Rehberiniz-Öğrenciler öğretmenlerini değerlendirebilirler mi?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Öğrenciler öğretmenlerini değerlendirebilirler mi?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Öğrenciler öğretmenlerini değerlendirebilirler mi?

ÖĞRENCİLER ÖĞRETMENLERİNİ DEĞERLENDİREBİLİRLER Mİ?

turkey90.COM’UN NOTU: AYŞE ÖZGÜN’ün bu önerisinin ciddiye alınarak, üzerinde tartışılması gerektiğine inanıyoruz. Eğitim sisteminde “performans denetimi”nin olmaması, milli eğitim öğretmenlerinin kişisel gelişime son derece kapalı olmasına neden olmaktadır.

Bir arkadaşımızın değimiyle, “bu ülkede eğitim verilmesi en zor kesim öğretmenler. Çünkü her şeyi bildiklerini sanıyorlar ama bildikleri 100 yıl öncesinden kalma” İnanmayanlar taşradaki herhangi bir ÖĞRETMENEVİnde bir gece misafir kalsınlar!

Yazar: AYŞE ÖZGÜN

Kaynak: VATAN

Kanal D’de haftada bir ekrana gelen, önemli kişilerin konuk olarak öğrenciler karşısında konuştuğu bir program var ya? Geçenlerde o programda yeni Milli Eğitim Bakanımız Sayın Hüseyin Çelik konuk olmuş, öğrencilerin çeşitli sorularını yanıtlamıştı.

Bir öğrenci sorusunu elindeki yazılı kağıttan okuduğu için sunucu tarafından “eleştirilmiş” ve soru yanıt bulamamıştı. Soru şöyleydi “ACABA ÖĞRENCİLER ÖĞRETMENLERİNE KARNE VEREBİLİRLER Mİ VEYA (ONLARIN PERFORMANSINI) DEĞERLENDİREBİLİRLER Mİ?

İlerlemiş yaşlarımda ABD’de üniversiteye giderken bir uygulamayla karşılaşmıştım ve sizlerle paylaşmak isterim. Bir gün ders profesörümüz yerine o dersin dekanı girmişti.

Elindeki kağıt ve zarfları hepimize dağıttı ve şunları söyledi:

“elinizdeki kağıtta bulunan sorulara işaretleyerek cevap veriniz. Kağıda adınızı ve soyadınızı yazmayınız. Sonra katlayıp, verdiğim zarfa yerleştirip, yapıştırıp benim ofisime bırakınız. Bu öğretmenler için bir DEĞERLENDİRME FORMU dur ve doğru Sacramento’daki Milli eğitim Bakanlığına gidecektir. Görüşlerinizin alınması bizler için çok önemlidir. Yanıtlarınızın dürüst ve samimi olmasını rica ederim”

soru formunun başına ders ve profesörün adı önceden yazılmıştı. Seçmeli cevaplar vardı. Aklımda kaldığı kadarıyla bazı sorular şöyleydi:

1. bu dersi size veren öğretmeninizin her anlattığını anlayabiliyor musunuz?

2. dersi anlamadığınız zaman, rahatlıkla öğretmeninizden birkaç kez daha anlatmasını isteyebiliyor musunuz?

3. anlatırken kullandığı kelimeler size yabancı geliyor mu?

4. sizce öğretmeniniz ders konusuna hakim mi?

5. sizce öğretmeniniz ders konusunda verimli mi?

6. sizce öğretmeninizin daha verimli olması için, ne gibi değişiklikler yapması gerekir?

Aynı uygulamayı ülkemizde görmek isterim. 500 kişilik bir sınıfta 350 öğrenci zayıf oluyorsa, öğretmende hata olduğunun anlaşılacağı bir eğitim sistemine kavuşmamızı diliyorum.

Olumsuz sicilli öğretmenlerin 1-2 sömestr tatile çıkarılıp, yerine genç yeteneklerin denenmesini sağlayan bir sistem istiyorum.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir