Rehberiniz-Öğrenim fazla, ama eğitim az…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Öğrenim fazla, ama eğitim az…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Öğrenim fazla, ama eğitim az…

John Abbott’ın İstanbul’daki 15 Şubat’ta gerçekleşen konferansını da Eğitim Reformu Girişimi, British Council Türkiye ve Özel Amerikan Robert Lisesi düzenledi. Abbott, iki gün sonra da Ankara Üniversitesi’nde konuştu.

John Abbott, eğitim sistemindeki en büyük hatanın, ‘çocukların onları zorlamadığımız takdirde öğrenmeyi istemeyeceklerini düşünmek’ olduğunu söyledi. Sistemdeki önemli diğer yanlışlardan biri de, ileri yaşlardaki çocukların eğitimine, küçük çocukların eğitiminden daha fazla önem verilmesi. Abbott’a göre, eğitimin amacı, ‘çocuklara olaylara farklı açılardan bakmalarının ve kendi kendilerine öğrenme becerilerinin öğretilmesi’ olmalı. Onunla konferanstan sonra bir röportaj yaptık.

Siz uzun yıllardır, farklı ülkelerden araştırmacı, düşünür ve politikacılarla, eğitim konuları üzerine çalışıyorsunuz. Bu çalışmalarınız ışığında, ideal eğitim modelinin tarifi var mı?

– Bence üzerinde çalışmamız gereken bir ideal eğitim modeli var. Bu model, mümkün olduğunca fazla genç insanın, kendi kendilerine öğrenme konusundaki güvenlerini garanti altına almak üzerine kurulu. Çünkü gençler, inanılmaz derecede özgüven sahibiler. Onl

O halde, birçok öğretmen ve anne-babanın, çocuklarını eğitme konusunda eğitime ihtiyaçları var…

Eğitim sistemini iyileştirmeye nereden başlamalıyız? En büyük hatayı nerede yapıyoruz?

Siz okul dışı eğitimin önemini sürekli vurguluyorsunuz. Neden?

Bazı surumlarınızda, Rainforest (Yağmur Ormanı) adlı bir modelden bahsediyorsunuz. Nedir bu model?

Dünyada Montessori gibi (görerek, yaşayarak öğrenme), farklı eğitim modelleri var. Sizce bunlar işlevsel mi?

Montessori çok ilginç bir model, özellikle ilkokul için. Ama bunu ortaöğretime uygularsanız, tam uymayacaktır. İlköğretim ve üniversiteler için uyumlu, ancak ortaöğretim için uygun değil. Tüm bu modeller önemli ancak hiçbiri mükemmel sonucu sağlamıyor. Bu farklı modellerden bir sentez oluşturmak önemli. Çünkü sadece bir parçayı alırsanız, bir yere varamazsınız.

Hayatını eğitime adadı

1965’te öğretmenliğe başlayan Abbott, okul yöneticiliği, danışmanlık ve araştırmacılık yaptı. 1993’te Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın da danışmanlığını yürüttü. 2000 yılından bu yana Eğitim 2000 ve 1985 yılından bu yana 21. Yüzyıl Öğrenme Girişimi’nin direktörü.

İyi bir soru soran çocuğa nasıl davranmalı

Konferans vermek için gittiğim ilköğretim okullarında öğretmenlere şunu tavsiye ediyorum: Bir öğrenci iyi bir soru sorduğunda, onu yanıtlamak için acele etmeyin. Çünkü iyi bir soru sorabilmek, sandığınızdan daha zordur ve büyük ihtimalle onu soran kişi neredeyse yanıtını vermiş demektir. Bir öğrenci soru sorduğunda, ona bu çok güzel bir soru, sen ne düşünüyorsun? diye yanıt verirseniz, soruyu çocuğa yöneltmiş olursunuz ve çocuk da büyük bir hevesle şunu söylemek istiyorum der. Ve sonunda bilirsiniz ki konuyu anlamıştır. Nietsche, ‘Kötü öğretmenlerin öğrencileri onlara bağlı kalır’ demiş. Kısacası, daha fazla çocuğun, cevapları bulabilmeleri için başkalarına ihtiyaçları olmadığını anlaması gerekiyor.

Yazar: Gaye Güzelay

Kaynak: http://www.yenibir.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir