Rehberiniz-Nasreddin hoca ceo oldu….

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Nasreddin hoca ceo oldu….” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Nasreddin hoca ceo oldu….

Nasrettin Hoca şirketinizi Yönetseydi Bu başlık bir İngiliz yönetim danışmanı olan Peter Hawkins”in yazdığı kitaba ait. Türk halk bilgesi Nasrettin Hoca”ya büyük hayranlık duyan ve fıkralarını iş dünyasına uyarlayarak kitap haline getiren Peter Hawkins İstanbul”a geliyor. 22 Mart”ta düzenlenecek 3. Koçluk ve Mentorluk Konferansı”nda “Liderlik Koçluğu; Türk Mirasından Öğrenmek” başlıklı bir konuşma yapacak olan Hawkins ile Sistem Yayınlarından “Nasrettin Hoca Şirketinizi Yönetseydi” başlığıyla Türkçe”ye çevrilen kitabı ve sunumu üzerine konuştuk.

* Nasrettin Hoca fıkralarıyla tanışmanız nasıl oldu?

İlk Nasrettin Hoca fıkralarını 1970”lerin başlarında duydum ve onları, değişik kaynaklardan derlemeye başladım. Konferanslarda konuşmaya başladığımda, Hoca”yı anımsadım ve konuşmamı neşelendirmek için her seferinde onun fıkralarından birini sunumuma dahil ettim. Konferanstan bıkmış izleyicilerin bir araya gelip beni kürsünün üzerinde ıssız bir adadaymış gibi yapayalnız bıraktığı pek çok durumda, beni Nasrettin Hoca kurtardı. Son yirmi beş yılda bu fıkraların çoğunu tekrar tekrar anlattım ve bütün iyi fıkralar gibi onlar da her anlatışta daha da değişti, olgunlaştı ve dinleyicilere göre yeniden şekillendi. Ayrıca Nasrettin Hoca fıkraları evrensel ve zamansız. Uzakdoğu”dan, İrlanda”nın batı kıyılarına ve ötesine kadar dünyanın her yerinde ama özellikle de Ortadoğu”nun her yerinde anlatılıyor. Sadece Nasrettin Hoca değil ben Mevlana Celaleddin- Rumi”den de çok etkilenmişimdir. Her zaman insanı anlamak için Doğu kültüründe çok faydalı kaynaklar olduğuna inanmışımdır ve bu konferansta kapsanacak tarihsel boyut benim çok hoşuma gitti.

* Fıkraları çalışmalarınızda nasıl kullanıyorsunuz?

Fıkralar çeşitli yollardan işimize yarayabilir. Aşina olduğumuz durum ve düşünceleri, değişik bir bakış açısından görmemizi sağlayarak bizi şok edebilirler. Nasrettin Hoca bizi, paradokslarla yaşamaya ve nedenselliğin tek boyutlu bir süreç olmadığını, altta yatan birbiriyle bağlantılı şeyleri anlamaya davet eder. Tasavvuf geleneğinde öyküler, en az üç düzeyde çalışılır: Mizahın yaratıcı silkeleyişi, İnsanın düşünce yapısında psikolojik bir değişim ve varolmanın kişisel sabitliğinden bizi geçici olarak kurtarmanın manevi boyutu. İyi bir Nasrettin Hoca fıkrasının her zaman tadı damağınızda kalır veya sert bir tepki uyandırır. Fıkra evimize bizi mizahla oyalayarak girer, fakat bir kere içeri girdi mi, eşyaların yerini değiştirmeye ve duvarlara yeni pencereler açmaya başlar.

* Çalışmalarınız yöneticiler üzerinde nasıl bir etki yaratıyor?

Öğrendiklerini unutmalarına yardım ediyor. Gelişen bir çocuk için öğrenme, çevresindeki dünyayı anlamak, yaşamını sürdürebilmek için çok önemlidir. Aynı şey, hayat süresinin başlangıcında bulunan bir şirket için de geçerlidir. Fakat birey ya da şirket, büyüyüp olgunlaştıkça, değişen çevreye uyum sağlayabilmek kıvraklık gerekir ve öğrenmek bunun için yeterli olmaz. Çünkü, zamanında öğrenmek için çok çaba zaman harcadığımız ve bu nedenle de sıkı sıkıya bağlı olduğumuz modası geçmiş varsayımlar yeni bilgileri almamızı engeller onun için de öğrendiklerimizi unutmamız gerekir. Paradoksal içerik taşıyan ve şaşırtan fıkralar buna çok yardım eder. Bazı fıkraları tamamen siz yaratmışsınız Elbette hatta başka bazı kişilerin hikayeleri de onun altında toplandı çünkü bu kitap onun şahsiyetinden ve bakış açısından esinlenerek kurumlara farklı bir bakış açısı getirebilmek için yazıldı.

Yazar: Neşe Mesutoğlu

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir