.

7 temel özelliği:

1- Yalnız kalmaktan hoşlanırlar,

2- Her yaşadıkları üzerinde çok fazla düşünürler,

3- Kendi içlerinde bir değer ve anlayış sistemi oluştururlar,

4- Duygu ve düşüncelerinin farkındadır,

5- Kendilerini farklı tarzlarda ifade edebilirler,

6- Yaşam felsefelerini oluşturmaya yönelik arayış içindedirler,

7- Yaşamlarında motivasyon kaynakları, hedefleridir.

Geliştirmek için ne yapmalısınız?

Çocuğunuza, kendisi için hedefleri nasıl koyacağını öğreterek, kişisel zekâsını geliştirin. Yapmak veya daha iyi olmak istediği konuların bir listesini yapın. Gelecekte sahip olmak istedikleri şeylerin, resimlerini kesmede yardım edin.

Doğa zekâsı

Bu tür zekâ, bitkileri, mineralleri, hayvanları, dünyayı, dağları, denizleri, mevsimleri tanıma ve sınıflandırma yeteneği olarak belirtiliyor. Bu zekâ türünde gelişmiş olanlar, izcilik-dağcılık yapmaktan, jeolojiden, astronomiden, doğa tarihi müzeleri ile ulusal parkları ve hayvanat bahçelerini gezmekten, balık tutmaktan hoşlanıyor.

5 temel özelliği:

1- Doğadaki hemen her canlının yaşamına ilgi duyarlar,

2- Farklı canlı türlerine ve isimlerine karşı çok dikkatlidirler,

3- Zooloji, botanik, tıp, fotoğrafçılık gibi alanlara ilgi duyarlar,

4- Doğa ve insanın birbirine etkisiyle ilgilenirler,

5- Seyahat etmeyi, belgeseller izlemeyi sever, doğa ve gezi dergilerini incelemekten hoşlanırlar,

Ağaçları tanıtın

Doğa zekâsını geliştirmek için çocuklarınızı yaprak toplamaları, çevrenizdeki çiçek ve ağaç türlerini tanımaları için heveslendirin. Onlarla belgesel programları seyredin.

Görsel zekâ

Görsel zekâdaki yeteneğimiz, üç boyutlu bir nesnenin şekil ve görüntüsünü ne kadar hayal edebildiğimizle ilgili. Görsel düşünme, kendini şekil ve grafiklerle ifade etme, çizme, boyama, şekil verme gibi davranışları kapsıyor.

6 temel özelliği:

1-Bir görüntüyü zihninde canlandırabilir

2-Harita, çizelge ve şemaları rahatlıkla okur

3-Yaşıtlarından daha hayalcidir

4-Görsel gösterimleri sever

5-Okurken kelimelerden çok resimlerden öğrenir

6-Dalgın bir şekilde resim çizer

Geliştirmek elinizde…

Çeşitli renklerde farklı farklı kalemler alın. Grafik, el sanatları, tasarım, resim kurslarına teşvik edin. Çocuğunuzla fotoğraf çekin, müze gezin, sinema ve tiyatroya gidin.

Bu derste ‘Çoklu Zekâ’ uygulanıyordu

Çoklu Zekâ Kuramı’nı kullanan Kültür 2000 Koleji Matematik Öğretmeni Nursel Çiloğlu’nun dersine girdik. Doğrusu, gördüğümüz manzara oldukça ilginçti.

Ders önce bildiğimiz, klasik dört işlem probleminin anlatımıyla başladı. Ama dakikalar ilerledikçe geleneksel anlatımın dışına çıkıldı. Nursel öğretmen, öğrencilere dört işleme örnek olan problemi, şekille anlatmalarını istedi. Daha sonra aynı problem tempoyla yapıldı.

Bedensel zekâya sahip olan bir öğrenci probleme konu olan annenin ve çocuğunun yaşını, zıplayarak hesapladı. Başka bir öğrenci müzik zekâsıyla müzik aletleriyle probleme çözüm getirdi.

‘Tembel ayrımı yok’

Çiloğlu, oldukça hareketli geçen dersin özelliğini şöyle anlattı: Her çocuğun ilgisini canlı tutmaya çalışıyorum. Hepsini çok iyi tanıdığım için hangi zekâlarını kullandıklarını, ne yaparsam dersten kopmayacaklarını biliyor ve uyguluyorum. Örneğin ayağa kalkıp zıplayan çocuk bedensel zekâya sahip bir öğrencim. Ve onu sürekli oturarak tutmak mümkün değil. Ama aralarda ona uygun aktiviteler yapmak derse konsantre olmasını sağlıyor. Bir başka öğrenciye müzik zekâsından girip matematiği sevdiriyoruz.

Çoklu zekâ kuramınının uygulandığı sınıflarda çalışkan, tembel diye bir ayrım olmadığını belirten Çiloğlu, Seviyeler sürekli oynuyor. Her çocuğun cevherini açığa çıkarmak çok önemli. Her çocuk her konuyu öğrenebilir. Bu nedenle başarılı, başarısız öğrenci ayrımı olmuyor dedi.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>