Rehberiniz-Ofis olimpiyatlarında öne çıkmanın yolları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ofis olimpiyatlarında öne çıkmanın yolları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ofis olimpiyatlarında öne çıkmanın yolları

İŞ DÜNYASI OLİMPİYATLARI GİBİ

Olimpiyat oyunları 27 Temmuz’da Londra’da başladı. Binlerce sporcu sahada mücadele ederken çalışanlar da aslında ofislerinde sürekli bir yarış halinde. Üstelik 4 yılda bir değil, her gün. Çalışma, antrenman yapma şekilleri farklı olsa da iki tarafın da başarıya ulaşması için benzer şeyler yapması gerekiyor. İş dünyasına bir olimpiyat sporcusu gibi hazırlanmanın da püf noktaları var.

Olimpiyatlar 27 Temmuz’da Londra’da başladı. Sporcuları izlerken başarıya ulaşmak için nasıl hazırlandıklarını da az çok gördük. Birçok yüzücü, tenisçi, atlet ve takım birkaç saat hatta birkaç dakikalık yarış için yüzlerce, binlerce saat antrenman yaptı, beslenmesine, uykusuna dikkat etti, vücudunu formda tutmak için çalıştı.

Ofislerde çalışanlar için de olimpiyat düzenlenebilir. Sistemi güncelleme, zamanında rapor ya da proje yetiştirme gibi bölümler olabilir mesela. Üstelik bu branşlarda 4 yılda bir değil, her gün yarışıyorsunuz. Peki iş hayatındaki bu olimpiyatlara nasıl hazırlanacaksınız? İşte size 4 tavsiye.

Size uygun antrenörü bulun: Eğer maraton koşacaksanız, uzun mesafe koşma konusunda bilgisi olan bir fitness eğitmeniyle çalışmak istersiniz. Eğer yönetim kademesine sıçramak, terfi etmek isterseniz de gelişiminize faydalı olacak bir lider, yönetici koçuyla çalışabilirsiniz. Eğer profesyonel bir koç için yeterli bütçeniz yoksa çevrenizdeki tecrübelerine güvendiğiniz birinden yardım isteyin.

Oyunu ve oyuncuları bilin: Tenisçiler oyundan önce ve oyun sırasında yapılması gerekenleri iyi bilir. Buna oyun öncesi nezaket de dahildir, oyun esnasında ayakkabı bağı çözülürse ne yapılacağı da. Aynı zamanda diğer tenisçiler hakkında da bilgi sahibidirler. Zayıf ve güçlü yönlerini öğrenmek gibi. Kurumsal hayatta da oyunu ve oyuncuları bilmek önemlidir. Bu da sektör hakkında yazılan blogları okumak ve yenilikleri, yıldızı parlayan kişileri, özellikle birlikte çalışmak isteyeceğiniz kişileri takip etmekten geçer. Sektörünüzle, şirketinizle ilgili çıkan her haberi, yazıyı, makaleyi okuyun. Toplantılara gidin, ağınızı genişletin… Tabii bu sırada rakiplerinizi yakından izlemeyi de unutmayın.

Antrenman yapın: Atletlerin antrenmanı, eğitimi ciddi bir iştir ve ciddi anlamda zaman, enerji ve çaba gerektirir. İngiliz kısa mesafe koşucusu Jeanette Kwakye, haftada 6 gün antrenman yapıyor ve bunların yarısı günde çift antrenmanla geçiyor. Çalışanların da böyle disiplinli ve düzenli çalışması gerekiyor. Bunun bir yolu da eksik yanları görüp üstüne giderek düzeltmek. Sporcular antrenmanlarda zayıf yanlarını nasıl kuvvetlendiriyorsa iş hayatında da aynısını yapılması gerekiyor. Çalışanların da ilk olarak yapmaları gereken şey kritik noktaları belirlemek ve hangi konularda eğitim almaları gerektiğine karar vermek.

Başarıyı gözünüzde canlandırın: İşin büyük bir kısmı fiziksel, kabul. Fakat kafa olarak da buna hazırlanmak gerekiyor. Birçok antrenör, sporcularını başarıya telkin yoluyla da hazırlamaya çalışıyor. Sahaya çıkıp ısınma hareketlerini yapmaktan başlayarak bütün maçı gözlerinde canlandırıyorlar, attıkları servisi, yaptıkları defansı onlarca kez hem dışarıdan hem de kendi gözlerinden izliyorlar. Maça çıkmadan maçı yaşıyorlar. Ulaşmak istedikleri bir hedef var ve bu hedefe zihinlerinde ulaşıyorlar. Bu da onları motive ediyor ve kendilerine olan güvenleri artıyor. Kurumsal hayatta da bu teknik uygulanabilir. Çok yoğun bir gün öncesinde veya önemli bir sunum yapılmadan o gün kafada planlanabilir, adım adım yaşamış gibi hayal edilebilir.

Bu tür antrenmanlar size olimpiyat sporcularında olduğu gibi bir madalya kazandırmaz ama kim bilir, belki bir terfi koparabilirsiniz.

Kaynak: Aol Jobs

Kaynak: http://www.yenibiris.com/HurriyetIK

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>