Rehberiniz-Networkıng ne işe yarar?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Networkıng ne işe yarar?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Networkıng ne işe yarar?

Finansal sermayeyi hepimiz biliriz, peki ya sosyal sermayeniz? Malınızı mülkünüzü artırmak için amansız bir çaba gösterirken, sosyal sermayenizi ne kadar sorguluyor ve büyütmek için ne kadar çaba sarfediyorsunuz? Sosyal sermayenizle neler yapabilir, hangi kapıları açabilirsiniz? Kimlerle ilişkidesiniz? Kimler sizi tanıyor?

Sosyal ilişkileriniz ile hayatınızı, işinizi, kariyerinizi nasıl yönlendirirsiniz? Kısaca ilişkilerinizi nasıl sonuca çevirirsiniz?

İşte tüm bu soruların cevabını network yönetimi ve etkili networking yöntemleri ile cevaplayabilir ve sosyal sermayenizi arzu ettiğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Network, aslında bilgisayar teknolojisi ile hayatımıza giren bir tanım olsa da kişilerin sosyal ilişklierini tanımladığımız bir terim olarak yaşantımıza girdi. Bilgisayar dünyasında birden fazla bilgisayarın iletişim halinde olması anlamında kullanılan network, insan ilişkilerinde bir kişiden bir kişiye bilgi, fikir ve ilişki taşımak anlamına geliyor. Networking aynı zamanda gerektiğinde yardım alabilmek ve yardım edebilecek kişiler ile ilişkide olabilmek anlamına da geliyor.

Kuvvetli ve sağlıklı bağlantıları olan kişiler az çabayla çok şeyler yapabilirler ve gerekli olduğu zaman bağlantılarından destek alabilirler. Ancak en önemli konu desteğe ihtiyacın olunduğu zaman hazır bir network’ün olabilmesini sağlamaktır. Kısacası, ihtiyacın olmadan ilişki kurmak, geliştirebilmek ve canlı tutabilmektir.

Yapılan araştırmalara göre, küçük ve bireysel işletmeler işlerinin yüzde 70’ini bağlantıları sayesinde buluyor. Bağlantıların gücü bu kadarla kalmamakta, hayatımızın her aşamasında bizi etkilemektedir. Eşimizi, işimizi okulumuzu kısaca hayatımızla ilgili tüm seçimleri yaparken veya seçilmeye maruz kalırken ilişkide olduğumuz kişiler hayatımızı derinden etkiler. Hepimiz bir bütünün küçük parçalarıyız ve ait olduğumuz bütünün gücünü kullanabilme kapasitemiz bizi o denli güçlü, başarılı ve mutlu kılar.

Network’lerini doğru bir şekilde yöneten kişiler daha az zaman, para ve enerji harcayarak istedikleri sonuca ulaşabilirler. Ancak networking tek tarfalı bir ilişki şekli değildir. Aynı destek ve yardım, ilişkide olduğu kişiler için de koşulsuz olarak verilmesi durumunda sağlıklıdır. Diğerinin adı kişiyi kullanmak olur ve sürekliği yoktur. Bencilce yaklaşımlar ve tek taraflı fayda bekleyen ilişkiler yok olmaya mahkumdur.

Profesyonel hayatta kişisel ilişkiler ve networking birçok fırsatı beraberinde getirmekte, ayrıca kişilerin sosyal hayatına zenginlik katmaktadır.

Networking eğlencelidir. Yeni insanlar tanır, yeni hayatlara konuk olursunuz. O kişilerden herhangi bir şey beklemeden birşeyler verebiliyorsanız sosyal sermaye banka hesabınız sürekli artar.

Bu arada networking ne değildir, diye de bakmak oldukça faydalı olabilir. Networking ilişki sonucuyla bir şey satmak değildir. Satmak için ilişki kurmak değildir, ancak kurulmuş ilişkiniz sayesinde satış yapmak ve yeni fırsatlar yakalamak mümkün olabilir. Networking iş bulma kurumu değildir, ancak sizin yapabilirliğinizi bilen, sizin yeteneklerinize değer veren biri size uyabilecek bir iş fırsatı için önerebilir. Başkalarından sürekli birşeyler istemek, insanları manipule ederek istediğini yaptırmak hiç değildir. Aksine arkadaşlık, paylaşım ve birbirine emek vermek, çaba sarfetmektir. Arkadaşlar birbirinin hayatına destek, bilgi, huzur ve eğlence katarlar. Ortak amaçları, zevkleri veya inançları vardır. Üstelik tüm bunlar karşılık beklemeden olur. Arkadaşlar başka arkadaşlarına birbirini tanıştırır başkalarının ortak alanlarında onların kesişmelerini sağlar. İşte bu en doğal haliyle networking aktivitesidir.

Sağlıklı bir network oluşturmak 4 adımdan oluşur

İleride tek tek ele alacağımız bu adımlar, kişinin network etkinliğinin farkındalığını ve bilinçli bir şekilde yönetilmesini sağlar.

Network sizin sosyal sermayenizdir. Doğar, büyür, yaşar ve ölür. Tek farkı iyi bakılırsa ölümsüzleşir. Networkünüzü canlı tutmak bir ağacı canlı tutmaya benzer. Emek harcamak gerekir. Sağlıklı bir network durmaksızın ürün verir.

Networking almadan verebilmektir ve öğrenilebilinir.

Yazar: Çiler Yıldız

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir