Rehberiniz-Neden yeni kıyafet?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Neden yeni kıyafet?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Neden yeni kıyafet?

NEDEN YENİ KIYAFET

Her yıl Kuzey Amerika`da yapılan Tüketici Araştırmaları Derneği Konferansı`nda 250 makale arasından bir Türk makalesi birinci seçildi.

Bu yıl Kanadanın Toronto şehrinde düzenlenen konferansın yarışma bölümünde `Neden yeni kıyafet` sorusunun en iyi cevabını Bilkent Üniversitesi öğretim görevlilerinden Doç. Dr. Özlem Sandıkçı verip 1. oldu. `Fakirinki yıprandıkça, zengininki görüldükçe eskiyor.`

Yeni ürün alanında bugüne kadar yapılan araştırmalar daha çok teknoloji ağırlıklıydı. Bu alanda sembolik ürün kategorisinde literatürde yer alan boşluğu Bilkent Üniversitesinin bu ödüllü araştırması doldurdu.

Kıyafetin sınıfsal, dinsel, seksüel, etnik ve ulusal kimlikleri yansıtan sembollerin en önemlilerinden biri, modaya bağlı olarak sürekli bir değişim içinde olması ve tüketim dinamiklerini tetiklemesi bu konuyu bir araştırma konusu haline getirdi. Doç. Özlem Sandıkçı, şu soruları sordu: Kıyafetin yeniliğini oluşturan unsurlar nelerdir, insanlar hangi nedenlerle yeni kıyafet alırlar ve yeni kıyafetler nasıl kişiselleştirilmektedir?

Neden yeni giysi

Özlem Sandıkçı, sorularının cevabını araştırırken bir giysinin yeni olmasının üç önemli ölçütü olduğu sonucuna vardı. 1) Kelime anlamıyla kıyafetin yeni yani yıpranmamış olması, 2) Dizayn özellikleri gibi modayla ilgili değişken fiziksel unsurların olması, 3) Kıyafetin yeniliğini belirleyen sosyal ve sembolik unsurların olması.

Toplumun sosyal tabakalarına göre farklılık gösteren bu nedenler, aynı zamanda `eski` kavramının iki yeni boyutunu da ortaya çıkarıyor. Sosyo-ekonomik olarak alt seviyedeki kişilerin yeni kıyafet anlayışı, modadan bağımsız olarak şekilleniyor. Bu kişilerin yeni kıyafet alma ihtiyacı, kıyafetin gerçekten eskiyip yıprandığı durumlarda ve dini bayramlar, düğünler gibi temiz-pak görünme ihtiyacının olduğu zamanlarda ortaya çıkıyor.

Sosyo-ekonomik olarak üst düzeydeki kişiler, küreselleşen dünya düzenine ayak uydurarak doğum günü, Sevgililer Günü, ofis partileri, yeni yıl kutlamaları gibi günler için yeni kıyafetler alıyorlar. Bu kişiler için kıyafetin eskiliği bulundukları sosyal çevrede daha önce kaç defa giyildiği ile ölçülüyor.

Ödüllü araştırma

Bilkent Üniversitesinin ödüllü bu araştırmasında ayrıca şu saptamalar da var

– Kişinin maddi zenginliğini ve gücünün de bir göstergesi olarak görülen yeni kıyafetin aynı zamanda güç ve statü tamamlayıcı bir sembol olarak görüldüğü,AKŞAM GAZETESİ

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>