Rehberiniz-Öğretmen maaşıyla dünyayı gezdi!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Öğretmen maaşıyla dünyayı gezdi!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Öğretmen maaşıyla dünyayı gezdi!

Öğretmen maaşıyla dünyayı gezdi

Mustafa Andıç, 12 yılda 90’a yakın ülke gezen, gezdiği yerlerde aldığı notlarla birlikte çektiği fotoğrafları da derslerinde öğrencilerine aktaran bir coğrafya öğretmeni. Seyahat tutkusunu öğrencilerine aktaran Andıç’la 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle gezi maceralarını konuştuk

Türk Coğrafya Kurumu Uygulamalı Geziler Koordinatörü ve Eyüboğlu Lisesi coğrafya öğretmeni Mustafa Andıç, sıradan bir öğretmen profilinin çok ötesinde bir eğitimci. Çünkü o kitaplara bağlı kalıp ‘sıradan’ bir biçimde ders anlatmak yerine öğrencilerine verdiği coğrafya derslerinde gezip gördüğü, tarihi ve sosyal yaşamını incelediği yerleri anlatıyor. Üstelik gittiği yerlerde aldığı notlar, çektiği fotoğraflar aracılığıyla…

Andıç, önce Türkiye’yi gezerek başlamış macerasına. 7 yıl boyunca yaz tatillerinde sırtında çantası Türkiye’nin tüm bölgelerini gezmiş. Ardından da yurtdışı seyahatleri gelmiş. Onun derslerini bildik derslerden farklı kılan da yine bu seyahat bağımlılığı.

Çünkü o, gezdiği yerlerde oranın insanları gibi yiyip, içip onların kullandığı ulaşım yollarını kullanıyor. Haliyle gittiği yerde ‘oralı’ oluyor. Gezileri için yaz tatilleri yetmeyince öğretmenliğe bir yıl ara verip bir dünya turuna çıkıyor. 12 yıl boyunca 90’a yakın ülkeyi dolaşıyor. Son 2 yılını Güney ve Orta Amerika’ya ayıran Andıç’ın gittiği yerlerde aldığı notlardan hazırladığı kitabı da yayınlanmak üzere.

Seyahate çıkmadan önce kendinize bir rota belirliyor musunuz?

Belirli bir ülkeyi değil bölgeyi seçiyorum. Yeme, içme ve ulaşım konusunda bulunduğum o bölgedeki yerel insanlar gibi davranıyorum. Kültürlerini yakından görmek için inanç ve görüşlerine saygılı olmak gerekiyor. Mesela birçok kere törenlerini görebilmek için Budist ve Hindu hacısı olmuşumdur! Benim gezilerim otobüs camlarının arkasından görünenlerden ibaret olmuyor.

Zor koşullarla karşılaştığınız da oluyor yani?

Gittiğim yerlerde ulaşım aracı olarak çok eski model araçlara binmek zorunda kaldım… Pakistan’da çölde 30 saat süren tren yolculuğu yaptım. Bu şekilde davranınca oradaki insanlar size her şeyini açıyor.

Yanınıza yol arkadaşı alıyor musunuz?

Yanımda başkaları olduğu zaman hızım kesiliyor çünkü onların yapmak istediği şeyler farklı olabiliyor. Amerika seyahatine çıkmak için hazırlandığım sırada 11 Eylül saldırıları oldu, ondan sonra yedek bir kıyafet ve fotoğraf makinemi alıp spontane bir şekilde yola çıkmaya başladım. Yanımdakilerin Türkçe konuşması, Türkiye’de olan bitenden haberdar etmesi bile ortamdan uzaklaşmamı sağlıyor.

GÜNLÜK 10 DOLARLIK BÜTÇE

Peki, bütün bunlar öğretmen maaşıyla mı oluyor?

Bir öğretmen için Anadolu’yu gezmek, İstanbul’da yaşamaktan daha az bir bütçeye mal oluyor! Gittiğim yerlerde öğretmen evlerinde ya da orada tanıştığım misafirperver insanların evlerinde kalıyordum. Seyahatlerimi dünyaya açmama sebep olan da bunun için çok para gerekmediğini anlamam oldu. Evet Amerika, Japonya ve bazı Avrupa ülkeleri pahalı ama ben daha düşük bütçe gerektiği için gezmeye Asya’dan başladım. Gittiğim yerlerde oraların turizmden uzak, farklı kültürlere tanık olabileceğim bölgelerini tercih edip, yerli halk gibi yaşadığım için bütçem yeterli oluyor. Örneğin dünya turunda günlük 10 dolarlık bütçem vardı. Bazen 2-3 doları geçmediği bile oldu ama dünyaca ünlü turistik merkezlerde yaşayamayacağım şeyler yaşadım. Tabii Eyüboğlu Lisesi’ne geçince onlar da projeme destek oldular, böylece zamanı verimli kullanmak ve gerekli teknik donanım gibi konularda işim kolaylaştı.

Hikayeleriniz sayesinde okulun en popüler öğretmeni olmuş olmalısınız!

Öğrencilerin bazen kendi aralarında atlas açıp minicik bir ülke seçip ‘kesin şuraya gitmemiştir’ diye konuştuklarını duyuyorum. 12 yıl boyunca 90’a yakın ülke gezdim. Planlarımın değiştiği de oldu. Mesela 3 haftalığına gittiğim Endonezya’da 6 ay kaldım ve misafir öğretmenlik yaptım.

Gezileriniz esnasında güzel anıların yanı sıra tatsız olaylar da yaşadınız mı?

Bolivya, Nikaragua ve Kolombiya gibi yerlere giderken oralarda yaşananlara karşı uyarıldım. Tehlikeli arz edilen bölgelere gitmeden önce yerel kaynaklardan bilgi alıyorum. Tatsız olaylar yaşadığımı söyleyemem belki de şanslıydım. Sadece bir kere Bolivya’da bir okulun önünde öğrenci fotoğraflarını çekerken tutuklandım ve bölgenin emniyet müdürüne kadar çıkartıldım. Sonra sıradan bir gezgin olduğumu anlayıp çay kahve ikram ettiler!

Kültürleri araştırıyor

Son iki yılını Güney ve Orta Amerika’ya ayıran Mustafa Andıç, İnka kültürü üzerine yaptığı araştırmalarını tamamlamış. Bölgeyi Brezilya’dan başlayıp 2 aylık bir süreçte baştan sona gezen Andıç, önümüzdeki dönemde bir başka rotadan Orta Amerika’da Aztek ve Maya kültürleri üzerine yoğunlaşacakmış. Sonrasındaki amacıysa bir bölümünü gördüğü Afrika kıtasının derinlerine, kara Afrika’ya kadar inmek.

Yazar: SELİN öZAVCI

Kaynak: http://AKŞAM

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir