Rehberiniz-Ne giydiğimiz performansımızı belirler mi?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ne giydiğimiz performansımızı belirler mi?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ne giydiğimiz performansımızı belirler mi?

Geçtiğimiz ay gazetelerde Bursa”nın Karamehmet İlköğretim Okulu”nda, bir hafta boyunca sınıflarını temiz tutan, derslerine en çok çalışan ve davranışlarıyla örnek olan öğrencilerin okula serbest kıyafetle gelme hakkını kazandığı yazıldı. Çoçuklar için önemli bir motivasyon faktörü olarak ortaya çıkan bu uygulama, büyüklerin bazıları için de geçerli bir ihtiyaç.

Son dönemde işe alım görüşmelerine yarı serbest iş kıyafetiyle gelenler var. Birkaç yıl önce ciddiyetsizlik işareti sayılan bu davranış yanında, adayların ”şirketinizde kıyafet uygulaması nasılŞ” sorusu da geliyor. Gitgide daha fazla sayıda şirket en azından haftada bir gün serbest kıyafetle gelinmesine izin veriyor.

Birçok araştırmaya göre kıyafetin serbest bırakılması çalışanlara moral veriyor. Çalışanlar tarafından şirketin ve yöneticilerin esnek ve duyarlı görünmesini sağlıyor. Son yıllarda teknoloji firmalarının piyasa değerinin artma nedenlerinden birinin de onlardaki serbest kıyafet uygulaması olduğu söyleniyor.

Serbest kıyafetten geri dönüş

Ancak serbest kıyafet uygulamasına geçiş gibi, bu karardan dönmüşler de yaygın. Beşyüz milyon dolarlık şirketlerden gelen 200”den fazla yöneticiyle yapılan bir araştırmaya göre, şirketlerin yüzde 56”sında takım elbiseli ve kravatlı kılık kıyafet kuralları geçerli. Üstelik bu şirketlerin yaklaşık beşte biri, kıyafet kurallarını henüz degiştirmiş. Araştırmaya katılanlar, serbest kıyafet uygulamasının kaldırılmasının şirketin üretkenliğini yüzde 3.6 oranında arttırdığını söylüyor.

Ye kürküm ye

Dr. Jeffrey L. Magee”nin 1990”ların sonunda dünya çapındaki firmalarda yaptığı çalışma, sürekli serbest kıyafetlerin, kişisel temasta oldukları müşterilerin gözünde imajlarının yüzde 80 oranında hasar gördüğünü gösteriyor.

Casual Power: How to Dress Down for Success”in yazarı Sherry Maysonave, iyi giyinenlerin daha akıllı bulunduğunu söylüyor. Ayrıca, makyaj yapan kadınların diğerlerinden ortalama yüzde 20-25 daha fazla ücret aldıklarını ekliyor.

Yönetimdeki birçok ikilemden biri de kıyafet uygulaması. Her sektör, hatta her kurum için farklı yorumlanması ve iş sonuçlarının ölçülmesi gerekiyor. Departmanlar açılıp kapatılırken, ürünler tasarlanıp sonra piyasadan çekilirken, ücret yapıları değiştirilirken, yani şirket stratejileri gözden geçirilirken, kıyafet politikalarının da yeniden yorumlanması normal algılanmalı.

Serbest kıyafet uygulamasının zararları

Etik davranışlarda azalma

Kibar ve düzgün davranışlarda azalma

Kullanılan dildeki bozulmanın artışı

Provakatif davranışlardaki artış

İşin kalitesinde düşüş

Şirkete olan bağlılığın azalması

İK”ya gelen şikayetlerde artış

Zaman yönetimi sorunlarında artış

Kaynak: Dr. Jeffrey L. Magee”nin 1999 tarihli çalışması

Yazar: İdil Türkmenoğlu

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>