Rehberiniz-Ofislerde feng shui rüzgarı esiyor…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Ofislerde feng shui rüzgarı esiyor…” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Ofislerde feng shui rüzgarı esiyor…

Bir dükkan düşünün… Merkezi bir semtte, iÅŸlek bir caddenin üzerinde. GeniÅŸ ve kullanışlı. İçinde çok iddialı ürünler satılıyor. Çok iyi hizmet veriliyor. Ancak bir türlü iÅŸ yapmıyor. Daha sonra baÅŸka giriÅŸimciler aynı dükkanda baÅŸka ürünlerle ve hizmetlerle ÅŸansını deniyor. Ancak onlar da baÅŸarılı olamıyor. Dükkan iÅŸleyen bir caddenin üzerinde olmasına raÄŸmen ne gelen var ne giden… 5 bin yıllık Feng Shui öğretisi bunun nedenini şöyle açıklıyor: Her mekanın kendi ÅŸansı var.

Bu ÅŸans mekanların konumuna göre deÄŸiÅŸiyor. Çevresindeki yolların akış yönü, köprüler, camiler, mezarlar gibi birçok etken ÅŸans üzerinde etki oluyor. Feng Shui iÅŸte bu noktada devreye giriyor. Mekanın tüm özellikleri belirlendikten sonra, Feng Shui öğretisine göre yeniden tasarlanıyor. Masadan, aynaya kadar birçok eÅŸyanın yeri Feng Shui””ye göre deÄŸiÅŸtiriliyor. Bu deÄŸiÅŸikliÄŸin ise mekanın ÅŸansını ve bereketini artırdığına inanılıyor. Ä°ÅŸte bu felsefe son dönemde iÅŸ dünyasını etkisi altına aldı.

Türkiye””de iki yıldan bu yana popülaritesi giderek artan Feng Shui iÅŸadamlarının yanı sıra esnaflar arasında da yayılmaya baÅŸladı. Malezya””da öğrendiÄŸi Feng Shui felsefesini Türkiye””de evlere ve iÅŸ yerlerine taşımak için 2000 yılında Işıl Alfar ile birlikte Feng Shui Dünyası adında ÅŸirket kuran Ferda Ãœnsal, “Feng Shui için taleplerin yüzde 40””ının iÅŸ yerlerinden, yüzde 60””ının ise evlerden geliyor. Her yıl ortalama 20-25 kadar esnafın dükkanını tasarlar hale geldik. Bu esnafların arasında ise en büyük talep eczanelerden geliyor” diyor.

Feng Shui””ini Türkiye””deki ünü sadece Ä°stanbul ile sınırlı kalmamış. Ferda Ãœnal, Feng Shui için Bursa, Ä°zmir, Ankara ve Antalya””dan da çok talep geldiÄŸini söylüyor.

Camcının işleri düzeldi

Feng Shui””nin esnaf arasında kulaktan kulaÄŸa yayıldığını söyleyen Işıl Alfar ise müşterileri arasında BeÅŸiktaÅŸ””ta bir cam imalathanesi bile olduÄŸunu söylüyor.

Alfar, şöyle devam ediyor: “BeÅŸiktaÅŸ””ta iÅŸlek bir cadde üzerinde bir cam imalathanesi vardı. Dükkanın son 10 yılda iÅŸleri bozulmuÅŸ. Zaman içinde dükkanın bakımı ihmal edilmiÅŸ. Renkler solmuÅŸ. Kapıdan içeri girdiÄŸiniz andan itibaren sizi davet eden deÄŸil iten bir ortam var. Ä°lk olarak hem mekanın hem de maÄŸaza sahibinin analizlerini yaptık.”

Tüm bunların yaparken bir taraftan da camcının komÅŸularını da incelediklerini belirten Alfar, “KomÅŸu dükkanların da iÅŸlerinin iyi olmadığını öğrendik. Birinde de kavga sorunu vardı. Cam imalatçısı duvarlarına aynalar asmıştı. Aynalar pencere görevi gördüğünden asılı olduÄŸu duvarın arkasındaki olumsuzlukları da içeri alıyorsunuz. Dolayısıyla komÅŸularınızda olumsuzluklar sizi de etkiliyor. Aynaları kaldırdık. Temizlik ve boya yapıldı. Boyanırken de dükkan sahibini özelliklerinden yola çıkıldı. Dükkan çekici hale geldi. Masanın konumu deÄŸiÅŸti. Çünkü tam kapı açıldığında masa karşıdaydı. Tuvaletin kapısını bir perde ile bloke edildi. Bitkiler yerleÅŸtirdik. 2 ay sonra ””Allah razı olsun”” diye dükkan sahibinden bir telefon aldık” diyor.

Erkekler de ilgi gösteriyor

Ferda Ãœnal, Türkiye””de Feng Shui””nin 2000 yılında dikkat çekmeye baÅŸladığını ancak asıl patlamayı 2004 yılında yaptığını belirtiyor. Ä°lk baÅŸlarda Feng Shui””ye sadece kadınların ilgi gösterdiÄŸini belirten Ferda Ãœnal, “2000 yılında birçok seminer vermeye baÅŸladık. Seminerlere katılanların yüzde 90””ı kadındı. Katılımcı erkekler ise ya tıp dünyasındandı ya inÅŸaat mühendisi mimardı. 2004””ten sonra erkekler de Feng Shui konusunda bilinçlenmeye baÅŸladı. Katılımcı erkeklerin sayısında ciddi artış oldu. Kadınlar önceden kocalarından gizli evlerine Feng shui yaptırıyordu. Sonra hayatlarındaki olumlu geliÅŸmeleri görünce kocalarına anlatmaya baÅŸladılar. Erkekler de kendi iÅŸ yerlerine uygulatmaya baÅŸladı. Bugün müşteri portföyüne baktığımız da kadın erkek müşteri talebi aynı düzeyde. Ãœniversiteye hazırlanan öğrencilerden de çok talep var” diye konuÅŸtu.

Sektör dağılımına bakıldığında ise Feng Shui””ye lojistik, teknoloji, bankacılık, sigorta ve tıp talepte başı çekiyor.

Yolun karşısında işyerinin şansı yüksek değil

Mekanın büyüklüğüne göre Feng Shui””nin maliyeti de deÄŸiÅŸiyor. Tek kiÅŸilik bir ofis için Feng Shui danışmanlık maliyeti 400-600 YTL””den baÅŸlayıp, 3 bin YTL””ye kadar çıkıyor. Bu rakam, ofiste yapılacak tadilatlarla daha da yukarı çıkıyor.

Ofis ya da mağazanın içinin tasarlanmasına, kişilik ve mekan analizinden sonra başlanıyor. Önce işyerinin konumuna bakılıyor. Yolların gelişi, binanın sağında solunda arkasında neler var? Köprüler nereden geçiyor. Cami, kilise, mezarlık var mı?

Yolların geliÅŸ yönü çok önemli diyor Ãœnal ve devam ediyor: “Yollar bedenimizdeki damarlarımız gibi. Oradan akan bize hayat veren bir enerji var. Yolları da aynı o ÅŸekilde düşünüyoruz. Yolun direkt tam karşısında olan bir iÅŸyerinin ÅŸansı çok yüksek deÄŸil. Yol iÅŸyerinin üzerinize akıyorsa güzel bir enerji vermez. Sonra binanın içine giriyoruz. Kendimizi binanın içine nasıl yerleÅŸtireceÄŸiz ona bakıyoruz. Mekan analizi yapıldıktan sonra orada oturacak kiÅŸinin özellikleri incelenerek bir rapor hazırlanıyor. Ve eÅŸyaların nasıl konumlandırılacağını tespit ediyoruz.”

İşlerimde fark edilir kımıldama oldu

Mozaik Reklam””ın sahibi Mukkades Akça da ofisini Feng Shui””ye göre tasarlamış. “Ofisimi bereket ve bolluk olsun diye Feng Shui””ye göre tasarlamaya bir yıl önce karar verdim. Ä°ÅŸ yerimden önce evimi Feng Shui””ye göre dizayn etmiÅŸtim. Aynaları çıkardık, masaların yönünü deÄŸiÅŸtirdik. Birkaç rötüş yaptırdık. Åžimdi sonuçlarını görüyorum. Ä°ÅŸlerimizde de muazzam bir kımıldama oldu” diyor.

FENG SHUİ UZMANINDAN ÖNERİLER

Satış bölümünde turuncu finans merkezinde mavi renk kullanın

* Ofiste kapıya ve pencereye dönük oturmayın. Başka şekilde konumlanamıyorsanız, pencereye bir perde ya da jaluzi kullanın.

* Masanız kapının tam karşısında da olmamalı. Kapıdan gelen enerji direkt masanıza geliyor. Sırtınıza sağlam yere vereceksiniz.

* Açık ofis sistemde çalışanlar yüz yüze, sırt sırta oturulmamalı. Sürekli bir insanla bakışmak olumlu bir enerji akışı vermiyor.

* Koridorun sonundaki odalarda dik enerjinin tehdidi altında. Dik enerjiyi kesmek için duvarlara ya da koridorlara resimler asın.

* Kapıdan gelip dik şekilde masaya gidilmemeli. Ofisinize gelip giden insanlar da enerji bırakır. Onların enerjileri de dik gelmemeli. Hafif dans eder gibi masaya gelecek şekilde ofisi tasarlayın.

* Su elementi çok önemlidir. Bereketin, paranın sesidir. Su akvaryum ya da siyah renklerle kullanılıyor. İş ortamında iş stresini bastırmak için siyah kullanılıyor. Çok siyah kullanmak da iş motivasyonunu düşürebilir.

* Ofiste bitkilerin olması da çok önemli. Büyük kaktüs çiçeklerinin ofis ortamında olması iyi değil. Ama küçük kaktüs olabilir. Çünkü elektromanyetik dalgaları alıyor.

* Çok güneşi bloke edin: Fazla güneş alan ofislerde fazla enerji var demektir. Bunu dengelemek gerekir. Bir jaluzi ile güneş ışınlarını kesmek gerek.

* Sivri köşeler sivri kolonların önünü kesin. Bunların önünü bitkilerle ya da dolaplarla yumuşatın.

* Satışı hızlandırmak için satış departmanında turuncu, kırmızı gibi canlı renkleri kullanın. Finans merkezleri de mavi olmalı.

* Havalandırma çok önemli. Ofise taze hava girmeli.

* Tuvalet kapısı ile ofis kapısı birbirine bakmamalı. Tuvaletler negatif enerjinin biriktiği ortamlardır.

Feng Shui öğretisine göre bir ofis nasıl dizayn ediliyor?

Bir ofis Feng Shui öğretisine göre dizayn edilirken yapılan mekan analizinin yanı sıra ofisi kullanacak kişinin de özellikleri incelenerek bir rapor hazırlanıyor.

Bu noktada kiÅŸinin doÄŸum yeri ve tarihi büyük önem taşıyor. Ferda Ãœnal, 3 Mart 1956 doÄŸumlu iÅŸadamı için yaptıkları çalışmayı örnek göstererek ÅŸunları anlatıyor: “1956 doÄŸumlu

iÅŸadamı bir maymun erkeÄŸi. Maymun burcunun elementi metal. 1956 ise ateÅŸ yılı. Elementleri bulduktan sonra bunların özelliklerine bakmak lazım. Maymun burcunun yönü kuzeybatıdır. Metalin rengi beyaz, gri, altın, gümüş, bronz, krom. Elementlerin bir de gücünü azaltan, yok eden ya da artıran döngüler var. Metal elementinin gücünü artırmak istiyoruz. Bu da toprak elementidir. Çünkü metal toprağın altında oluÅŸuyor. Toprağın renkleri ise açık sarı, bejdir. Bu doneleri toplayarak, dengeli bir ÅŸekilde o mekanda uygulamaya koyduk.”

2006 inşaat, eğlence sektörünün şanslı yılı

””Tarih tekerrürden ibarettir” atasözü Feng Shui öğretisinde büyük bir yere sahip. Zamanında çok iyi kayıtlar tutan Çinliler, yaÅŸadıklarına bakarak 12 yılda bir benzer olayların yaÅŸandığı sonucuna varmış. ÖrneÄŸin, bir yıl çok kuraklık olduysa 12 yıl sonra yine benzer bir kuraklık yaÅŸandığını görmüşler. Ferda Ãœnal, “Durum böyle olunca 12 yılda bir öngörü yapabiliyorsunuz. Dolaylı olarak size ne getireceÄŸini kestirebiliyorsunuz” diyor.

Ferda Ãœnal, sektörlerin bu yılki ÅŸanslarını da yorumluyor. Ãœnal””a göre bu yıl ateÅŸ ve toprak yılı. Bu nedenle emlak, inÅŸaat, eÄŸlence, restoran, elektrik ve seramik sektörü için bu yıl ÅŸanslı bir yıl olacak. Telekom””un ÅŸansı ise pek iyi deÄŸil. Bankacılık için de riskli bir dönem.

Yazar: Feray AkÅŸit

Kaynak: http://www.referansgazetesi.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir