Rehberiniz-Ne para, ne de aşk…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ne para, ne de aşk…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ne para, ne de aşk…

ABD’de yapılan bir araştırma gençlerin her şeyden çok beğenilmek istediğini ortaya koydu.

ABD’de yapılan bir araştırma gençlerin her şeyden çok beğenilmek istediğini ortaya koydu.

Ohio State Üniversitesi ve Brookhaven Ulusal Laboratuvarı araştırmacıları, yaptıkları araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin, kendilerine iltifat edilmesini ve beğenilmeyi, seks, para veya en sevilen yemeği yemek giyi keyif verici eylemlere tercih ettiğini ortaya koydu.

Ohio State Üniversitesi iletişim ve psikoloji profesörü Brad Bushman, “Araştırmaya katılanların beğenilme bağımlısı olduğunu söylemek doğru olmaz. Ama buna araştırmada yer alan diğer faaliyetlere olduğnudan çok daha fazla bağımlı durumda olduklarını söyleyebiliriz” diyor.

Bushman, kendisi ve ekibinin bulgulardan dolayı şok olduklarını belirterek, “Özellikle üniversite öğrencilerinin seveceğini düşündüğümüz şeyleri seçtik. Katılımcıların çoğu 19 yaşındaydı. Üniversite öğrencileri genelde içki içmeyi, seksi severler. Paraları yoktur. Bu yüzden parayı ve katkı almayı severler” diyor.

Profesöre göre, bulgular çok sayıda genç insanın özsaygılarını şişirilmesine fazla odaklanmış durumda olabileceğini gösteriyor. Araştırmada yer alan Scott Moeller de “Beğenilmek arzusu, bağımlılık araştırmasında en önemli yeri işgal ediyor. Ama bunun psikolojinin diğer alanlarına bilgi verme yönünde büyük bir potansiyel taşıdığını düşünüyoruz” diye konuştu. Bushman, kendini beğenme ve narsiszm (kendine hayranlık) arasında ince bir çizgi olduğunu da hatırlatıyor.

Kaynak: http://ww.gazeteport.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>