Rehberiniz-Okudum, özetledim, öneriyorum-4

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Okudum, özetledim, öneriyorum-4″ adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Okudum, özetledim, öneriyorum-4

OKUDUM, ÖZETLEDİM, ÖNERİYORUM-4

ÖZLEM SELLER

REKABET ÜSTÜ -EDWARD DE BONO

Geçenlerde yıllar önce okudugum bir kitabı tekrar okumaya başladım içinde sigortacılıkla ilgili ilginç biriki örnek oldugu için paylaşmak istedim.

Türkiye de pek çok kereler konferanslar veren Edward Bono kitabında da günümüz koşullarında özellikte kendini yenilemeyenlerin çok kısa sürede geride kalacaklarından bahsederken aynı zamanda neler yapmamız gerektiği konusunda öneriler getiriyor ve söze şöyle başlıyor:

“Rekabet etmezseniz, ayakta kalamazsınız.Çelişki şu ki, rekabetçi olmanın peşinde koşarsanız , gerçek anlamda rekabetçi olmazsınız”.

Ve ekliyor “başarılı olmak için plan yapanlar ayakta kalacaklardır .Örneğin su çorba için gereklidir, ama çorba suyun ötesinde olmak zorundadır.

De Bono’ nun da dediği gibi başarıya ulaşmak istiyorsak rekabeti aşıp rekabetüstü olmamız gerekmektedir.

Kimileri satışları arttırmak değişik çabaları denerler örneğin sektörümüzde çok yaşanan bir örnek:

Fiyatı düşürmek : bu yöntemle zamanla satışlar artırabilirsiniz. Ama daha sonra alıcılar indirimlere alışırlar ve örneğin yeni araba almak için bu tür kampanyaları beklerler.

Rekabet, aynı yarışta koşmayı seçmek demektir.Rekabet üstünde ise rakipler, kendi yarışlarını kendileri seçerler.

Rekabet üstü olmak “değer tekelleri” yaratmakla ilişkilidir.

Bundan yüzyirmi yıl önce Kanada’ daki Prudential Sigorta Şirketi Başkanı Ron Barbaro hayat sigortacılıgında yaşarken ödeme sistemini getirdi. Geleneksel yaşam sigortalarında, teminat tutarları ailenize yada diğer hak sahiplerine siz öldükten sonra ödenirdi. Ron Barbaro ise poliçe sahibi ölümcül bir bir hastalığı (kanser vb.gibi) bulunduğu tanısı konursa teminat tutarının yüzde yetmişbeşinin hemen kendisine ödenmesi kavramını ortaya attı. Böylece hastaya ekstra giderler yada tıbbi harcamalar için gereken para sağlanmış oluyordu.

Ron Barbaro basit bir kavram değişikliği yarattı.Yaşam sigortası geleneksel olarak ölümle ilşkili görülüyordu. Barbaro ise yaşamı vurguladı; O bu yaklaşımın uygulanmasını sağlayacak cesarete ve itici güce sahipti.

Başınız ağrıdığında aspirin içersiniz, ama sürekli aspirin içerek yaşamınızı sürdüremezsiniz.(Bunlar önemli ve gerekliyse de, yeterli değildir!)

Temel çizgide olmak da yeterli değildir.Bundan daha iyisini de yapmak zorundasınız.

Gözden geçirmemiz gereken kavramlar vardır. Bunlar:

Ürün anlamlı bir değer sunmuyorsa en kaliteli ürünü en düşük fiyattan almanın, hiçbir yararı yoktur.

Başarı, birbiriyle etkileşim halinde olan çok sayıda etkene bağlıdır; pazar koşulları, ekonomik ortam, rakipler, insanlar, emek ilişkileri, tüketici güveni, vb….

“İşdünyasında geçemediniz mi? kendinizi dipte buluvereceğiniz bir gerçeklik sınavı vardır.Haklı olduğunuzu iddia ederek, yüzünüz mosmor oluncaya kadar tartışabilir, ama yine de iflas edebilirsiniz”. Edward De Bono

Verimlilik girdi ile çıktı arasındaki orandır ve size şu soruyu sorar: Koyacağım kaynaklar karşılığında alabileceğim en iyi çıktı hangisidir?.

Verimlilik üretkenlik demektir.Verimlilik çabanın başa harcanmaması demektir.

Etkinlik ne yapmak istediğinizi kesin olarak saptamak demektir.

“ Arasıra kazanılacak bir başarı için bir çok başarısızlığa yatırım yapmak zorunda kalmak istemiyorum Edward De Bono

Kalite Yönetimi, insanları daha fazla motive etmenin ve yaptıkları işe olan ilgilerini arttırmanın mükemmel bir yolu olarak görülmektedir.

Katılımcı Yönetimin Püf Noktası, hem işe bağlılık ve motivasyon, hem de yapıcı ilerleme sağlamaktır.Katılım ne kadar büyükse, üstün önderliğe duyulan gereksinim okadar fazladır.Yaratıcılığı ortaya çıkarmanın en iyi yolu gruplar halinde yapılan beyin fırtınasıdır.

Kendinden Hoşnutluk bazı şeylere alıştığınız için onların size normal geldiği durumdur.Bu yerinde saymanın en belirgin özelliğidir.

Kendinden Hoşnutluk Çeşitleri:

• Rahatlık Nedeniyle :• Gevşekli Nedeniyle:

• Kibir Nedeniyle:• Vizyonsuzluk Nedeniyle:

İnsanın kendinden hoşnut olmasıyla, kendine barışık olması farklı anlamda olup işletmelerinkiyle ters orantılıdır.

Peki ama ne yapmalıyız:

Bir şeyi başarma sorumluluğu verilmiş belirli bir şampiyon adayınız yoksa sonuçta hiç bir şey olmaz.Bir Şampiyon adayınız olsun hatta birden fazla.

Bir iş alanında tecrübeli olmanın avantajı, bu alanda uygulanabilecek tüm kalıpları bilmektir.

Tüm kalıpları bilin ve tecrübenizi arttırın. Bilgi işin oksijenidir.Oksijenin olmadığı yerde yaşam yoktur.

Rekabet, ayakta kalmak için gereklidir.

Rekabetüstü, başarılı olmak için gereklidir.

Kısacası rekabet üretibilere baskı Yapmaktır.

Kavramlar yerinde olursa işler büyük olasılıkla gelişecektir; İş dünyası kendine başka yollardan daha ucuza para bulabileceği için artk karın sıradan müşteriden gelecegini anlamaya başlamıştır.Bu yüzden arık değer üretimi ön plana çıkmıştır.

Değer Üretiminde İtici Güçler:

-Kolaylık-,-Yaşam Kalitesi-,-Kendini Önemseme,-Zihni dağıtmadır.

Riski ise belirsizlik korkusudur.Örnegin:Bilinmezlik korkusu ve risk korkusu, sigortacılık işinin bütününün temelidir.Fiyat uygunsa güvenlik yüksek bir değer taşır. Ama fiyat eşiği aşılırsa, insanlar birden kaderci kesilirler ve sigortasız da yapabileceklerini karar verirler.

Gündelik düzeyde, garantilerin iyi hizmetin, kuurlu malların değiştirilmesinin bir maliyeti vardır, Ama karşılığında oluşan güvenlik değeri çok daha yüksektir.Örneğin: Türkiye’de bir sigorta şirketi sigortalılarına bir aylık deneme süresi veriyor ve bu süre sonunda hizmetten faydalanmak istemeyen müşteri poliçesini iade edip parasını geri alabiliyor,

Satın almakta olduğumuz malın gerçek değeri belirsiz olduğunda verilecek garanti çok büyük önem taşır.

İşin içinde insanlar olmadıkça, değer diye bir şey yoktur.Değer, birine yarar sağlayan yada yarar sağlama olasılığı ortaya çıkaran bir şeydir.Değerler bir bulut gibi havada asılı durmaz insanlarla bağlantılı olmak zorundadır.Değerler sürekli soru sorulmasını gerektirir.Bazı değerler bilerek oluşturulur.Bazıları kendiliğinden oluşur.

Eğer rekabet ortamında öne çıkmak istiyorsanız yaratıcılığınızı ön plana çıkarmanız ve sürekli gelişmeye açık olmanız gerekiyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>