Rehberiniz-Ne kadar sosyallik, o kadar uzun ömür

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ne kadar sosyallik, o kadar uzun ömür” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ne kadar sosyallik, o kadar uzun ömür

Aile, arkadaşi akrabalık ya da komşu… Sosyal bağları kuvvetli olan kişiler, yalnızlara göre çok daha uzun yaşıyor…

Sosyallik, uzun yaşama şansını yüzde 50 oranında artırıyor. Yalnızlık ise; günde 15 sigara içmeye, alkolik olmaya, spor yapmamaya ve hatta obez olmaya bedel; yani vücut için oldukça zararlı!..

Bu sonuç 7,5 yıllık bir zaman diliminde gerçekleştirilen ve insanların birbirleri ile olan ilişkilerinin incelendiği 148 araştırmanın verilerinden ortaya çıktı.

Araştırmayı gerçekleştirenlerden profesör Timothy Smith, kurulan yakın ilişkilerden sağlık ve uzun ömür açısından hem erkeklerin hem de kadınların yarar sağladığını belirtiyor.

Brigham Young Üniversitesi Psikoloji bölümü profesörlerinden Julianne Holt-Lunstad ise sosyal ilişki kurmadan yaşamanın ölüm için bir risk faktörü oluşturduğunu söylüyor ve ekliyor:

Bir kişi bir grupla temas kurduğunda ve başka insanlar için sorumluluk hissettiğinde, bu amaç ve anlam duygusu kendisine daha iyi bakmasını ve daha az risk almasını sağlıyor.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir