Rehberiniz-O şimdi bir medya imparatoriçesi!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “O şimdi bir medya imparatoriçesi!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
O şimdi bir medya imparatoriçesi!

Çok sayıda gazete ve derginin sahibi olan Alman Axel Springer Verlag, geçen hafta televizyon işine girdiğini açıkladı. Axel Springer’in beşinci ve son karısı, mirasçısı, çoğunluk hissedarı, yayın grubunun yönetim kurulu başkan yardımcısı Friede Springer, kocasının vasiyetini yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor. Friede, çocuk bakıcısı olarak yanında işe başladığı basın imparatoru Axel Springer’le 1978’de evlenmişti.

Avrupa’nın en büyük yayıncılık grubu Alman Axel Springer Verlag, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamayla medya dünyasını sarstı. Çok sayıda gazete ve derginin sahibi olan yayın grubu Springer, televizyon işine girdiğini ilan etti. Almanya’nın en kárlı ve en büyük TV kanallarının bulunduğu ProSiebenSat1 Media AG’yi satın alacağını duyurdu. Axel Springer yayınevi bu satın almayla birlikte Bertelsman AG’den sonra Almanya’nın en büyük ikinci medya grubu olacak. Springer’in kulağı şimdi, satış için onay vermesi gereken federal kartel dairesinde. 10 bin 700 çalışanı bulunan Avrupa’nın en büyük yayın grubu Springer’in televizyon dünyasına girmesi, 1985 yılında ölen kurucusu Axel Caesar Springer’in hayaliydi. Bu 2.5 milyon Euro’luk satın alma operasyonuyla hayali gerçeğe dönüştüren Friede Springer oldu. Axel Springer’in beşinci ve son karısı, mirasçısı, çoğunluk hissedarı, yayın grubunun yönetim kurulu başkan yardımcısı. Kocasının vasiyetini yerine getirmenin mutluluğunu yaşayan Friede Springer’in yaşamı aslında tam bir masal. Hayatı bu yılın başında roman oldu zaten. Gazeteci Inge Klöpfer ‘Külkedisi Friede’nin hayatını kitaplaştırdı. (Friede Springer, Die Biographie)

KÜLKEDİSİ FRİEDE

1942 doğumlu Friede Riewerts, bir bahçıvanla, öğretmenin kızı olarak Friesland’daki küçük adalardan birinde doğar. Lise eğitimini tamamladıktan sonra bir otelde çalışır. Gazetede gördüğü bir iş ilanıyla yaşamının kökünden değişeceğini ve ikinci bir hayata başlayacağını tahmin edemez.

1965 yılında çocuk bakıcısı olarak gittiği lüks villadan adımını attıktan bir süre sonra, işvereni, yani basın imparatoru Axel Springer, Friede’ye aşık olur. 23 yaşındaki Friede, kendisinden 30 yaş büyük Axel Springer’in önce sevgilisi, 1978 yılında da beşinci karısı olur.

Bayan Springer olduktan sonra önceki yaşamını siler, Springer’den öncesi yoktur artık onun için. Ailesiyle çok ender görüşür, eski arkadaşlarını görmez. Onun hayatı Axel Springer’in hayatıdır artık. İmparatordan öğreneceği çok şey vardır ve geleceğe hazırlanmak zorundadır.

Yabancı diller öğrenir, üniversitede ekonomi eğitiminin yanı sıra sanat tarihi, felsefe ve din dersleri alır. Kendisini yeniden yaratır. Basında yer almaktan ve röportaj vermekten hoşlanmayan Friede Springer bir söyleşide şu itirafta bulunur: ‘Kendimi onun yanında geliştirdim. Evet kabul ediyorum: Ben onun ürünüyüm.’

Axel Springer’in 1985 yılında kalbine yenik düşerek yaşamını yitirmesinden sonra Friede, zor bir sınavdan geçer. ‘Kocası ve hocası’ndan öğrendiklerini uygulama vakti gelmiştir. Springer basın imparatorluğunun varisidir artık. Springer’in eski evliliklerinden olan çocukları ve torunları ise mirası ele geçirmek için harekete geçer.

Sadece aileyle değil, hissedarlar ve yönetim kurulu üyeleriyle de iktidar mücadesine girmek zorunda kalır. Ancak herkesi şaşırtır. Kimsenin kendisinden beklemediği bir direnç ve kararlılıkla tüm mücadeleleri kazanır. 1985 yılında yönetim kuruluna davet edilen Friede, o günden bu yana yönetim kurulu başkan yardımcısı. 2002 yılından beri yüzde 55’lik hisseyle yayın grubunun çoğunluk hissesine sahip. Yayın grubunun TV satın alarak medya grubuna dönüşmesinden sonra da çoğunluk hisselerini elinde bulundurmaya devam edecek. Axel Springer, mirasçılarına 2015 yılına kadar hiç bir şeyi satmamayı vasiyet etmiş. Friede Springer’in imparatorluğu nasıl genişlettiğini görüyorsa eğer, eseriyle gurur duyuyordur Axel Springer.

MERKEL’LE DOST

Hıristiyan Demokratların (CDU) başbakan adayı Andrea Merkel’le dost olduğu söylense de, siyasete uzak olduğunu ısrarla tekrarlıyor. Muhafazakarlığının yine Axel Springer’in mirası olduğu söyleniyor.

Gazete ve dergilerin yazı işlerine mesafeli durmayı tercih ediyor. İlgilendiği tek şey başarı. 2004’te yayınevi tarihinin en parlak yılını yaşandı. Springer Verlag 2.4 milyar Euro ciro yaptı. Forbes’a göre dünyanın en zengin 292’nci kişisi ve kişisel serveti 2 milyar dolar. Sosyal projelerde yer almaya özen gösteriyor. Kalpten ölen kocası Axel Springer’in anısına kendi adını verdiği kalp ve dolaşım bozukluklarını araştırma vakfı kurdu.

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>