Rehberiniz-Neden hep zayıf ve güçsüz yanlarımızla ilgileniyoruz?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Neden hep zayıf ve güçsüz yanlarımızla ilgileniyoruz?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Neden hep zayıf ve güçsüz yanlarımızla ilgileniyoruz?

Aile bireyleri, en doğru eleştiri en yakınından gelir, diye sürekli ”şuran şöyle, buran böyle”konuşmaları yapar. Öğretmenler, iyi davranışlara fazladan puan vermek yerine, kötüler yüzünden puan kırar. İşyerlerinde performans değerlendirmeleri ve eğitimler, kişinin eksiklerini bulma ve düzeltme üzerine kurgulanır. Ne zaman iyi taraflarımızdan bahsedilecek?

University of Michigan”dan Prof. Jane Dutton cevabını bildiği soruyu kitabında bir daha soruyor: Eğer Albert Einstein işyerinizde çalışan biri olsaydı, yıl sonu performans değerlendirmesinde nasıl geribildirim alırdıŞ ”Matematik ve fizik bilgisi için takdir edilir, geliştirmesi gereken yönlere odaklanması söylenirdi. Kılık kıyafetine çeki düzen vermesi ve iletişim becerilerini geliştirmesi için belki de eğitimlere davet edilirdi.”

İyi yönlerinizi keşfedin

Genel olarak hep eksik yönlerimize odaklanıyoruz. ”Almanca”mı geliştireyim”, ”MBA de yapayım”, ”topluluk önünde konuşamıyorum” kaygıları, iyi olduğumuz noktaları gözden kaçırmamıza, oralarda daha iyi olmak için harcanması gereken enerjimizi başka alanlarda yok etmemize neden oluyor. İşte Dutton”dan bir örnek daha: İki yaşından bu yana golf sopasıyla TV”ye çıkan dünyanın en iyi golfçüsü Tiger Woods, kum engellerine takılıyor. Kum engelindeki performansı dünya sıralamalarında ellidördüncülük. Yılda 87 milyon dolarla en çok kazan ansporcu unvanını taşıyan Woods”un acaba kendini geliştirmesi gereken noktaya, kumdan kurtarışlara mı odaklanması gerekirŞ Yoksa golfün süperstarı, kumda bir şekilde idare edip, iyi olduğu yönlere mi ağırlık verip milyon dolarlar kazanmaya devam etmeli?

Bir kişi problemlerine odaklanır, kendini bu yönde sorgularsa, kendinde sürekli olarak problemler bulur. Kendi varlıklarını, değerlerini, olumlu yönlerini ararsa da bunları farkeder ve ileri götürür diyor Prof.David Cooperrider. Profesörün 30 yıl kadar önce literatüre soktuğu Olumlu Sorgulama (Appreciative Inquiry) metodunu esas alan bir kişisel gelişim alıştırması var: Quinn, Spreitzer ve Dutton”un geliştirdiği ve birçok üniversitede her öğrencinin mezun olmadan uygulamasını istedikleri bu çalışmaya “Kendimin İyi Yönlerini Keşfediyorum” diyorlar…

Öğrencilere ödev

Kişinin olumlu özelliklerini yakın çevresinden duymasını sağlayan bu alıştırmayı İ.Ü. İletişim Fakültesi”ndeki son sınıf öğrencilerime ödev olarak verdim. Çocukların ödev sayfalarıyla ulaştırdıkları cümleleri, genel olarak kendimize ve başkalarına acımasız davrandığımızı , kendini tanımanın önemini, neleri duymaya ihtiyacımız olduğunu ve kariyeri nasıl etkileyeceğini çok güzel anlatıyor.

Neleri keşfettiler?

Aslında hiç de önemsiz biri olmadığımı anladım…

Duymaktan en çok şaşırdığım özelliğim soğukkanlılığım oldu. Hiç böyle düşünmemiştim. Bu ödevden öğrendiğim güçlü yönlerimin üzerine gideceğim. Ayrica, bu projeyle, aslında hiç de önemsiz sayılmayacak bir insan olduğumu ve sevildiğimi anladım T.L.

Kendimi öğrendim

Hocam, okuldan sonra belki de geriye kalacak tek şeyi ancak şimdi öğrendim: Kendimi… C.T.

Neden iyi şeyleri unutuyoruz?

En iyi yönlerimi keşfediyorum ödeviyle, sevdiğim insanlarla eski günlerimizi hatırladık. Bütün bunları bildiğim halde unutmuşum. Bana yeniden düşünme fırsatını verdiğiniz için size de çok teşekkür ederim.” Ş.F.

Babam, sonunda benimle gurur duyduğunu söyledi!

Benim için en önemli geribildirim babamın kaleminden dökülenlerdi. Hayatımda ilk kez benimle gurur duyduğunu bu ödev sayesinde söyletmeyi başardık! F.B.

Kariyerimde daha güvenli ilerleyeceğim

Farkında olmadan yaptıklarımın başkaları üzerindeki izlerini ve yarattığım farkları öğrendim. Artık güçlü yönlerim üzerinde bilinçli biçimde durursam, kariyerimde güçleneceğimi düşünüyorum. Kendime güvenim yerine geldi. F.V.

Yazar: İdil Türkmenoğlu

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir