Rehberiniz-Öğrencilerin sorularına cevaplar

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Öğrencilerin sorularına cevaplar” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Öğrencilerin sorularına cevaplar

ÖĞRENCİLERİN SORULARINA CEVAPLAR

Ahmet YILDIZ / Psikolojik Danışman

ayildizpdr@mynet.com

SORU 1: Yurt dışında üniversite okumayı düşünüyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

CEVAP 1: Yut dışında üniversite eğitimi almaya karar vermişseniz ilk önce kararlaştırdığınız üniversite Türkiye de “denk” olarak kabul ediliyordu mu diye araştırmalısınız. Eğer yurtdışında okuduğunuz üniversite YÖK tarafından denk olarak kabul edilmiyorsa, bu diploma ile Türkiye de bir şeyler yapmanız çok zordur. Üniversitelerin denklik işlemlerini Türkiye de YÖK yürütür.

Dolayısıyla denklik konusundaki en güvenilir bilgileri YÖK ten öğrenebilirsiniz.

Yurt dışında üniversitelere öğrenci bulmaya çalışan, özel eğitim, danışmanlık şirketleri hızla artmaktadır. Bu amaçla kurulmuş şirketlerden daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz. Yalnız ilk önce yurt dışı eğitimine karar vermeden önce şu sorulara cevaplar bulmaya çalışın:

1. Yurt dışında okumak para işidir. Bunun için gerekli maddi imkanınız var mı ?

2. Yurt dışına gitmeden önce askerlik tecili gibi bazı yasal işlemleri yerine getirmeye hazırlıklı mısınız ?

3. Hangi ülkede ve şehrinde öğretim görmek istiyorsunuz ? O bölgenin fiziki ve sosyal şartları konusunda bilgi edindiniz mi ?

4. TOELF veya IELTS sınavlarına girdiniz mi ? Veya kayıt yaptırdınız mı ?

5. Sizi, amaçlarınızı, hedeflerinizi ve isteklerinizi anlattığınız b,ir “essay” hazırladınız mı ?

Yurt dışında okumak isteyen kişi kabaca şöyle bir maddi harcama yapacaktır.

OKUL ÜCRETİ: En Yüksek: 19.000 $ En Düşük: 12.000 $

BARINMA VE YEMEK İHTİYACI: En Yüksek: 5.500 $ En Düşük: 3,500 $

ÖĞRETİM MATERYALLERİ: En Yüksek: 1,500 $ En Düşük: 1.000 $

KİŞİSEL HARCAMALAR: En Yüksek: 6.000 $ En Düşük: 4.000 $

TOPLAM TUTAR: En Yüksek: 32.000 $ En Düşük: 20.500 $

Size daha iyi karar vermeniz için ve gerekli bilgileri edinebilmeniz için bazı telefon ve adresler i vermekte fayda görüyorum.

1. Yüksek öğretim kurumu denklik birimi 06539 Bilken/ANKARA

TEL: 0 (312) 2987142 FAX: 0 (312) 2664744

WEB ADRES: www.yok.gov.tr

2. MEB yurt dışı eğitim ve öğretim genel müdürlüğü

TEL: 0 (312) 4182189

3. Amerikadaki üniversitelerin sırılamasının bulunduğu web adresi (İngilizce)

WEB ADRES: www.usnews.com

4. Yurt Dışı danışmanlık şirketi web adresi

WEB ADRES: www.globalvizyon.com

SORU 2: Üniversite sınavını kazanırsam ancak Liseyi bitirmemişsem durumun ne olur ?

CEVAP 2: Bir öğrenci ÖSS sonucunda bir üniversiteyi kazanmış olsa bile eğer liseyi bitirmemişse yani lise 3 te mezun olmamışsa üniversiteye kayıt olma hakkını kullanamaz. Yani üniversiteye kayıt yaptırabilmek için ana iki koşulu yerine getirmek gerekir. 1. ÖSS’ kazanmak. 2. Liseden mezun olmak.

SORU 3: Büro yönetimi ve sekreterlik bölümü son sınıf öğrencisiyim.mesleğimi beğeniyorum ama koşullar hiç hoş değil. aldığımız eğitim yeterli değil. Okul bitince ne yapacağımı bilemiyorum,bu alanda iyi bir işe sahip olmak için özelliklerinizin (İngilizce,büro aletlerini kullanma,ileri düzeyde bilgisayar vs.)olması gerekiyor. Bize bunlar yeterli düzeyde verilmedi.herhangi bir işte çalışıp kurslara gitmem gerektiğini düşündüm fakat olmuyor (maddi açıdan) ŞİMDİ BEN NE YAPMALIYIM?

CEVAP 3: Bizim gençliğimiz genellikle üniversite eğitimi sırasında tüm hayatları boyunca kendilerine gereken bilgileri alabileceklerini düşünürler. Bu oldukça yanlıştır. Üniversitelerin asıl amacı bana göre öğretmek değil, nasıl öğreneceğinin yolunu ve zevkini kişiye aşılamaktır. Bu yüzden üniversitenin yetersizliğinden değil (yayınlanan bilimsel makale açısından ülke olarak çok gerideyiz gerçi.) bizim yetersiz olmaya daha çok çalıştığımız gerçeğini kabul etmeyişimizdir. Kişiyi yeterli yapan kendi azmi, isteği ve hedefleridir.

