Rehberiniz-Öğrenmede yeni metod: bilgisayar oyunları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Öğrenmede yeni metod: bilgisayar oyunları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Öğrenmede yeni metod: bilgisayar oyunları

Bilgisayarın günlük hayatta kullanımının hızla artması eğitimcileri de öğrenme sürecinde bilgisayar oyunlarını kullanmaya yönlendirdi.

Bilgisayarın günlük hayatta kullanımının hızla artması eğitimcileri de öğrenme sürecinde bilgisayar oyunlarını kullanmaya yönlendirdi.

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi Uluslararası Projeler Koordinatörü Rukiye Peker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yenilikçi öğretim metotlarının eğitimde kullanılması için çalışmalarının son dönemlerde artarak devam ettiğini, öğrencilerin eğlenceli bir şekilde öğrenmelerinin gerçekleşmesi için bunun önemli olduğunu söyledi.

Bilgisayar oyunlarının eğitim ve öğretimde kullanılması amacıyla SCOGATT (Serious Computer Games As A Teaching Tool) adı verilen, İngiltere, Hollanda, İtalya, İsveç, Bulgaristan, Litvanya ve Türkiye ortaklı bir Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Projesi yürüttüklerini ifade eden Peker, projeyle mesleki eğitime uygun bilgisayar oyunlarının tespit edildiğini kaydetti.

Daha sonra bir veritabanı oluşturulduğunu anlatan Peker, aynı zamanda Hollanda ve Almanya’da en iyi eğitim oyunu ödülünü alan Engercities adlı oyunun da Türkçeye çevrildiğini belirtti.

Oyunların paylaşılması amacıyla ”www.scogatt.eu” adlı bir web sitesi kurulduğunu dile getiren Peker, Engercities adlı oyunun da bu siteye yüklendiğini ve ilgililerin bu siteden oyuna ulaşabileceklerini söyledi.

Proje ortağı 6 ülkedeki eğitim amaçlı oyunların buraya yükleyeceğini kaydeden Peker, bu platformda oyunun konusu, hangi yaş grubuna uygun olduğu, hangi derste kullanılabileceği ve oyunlar hakkındaki diğer bilgilere yer alacağını belirtti.

Bu oyunlar sayesinde yenilikçe metotların eğitimde kullanılmasının sağlanacağını ve öğrencilerin derse karşı ilgilerinin artırılacağını kaydeden Peker, ”Konuya ilgi duyan tüm öğretmenlerimizi bu siteyi incelemeye davet ediyorum. Öğretmenlerimiz kendi yazdıkları oyunları da bu siteye yükleyebilir. Bu oyunlar gerekli kontrollerin yapılmasının ardından çevrim içi olacak. Burada oluşturulacak forumlarda öğretmenlerimiz oyunlara ilişkin sorunları tartışabilir, yeni fikirler üretebilir” dedi.

Öğretmenler derse karşı ilgiyi artıracak

Bu oyunları öğretmenlerin uygun olan derslerinde kullanabileceğini kaydeden Peker, öğretmenlerin oyunların derste nasıl kullanacağını içeren bir rehber de hazırlandığını ifade etti.

Öğretmenlerin, oyunlara ilişkin güncel haberleri de projenin Facebook, Linkedin ve Twitter sayfalarından da takip edebileceğini anlatan Peker, Aralık ayında öğretmenlere hizmet içi eğitim verileceğini, ilgilenenlerin bir an önce Ankara Milli Eğitimin sitesinden başvurmaları gerektiğini söyledi.

Kaynak: http://Milliyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>