Rehberiniz-Oks’nin altın kuralları !!!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Oks’nin altın kuralları !!!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Oks’nin altın kuralları !!!

PANİK YAPMAYIN: Deneme sınavlarında karşılaştığınız sorulardan daha kolay sorularla karşılaşacaksınız; buna inanın.

DERİN NEFES ALIN: Sınava başladığınız anda her şeyi unuttuğunuz duygusuna kapılabilirsiniz. Bu, doğal ve geçici bir durumdur.

ZOR SORULARLA İNATLAŞMAYIN: OKS’de sorular 5 farklı kategoride hazırlanıyor. Soruların yüzde 10’u çok kolay, yüzde 20’si kolay, yüzde 40’ı normal, yüzde 20’si zor ve yüzde 10’u da çok zor düzeydedir. Zor sorularla uğraşıp vakit kaybetmek yerine, o süre zarfında 3 kolay soruyu yanıtlamanız daha akıllıca olur.

KOLAY SORULARDAN BAŞLAYIN: Yanıtlamaya hemen ilk sorudan başlamayın. Önce hangi testten başlıyorsanız, o testin bütün sorularını gözden geçirin. 1-2 dakikanızı bu işe ayırın.

SORULARA TAKILMAYIN: Bir soruyu belli bir süre geçtiği halde çözemiyorsanız, o soru üzerinde daha fazla uğraşmayın.

ACELECİ DAVRANMAYIN: Doğru yanıtı bulduğunuzu zannederek diğer seçeneklere bakmamanız zararınıza olur.

BİLDİĞİNİZ TESTİ BİTİRİN: Hangi testten başlıyorsanız, o testi bitirmeden diğerine geçmeyin.

HER TESTİN HAKKINI VERİN: Genelde adaylar Matematik ve Fen Bilgisi testlerini çözmekten kaçınırlar. Bu, yapabileceğiniz en büyük hatadır.

KISA MOLALAR VERİN: Aynı soruyu veya aynı satırları tekrar tekrar okuyorsanız zihninizin dinlenmeye ihtiyacı var demektir.

ATMAYIN: Cevabından yüzde 100 emin olmadığınız soruları boş bırakın. Kural şu: Biliyorsanız işaretliyeceksiniz, emin değilseniz boş bırakacaksınız.

KARMAŞIK GÖRÜNEN SORULARDAN KORKMAYIN: İlk etapta karmaşık gibi görünen ve uzun metinli sorular, daha kolay çözülebilen sorular olarak algılanmalıdır.

ÖNCE SORUYU OKUYUN: Paragraf tipli sorularda (Türkçe ve Sosyal Bilgiler testlerinde) paragraftan önce soru kökünü okuyun.

ALTI ÇİZİLİ VE KOYU İFADELERE DİKKAT: Zihin hep olumlu soru kalıplarına şartlandığından, sorudaki olumsuz ifadeler gözden kaçabilir. Altı çizili ve koyu yazılan ifadelere dikkat edin.

ZAMANLAMAYI İYİ YAPIN: Her bir teste ne kadar zaman ayıracağınızı baştan belirleyin.

OKS-TM tercihi yapacak adayların; Türkçe ve Matematik testlerine 65 dakika, Fen ve Sosyal Bilgiler testlerine de 55 dakika ideal zamanlama örneğidir

Kaynak: http://VATAN

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir