Rehberiniz-Ofis savaşlarına hazırlıklı olun

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ofis savaşlarına hazırlıklı olun” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ofis savaşlarına hazırlıklı olun

Ofis yaşamı da tıpkı bir tropik akvaryumun içindeki yaşam gibidir. Büyük ve güçlü olan, küçük ve zayıf olanı daima yer! Kendinizi göstererek kazanmanın ve başarılı olmanın yolu ise aşağıda:

Adım 1: Yandaş toplayın

Eğer patronunuz sizi çok seviyorsa ve memnunsa böyle bir şeye gerek yok. Aksi durumlardaysa en yakın üstünüzü kendi tarafınıza çekin ve sizin hakkınızda iyi düşüncelere sahip olmasını sağlayın. Bunun yanında, tabii ki işinizi iyi yapmanız da gerekecek. Ancak, biz onu zaten yaptığınızı ama fark edilmediğinizi farz ediyoruz. Patronunuz er ya da geç ona sizin hakkınızdaki düşüncelerini soracaktır. İşte o zaman kazanan siz olacaksınız.

Adım 2: Ânı değerlendirin

Ofis kavgası için en uygun zaman herkesin en yorgun olduğu akşam saatleridir. Tartışacak bir konunuz varsa, bunu mesai sonlarına kadar saklayın. Tartışmaya en uygunsuz zaman ise herkesin inanılmaz derecede enerjik olduğu öğle saatleridir. Ayrıca herkes ofiste olacağından sizin kavga edişinizi görmeleri de muhtemel. Bu tipte bir insan olarak anılmayı istemezsiniz. Zamanınızı verimli kullanın!

Adım 3: Göğüs göğüse savaşın

Kavga edeceğiniz kişinin ofisine girin ve kapıyı arkanızdan kapatarak direkt olarak söze girişin. E-posta yoluyla yapılan kavgalar olsa olsa yükselme hevesindeki kadınların yapacağı türden bir davranıştır. Kozlarınızı yüz yüze paylaşın, kelimelerinizi önceden seçerek değil. Ancak fevri davranmamaya ve soğukkanlı yaklaşmaya dikkat edin. Bir de girdiğiniz odanın genel müdürünüzünki olmamasına dikkat edin!

Adım 4: Dürtmelerle başlayın

Hemen savaşa girişmemelisiniz. Önce rakiplerinizi dürtün ama Facebook’tan değil! Sorunları, kaynağı oluşturan kişiyle konuşmadan çözemezsiniz. Problemin kaynağına doğru yapacağınız yolculukta ise kısa ve etkisi nispeten zayıf ataklara öncelik verin. İnsanların hatalarını anlamalarını göstermenin, yumruktan ve herkesin içinde yapılacak bir ağız dalaşından daha kolay ve etkili yolları vardır.

Adım 5: Nakavt da olası

Yere düşmekten korkmayın, alt tarafı bir savaş kaybettiniz. Unutmamanız gereken şey, bunun size neler kazandırdığıdır. Eğer hâlâ kovulmadıysanız, yenilmediniz demektir. Toparlanın ve gelecekteki stratejilerinizi belirleyip, uygulamaya sokun. Er ya da geç başaracaksınız, bundan eminim. Kovulduysanız da üzülmeyin. Dışarıda, her gün kavga edebileceğiniz ve kendinizi ispatlayabileceğiniz bir sürü ofis var.

Kaynak: http://www.msn.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>