Rehberiniz-Ne paylaşılmalı, ne paylaşılmamalı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ne paylaşılmalı, ne paylaşılmamalı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ne paylaşılmalı, ne paylaşılmamalı!

Astronotlardan şarkıcılara, politikacılardan gazetecilere hemen herkesin yoğun olarak kullandığı Twitter, güçlü bir iletişim, halka ilişkiler ve pazarlama aracı. Ancak unutmayalım ki 140 karaktere sığdırarak yazılmış olsalar da, mesajlarınız eş, dost, hayran ve potansiyel sevgililerce değil sigorta firmaları, işverenler, emniyet kurumları ve hatta suç örgütleri ve suçlular tarafından da izleniyor olabilir.

Bu yüzden ihtiyatlı olmakta fayda var. Basit bir mesajın size eziyet olarak geri dönmesini istemiyorsanız asla twit’lememeniz gereken bu 11 konuya dikkat edin.

Ofis dedikoduları, işveren eleştirileri

Yöneticinize kızgınsanız, bahane uydurup işe gitmediyseniz, çalışma arkadaşlarınızla sorununuz varsa bunlardan Twitter’da bahsetmeyin.

Hatta çalıştığınız yer, ürünler, servisler ve müşterilerle ilgili görüşlerinizi de paylaşmamakta fayda var. Olumlu sandığınız mesajlar bile ileride başınıza iş alabilir, sizi işinizden edebilir.

Çok özel kişisel bilgiler

Doğum yeri ve tarihi dahil olmak üzere hiçbir kişisel bilgiyi Twitter’da paylaşmayın.

Uzmanlar, Twitter’da çokça arkadaş edinenlerin, bunlara karşı her zaman çok açık olmamamaları, iletişim bilgileri, şifre, anne baba adı gibi bilgileri asla paylaşmamaları gerektiğini söylüyor.

Bulunduğunuz yer

Twitter’daki ‘geolocation tool’, bulunduğunuz yeri 140 karakterlik kotayı işgal etmeden duyuran güzel bir gereç. Ancak takipçiniz çoksa, evden uzak olduğunuzu veya nerede sizle karşılaşabileceğini bilmekten mutlu olacak bir takım dengesizler çıkabilir.

Tatil günleriniz

Twitter, Facebook, Foursquare gibi ortamlar, sadece iyi değil ‘kötü’ insanlarca da kullanılıyor.

Dostlarınıza ne zaman ve nereye tatile gideceğinizi duyurmakta bir sakınca görünmeyebilir. Ancak sizi izleyen potansiyel suçlular, o tarihlerde evde olmadığınızı bileceklerdir.

Günlük programınız

İşe ne zaman ve nasıl gittiğinizi, nerede yemek yediğinizi, kaçta çıktığınızı Twitter’da sürekli paylaşırsanız, düşük olasılık ama, bazı takıntılı şahısların tacizlerine maruz kalabilirsiniz.

Çocuklarınızın adları ve konumu

Dijital ortamda çalışan kimlik hırsızları çocukları da hedef alabilir.

Yüksek riskli faaliyetler

ABD ve Avrupa’daki sigorta şirketlerinin müşteri risklerini değerlendirirken artık Google ve Bing’e entegre edilmiş Twitter’ı kullandıkları biliniyor.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>