Rehberiniz-Network oluşturmanın 1o kuralı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Network oluşturmanın 1o kuralı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Network oluşturmanın 1o kuralı

En son “Tanışma, Tanıştırma ve Tanınmanın” yani Networking’in olmazsa olmazlarına değindik. Tanışmanın kişinin kendisiyle, tanıştırmanın ise karşınızdakileri düşünmekle ilgili olduğunun altını çizdik.

Peki ya nasıl?

Daha etkili bir çevre oluşturmak için networkünüzü tanımalı ve tanıdıklarınızı birbiriyle tanıştırmalısınız.

İşte 10 adımda Tanıştırma:

1- Çevrenizde kimler olduğunu bilmek yetmez! Onları tanıyın. Ne işle uğraşıyorlar? Hangi derneklere üyeler? Üzerinde çalıştıkları son işler ve projeler neler? Kişisel olarak neyle ilgileniyor ve neyi yapmaktan mutluluk duyuruyorlar? Bu soruları her bağlantınızın bilgileri yanına yazın ve zaman içerisinde bunları sürekli güncelleyin.

2- Bir tanıdığınızın aradığıyla bir diğerinin sunduğu örtüştüğünde onları bir araya getirmek için yüzyüze ya da internet ortamında fırsat yaratın.

3- Tanıştırmadan önce her iki tarafla birebir iletişime geçerek onları birbirleri hakkında bilgilendirin ve

4- Asansör cümlelerini öğrenin (www.asansorcumlem.com)

5- Sizce nasıl ortak bir fayda oluşabileceğini abartmadan paylaşın.

6- Tanıştırırken kısa ama bilgilendirici olun. Özellikle kendinizi çok ön plana çıkarmayın. Unutmayın, gündem artık siz değil, tanıştırdıklarınız…

7- Taraflardan biri bile ilk buluşmada sizin de olmanızı rica ediyorsa, zaman ayırmaya özen gösterin. Böyle bir talep yoksa iyi niyet dileklerinizi paylaşarak aradan çekilin ve bir süre,

8- Tanıştırdığınızı unutun! Sürekli iki tarafa dönüp “nasıldı? nasıldı?” ve “iş çıkar mı? iyi yaptım di mi?” gibi agresif takipler, yaptığınız işin anlamını ve sizin de kredibilitenizin yitirilmesine sebep olabilir.

9- Aradan bir süre geçtikten sonra tanıştırdığınız kişilerle karşılaştığınızda ya da farklı bir konuyla ilgili görüştüğünüzde halen iletişimde olup olmadıklarını sorabilirsiniz. Bu onları önemsediğinizi gösterir.

10- İki kişiyi tanıştırmaktaki amacınız kendinize bir komisyon ya da net bir pay çıkarmak ise, her iki tarafla da bunu önceden paylaşın. Net ve dürüst olun. Herşey tamamlandıktan sonra “e beni görmediniz?” lütfen… demeyin.

Yazar: Ertuğrul Belen

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Incoming search terms:

  • www asansorcumlem com (2)
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir