NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSİ

Nükleer enerji mühendisliği, teknolojiye ve bilgisayarlardaki gelişmelere paralel olarak gelişmiştir. Nükleer enerji mühendisliği araştırıcı, geliştirici, kurucu, üretici ve yönetici bir mühendisliktir. Nükleer enerji mühendisliği matematik, fizik, temel mühendislik bilimleri bilgisi ile doğabilecek özel koşulların doğru bir değerlendirmesini yapabilme yeteneği gerektiren bir mühendislik dalıdır. Nükleer enerji mühendisi, nükleer enerjinin üretilmesi, geliştirilmesi ve barışçı amaçlarla kullanılması ile ilgili araştırmalar yapar. Nükleer santrallerin tasarımı, yapımı,işletilmesi ve geliştirilmesi gibi işlerde çalışır. Nükleer enerji mühendisliğinde karışık gerçek sistemler için analitik hesap yapma olanağı bulunmadığından hesaplamaların çoğu sayısal olarak bilgisayarlarda yapılır. Bu nedenle bu alanda bilgisayar programlama ve sayısal matematik en çok kullanılan araç durumuna gelmiştir.

Nükleer enerji mühendisi olmak isteyenlerin üst düzeyde akademik yeteneğe ve analitik düşünme gücüne, fizik bilimine karşı derin bir bilgiye ve bilimsel meraka sahip yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Nükleer enerji mühendisleri, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) gibi araştırma kurumlarında ve üniversitelerde çalışabilmektedirler. Ülkemizde nükleer enerji mühendislerinin iş alanları oldukça sınırlı olmakla birlikte teknoloji ilerledikçe bu mühendislik alanının hizmetlerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır.

Nükleer enerji mühendisi olabilmek için üniversitelerin mühendislik fakültelerinin “Nükleer enerji Mühendisliği” bölümünden mezun olmak gerekmektedir.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir