Rehberiniz-Ödev yapmak nasıl zevkli hale gelir?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ödev yapmak nasıl zevkli hale gelir?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ödev yapmak nasıl zevkli hale gelir?

Unutmayın ki siz de bir zamanlar çocuktunuz… Arkadaşlarınızın oyun oynadığı saatlerde oturup ders çalışmak sizin için de can sıkıcıydı, değil mi? Ama siz, Bebeğim ve Biz dergisinin önerileriyle çocuğunuza daha kolay ödev alışkanlığı kazandırabilirsiniz

Okul hayatımızın kabusu olmuştur ’ev ödevi’. Hiçbir çocuk yoktur ki ev ödevine karşı istekli olsun. Fakat doğru yaklaşımlarla bu durumun, çocuğunuz ve sizin için bir kabusa dönmesini engelleyebilirsiniz. NP İstanbul Nöropisikiyatri Hastanesi’nden Psikolog Aynur Sayım, çocuğa nasıl ödev yapma alışkanlığı kazandırılabileceğinizle ilgili önerilerde bulundu.

BECERİLERİNE DİKKAT!

Öncelikle her çocuğun bireysel farkları olduğunu ve öğrenme tarzının değişkenlik gösterdiğini unutmamak gerekir. Çocuğun gelişimi, öğrenme becerileri, dikkatini yoğunlaştırma ve sürdürme becerisi; yaşına uygun mu, ders çalışma motivasyonu nasıl, çocuğun çalışma disiplinini etkileyen nedenler nelerdir incelemek gerekir. Eğer çocuğun zekasında, öğrenmesinde ve dikkat becerilerinde sorun yoksa, tek başına çalışma disiplinini kazanabilir. Fakat bu alanlarda sorun yaşayan bir çocuğun özel eğitim desteği alması, birlikte ders çalışılması gereklidir.

PROGRAM ÇIKARIN

Her çocuğun algılaması, öğrenme şekli farklıdır. Bazı çocuklar sabah daha iyi öğrenir, bazıları akşam. İşitsel-görsel-dokunsal vb. şekilde öğrenme tarzları vardır. O çocuğa uygun zaman ve öğrenme tarzını gözeterek yapılan ve uygulanan bir program, en verimlisi olacaktır.

ONUN DA FİKRİNİ ALIN

Program; çocuğun ihtiyaçları, neyi ne kadar çalışması gerektiği göz önüne alınarak, kendisinin de fikri alınarak yapılmalıdır. Programın esnekliği de olmalıdır, çocuk aksattığı çalışmayı telafi edebilir. Kendisine ödüller verilebilir. Bu, motivasyonunu artırır. Sadece ders konusunda değil, her konuda çocuğun fikri alınmalıdır. Tabii, uygun olmayan istekler tartışılmalı, açıklama yapılmalıdır. Aile içinde aile oturumları yapılmalı, kararlar ortak alınmalıdır. Bu, hem bireysel gelişimi destekler, hem de sorunlara çözümler getirir.

DERS ÇALIŞMAKTAN SIKILAN ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞMALI?

Çocuğunuzun ders çalışmak istememesinin nedenini mutlaka bilmek gerekir. Çocuk zorlandığı için mi, disiplin sorunları nedeniyle mi çalışmak istemiyor araştırılmalıdır. Çocukla bunları konuşmalısınız. Çocuk ders çalışmaktan sıkılıyorsa; ona bağırmaktan, başkalarıyla kıyaslamaktan, yargılamaktan kaçınmalısınız. Bu şekilde sorun çözülmeyeceği gibi, çocukta savunmalar güçlenecek, davranış sorunları oluşabilecektir.

UZMANA BAŞVURUN

Ailenin ve öğretmenin yanlış tutumları; alt ıslatma, konuşma bozuklukları, agresiflik, kaygı, içe kapanma, okul fobisi, uyum sorunları gibi sonuçlar doğurabilir. Aileler sorunu çözemedikleri noktada mutlaka bir uzman yardımı almalıdır.

BAŞARILI OLMAYAN ÇOCUK NASIL DESTEKLENMELİ?

Çocuğun yaşından beklenen gelişimi göstermesi; zekası, dikkat ve konsantrasyon becerisi, nörolojik ve bedensel gelişimiyle yakından ilişkilidir. Çocuk, öğrenmesi beklenen zamanda ve düzeyde öğrenemiyorsa bu durum nörolog, psikiyatrist ve psikolog desteği gerektirir.

SORUNLARIN HABERCİSİ OLABİLİR

Çocuğun akademik başarısı zayıfsa; dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, özel öğrenme güçlüğü, zeka engeli, davranış bozukluğu gibi psikiyatrik bozuklukları veya aile ya da okuldan kaynaklanan birtakım sorunları olabilir. Sorun belirlenip çözüm bulunmalıdır.

DESTEKLEYİCİ YAKLAŞMALISINIZ

Çocuktaki yetersizlikler, ileride toplumda farklı ve başarısız algılanmasına sebep olur, kişinin eğitimini ve meslek hayatını olumsuz yönde etkiler. Çocuğa destekleyici yaklaşmak gerekir.

ÖZEL PROGRAM ÇIKARTILABİLİR

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların öğrenme süreçleri farklıdır. Erken dönemde teşhis edilip gereken tedavi ve eğitimin alınması gerekir. Çocuğun hangi alanda yetersizlik yaşadığı, klinik ortamda birtakım test ve tetkiklerle belirlendikten sonra çocuğa özgün özel eğitim programı yapılarak, aile-öğretmen işbirliğiyle tedavi yürütülmelidir.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>