Bir yerlere gelmek bazı fedakarlıklar ister. Bu fedakarlıklar maddi de olabilir, manevide. Başarı için fedakarlıktan asla vazgeçmemelisiniz. Şu anda sizin yapmanız gereken bence 2-3 sene tarlanızı tanımak, sürüp, tohum ekmektir. Ondan sonra hasatınızı toplamaya başlayabilirsiniz. Benim tavsiyem ilk önce okulu bitirince bir iş bulup asgari ihtiyaçlarınızı karşılayıp, kariyer basamaklarını çıkabilmeniz için gerekli kurslara, seminerlere v.b. aktivitelere katılmanızdır.

SORU 4: Ders dinlerken dikkatim çabuk dağılıyor. Bu sorunumdan nasıl kurtulabilirim ?

CEVAP 4: Derse gelmeden önce evde göreceğiniz konu ile ilgili ön hazırlık yapın. Derste cevaplarını yakalamak için bazı sorular hazırlayın. Derste öğretmen konuyu anlatırken bu soruların cevaplarını bulmaya çalışın. Böylece derste pasif dinleyici değil, aktif dinleyici olabilirsiniz. Buna rağmen dikkatiniz yine dağılıyorsa sizde konsantrasyon sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için bazı egzersizler yapmanız gerekir. Ancak uzun bir konu olduğu için burada anlatamıyorum. Ancak size bir kaynak kitap önerebilirim: Turkey90.com, Başarı Üniversitesi, ALFA Yayınları

SORU 5: Okulda bize uygulanan sınavlar genellikle soru cevap şeklindedir. ÖSS ise test şeklindedir. Bu nedenle test sorularını çözerken nasıl bir yol izlemeliyim.

CEVAP 5: Bu konu soru-cevap kısmında işlenecek kadar kısa değil. Ancak turkey90.com u takip ederseniz bu konuyla alakalı bir yazımı yakında okuyabilirsiniz.

SORU 6: Dokuz yaşında bir oğlum var normal bir zekaya sahip olduğunu biliyorum ama okulda başarısız. Evdeki çalışmalarımızda yapabildiği başarabildiği problemleri sınavlarda başaramıyor. Dersle ilgili bir şeyler anlattığımızda çok dikkatli olma çabalarını hissediyorum ama bir kaç gün sonra unutuyor. sınavlarda başarısız olması kendisini çok üzüyor ve ağlıyor ne yapacağımı nasıl davranacağımı bilemiyorum.

CEVAP 6: Çocuğunuz sınavlarda aşırı bir heyecan yaşıyor olabilir. Başarısızlık korkusu da olabilir. Siz anne babası olarak onu her ne olursa olsun seveceğinizi ona hissettirin. Bunun yanı sara sizin farkında olmadığınız veya olmak istemediğiniz bir takım sorunları da olabilir. Bunun için onu mutlaka bir psikolojik danışmana götürmenizde fayda vardır.

SORU 7: Ben küçük yeğenimden bahsetmek istiyorum. 4 yaşında bir kız çocuğu 3 aydır kreşe gidiyor. Tabi gitmek denilirse sabahları gitmemek için elinden geleni yapıyor.Olgun bir insan gibi davranıyor. Kalabalık çocukların bulunduğu ortamda çocukları seyretmekten kendisi eğlenemiyor ve kekemelik problemi ile karşı karşı karşıyalar. Bazı bazı tabi. %20’lik bir kekemelik mevcut. Web sitenizdeki kekemelik ile ilgili yazınızı okudum. Bu konuda tavsiyelerinizi de alabilir miyim?

CEVAP 7: Bu yaşlardaki çocuklarda akıcı konuşma bozukluğu halk tabiriyle kekemelik sorunu bu çocuklarda olması normaldir. Çünkü çocukların düşünme hızı konuşma hızlarından daha hızlıdır. Buda çocukta akıcı konuşma bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu durumda size ve ailesine önerilerimiz şunlardır.

1. Çocuğunuz konuşurken onu dikkatle dinleyin. Gözleriniz onda olsun. Yüzünüzde endişeli veya gerilimli bir ifade olmamasına özen gösterin.

2. Çocuğunuz konuşurken sabırla bitirinceye kadar bekleyin. Sözünü kesmeyin. Bitirdikten sonra acele cevap vermeyin. Çocukla olan diyalogunuz telaşlı bir hava içinde geçmesin.

3. Sürekli soru sormaktan vazgeçin. Sorularınız “EVET,HAYIR”veya kısa ifadelerle yanıtlanabilir olsun. Kendi arzusuyla konuşmaya baslarsa ona istediği kadar zaman tanıyın.

4. Onunla konuşurken kullandığınız ses tonuna da dikkat edin. Bazen kelimelerle ifade etmediğinizi ses tonunuz ele verir.

5. Gündelik hayatiniz çok konuşmalı mi geçiyor? Dinlenmeye ve gevşemeye zaman kalmıyor mu? Çocuğunuz ne yalnız kalmalı, ne de aşırı bir telaş ve koşuşma içinde yaşamalı. Sakin bir yaşayışı olmalı.

6. Davranış ve tutumunuz çocuğu utanç ,suçluluk ve yetersizlik duyguları içine itmemeli. Çocuk kendisini reddedilmiş, itilmiş, hor görülmüş hissetmemeli. Bu gibi duyguların oluşturduğu endişeler sonradan kekemelik olarak ortaya çıkabilir

7. Çocuğunuza zaman ayırın.

8. Çocuğunuzla elinizden geldiğince birlikte olmaya çalışın. Nasıl konuşursa konuşsun sizin için değerli olduğunu, konuşma seklinin ve düzeninin önemli olmadığını çocuğa hissettirin.

9. Okuma konusunu bitirdikten sonra,çocuğun cümleleri tekrarlamasına bazen de hikayeyi kendi sözleriyle size anlatmasına izin verin. Kitap hakkında soru sormaktan kaçını.

10. Çocuğunuzun dil ve konuşmayla ilgili deneyimleri zevk verici olsun. Konuşmasını kızmak, azarlamak, cezalandırmakla değil mutluluk veren olaylarla destekleyin.

Bu konuyla ilgili turkey90.com da yeni yazı hazırlayacağım.

Kreşe gitmek istememizin nedeni ise eve aşırı bağlaması veya kreşte yaşadığı veya yaşacağını düşündüğü olaylar olabilir.

SORU 8: 1,5 yaşında bir oğlumuz var ve yaşından beklenmedik davranış ve becerilerde bulunuyor. Bu nedenle bir zeka testi yaptırmak istiyoruz. İstanbul ve İzmir de zeka testi yaptırabileceğimiz yerlerin isim, adres ve telefonlarına ulaşmamız için bize yardımcı olabilirseniz memnun oluruz.

CEVAP 8: Çoğunlukla aileler çocuklarını diğer çocuklardan daha akıllı görme eğilimindedir. Bu nedenle objektif bir değerlendirme yaptığınızı sanmıyor. Daha objektif değerlendirme yapılabilmesi için çocuğunuzu bir psikolojik danışmana götürmenizde fayda olduğu kanısındayım. Her ilde Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı rehberlik araştırma merkezlerinde gerekli testler uygulanmaktadır. Ancak size ön bilgi vermesi açısından üstün zekalı çocukların özelliklerini vereyim.

Üstün zekalı veya üstün yetenekli çocukların özellikleri

• Gelişiminin tüm aşamalarında yaşıtlarının ilerisindedirler.

• Erken yürür, erken konuşur, okumayı erken yaşta öğrenirler.

• Hep soru sorarlar, meraklıdırlar.

• Zihinsel ve fiziksel olarak büyük bir enerjiye sahiptirler.

• Ayrıntılara olağanüstü dikkat ederler.

• Zengin sözcük hazinesine sahiptirler.

• Kelimeleri doğru telaffuz ederler, yerli yerinde kullanırlar ve akıcı konuşurlar.

• Çabuk öğrenme, kavrama ve akılda tutma özellikleri vardır.

• Uzun süre dikkatlerini bir konu üzerinde yoğunlaştırabilirler.

• Karışık problemler çözmekten hoşlanırlar.

• Sorumluluk duyguları kuvvetlidir.

• Yaratıcılık ve mucitlik özellikleri vardır.

• Espri yetenekleri vardır.

• Başkalarıyla kolayca işbirliği yaparlar

SORU 9: merhaba Ahmet Bey ben Konya Selçuk üniversitesi muhasebe bölümü öğrencisiyim bu haftaki işletme becerileri dersinde turkey90 de yayınlanmış yazılarınızı kullanmak için sizden almak istiyorum eğer bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden size çok teşekkür ederim iyi günler.

SORU 10: Merhaba sitede bugün yazılarınızı okudum. Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde master yapıyorum. Ödevim var ilgili kaynaklarınızdan yararlanmama izin verirseniz sevinirim. Acaba bana kaynaklarınızı ulaştırabilir misiniz. Ya da nasıl ulaşacağımı söyleyebilir misiniz ? Teşekkür ederim. tuğçe

CEVAP 9 – 10 : Yazılarımızı sitemizden indirebilirsiniz. Ancak turkey90.com’ u kaynak olarak göstermeniz gerekmektedir. Size elimizden geldiğince turkey90.com ekibi olarak yardıma açığız.

NOT: Sorularınız için ayildizpdr@mynet.com e-postasını kullanabilirsiniz. Bazı sorulara ve cevaplara bu bölümde yer veremiyoruz. Soruları yayınlanmayan ziyaretçilerimiz diğer soru cevaplar yazılarında kendi sorularına yakın soruları bulabileceklerdir. Bazı sorular ise kısaltılmıştır. Soruyu soranların isimleri turkey90.com da yayınlanacağı zaman çıkarılmaktadır.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>