Rehberiniz-Nasıl lider bir satış yöneticisi olabilirsiniz?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Nasıl lider bir satış yöneticisi olabilirsiniz?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Nasıl lider bir satış yöneticisi olabilirsiniz?

NASIL LİDER BİR SATIŞ YÖNETİCİSİ OLABİLİRSİNİZ?

Okan ESMER

Yazıma Sizi tebrik ederek başlamak istiyorum.Tebrikler, terfi ettiniz!

Bundan sonra hayatınız daha farklı bir konumda seyredecek. Siz iyi bir satıcıydınız ama artık iyi bir lider satış yöneticisi olmanız gerekiyor.

Başarılı bir lider satış yöneticisi olacaksınız çünkü potansiyelinizi gösteremeseydiniz ve/veya amiriniz bu potansiyeli Sizde görmeseydi, burada olamazdınız.

İlk günleriniz geçer geçmez; ekibinizdeki kişilerle aranızdaki en bariz farkın, sorumluluk düzeyiniz olduğunu bilerek, kendinizi yeni konumunuza en kısa sürede adapte edin ve bunu çabucak sindirin. Burada ölçü; iyi olduğunuz ama “ne oldum delisi” olmadığınızdır.

Bundan böyle; herşeyi, her satışı Siz yapamayacaksınız. Ekibinize ihtiyacınız var. Artık bu mevkiide başarının değerlendirilmesi; tamamen bireysel iyi işler çıkarmanız değil, ekibinize iyi işler çıkartmanıza bağlıdır. Başarılı olmanızın ve daha da ilerlemenizin; ancak ekibinizin omuzlarında taşınarak olacağını unutmayın.

Satış gibi sosyal bir konuda, mevkiinizde iyi olmak için yöneticilikten daha çok, lider yönetici olmalısınız. Ekibinize ve birey olarak çalışma arkadaşlarınıza yön gösterin, fikirlerini alın, “kontrolü serbest bırakmadan, kontrollü serbest bırakın”, yetkinlik verin, isteklerini ortak karar vererek son haliyle uygulatın.

Gözlerinde ilk etapta amirleri/üstleri değil de; Onlara yardımcı olan, destek veren, saygı duydukları bir çalışma arkadaşı özelliklerini kendinizde benimseyin.

Onlara olan güveninizi ve başarılarını sık sık tekrar edin. Böylece özgüvenlerini geliştirin. Bu başarılı olmak için önemli olduğu gibi; içlerinden bazılarının gelişmesini ve gelecekte Sizin yerinizi almasını da sağlayacaktır. Tabii Sizin de daha üstlere gitmenizi…

Sizin de iyi bildiğiniz gibi; satış çok yönlü bir bir aktivitedir. Pek çok sorumluluğu, iş kısımlarını ve görevlerini içermektedir. İyi bir lider satış yöneticisi olabilmek için pratikte uygulanabilecek bazı hususlara ve “ince noktalara” başlangıçta dikkat etmekte fayda olacaktır.

Lider satış yöneticiliğindeki “iş ayaklarına” göre sıralayabileceğimiz örnek davranışlar ;

Piyasadaki Davranışlar:

– Yapmasını istediğiniz bir davranış varsa; bunu ya müşteriye girmeden önce ya da müşteriden çıktıktan sonra belirtin.

– Kendisiyle konu hakkında konuşmanız gerekiyorsa; bunu yalnızken yapın ve “Ben Senin yerinde olsam…” , “Acaba …. olsaydı daha iyi olmaz mıydı?..” , “….şeklinde yapsaydık Sence sonuç nasıl olurdu? “ şeklinde yapın.

– Eğer piyasadaki çalışma arkadaşınız o gün biraz tutuk veya heyecanlıysa; cesaretlendirin, hevesini arttırın.– Yeni olmanız sebebiyle; daha eski arkadaşlarca sınanmak istenebilirsiniz. Bunlara karşı uyanık olun ama arkadaşca yaklaşın.

– İş dönüşü; kısaca günü özetleyin hatta bir form’a günü değerlendirme notları alın ve bunun bir kopyasını ilgili arkadaşla paylaşın. Devam eden günlerdeki bireysel gelişmeleri de takip edin.

İlişkilerdeki Davranışlar:

Hedef ve Hedeflendirmeki Davranışlar:

– Hedeflendirmelerinizi yaparken, gerekiyorsa çeşitli durumları da göz önünde tutarak, bundan önceki dönemleri baz almak ve orantı yaparak hedefleri oluşturmak; hem haksızlığı önleyecek hem de gerçek performansları ortaya çıkaraktır.

– Toplantılarınızda kişisel ve ekip hedeflerini kişilerin kendilerinden alarak yayınlayınız. Düzeltmelerinizi yine beraberken yapınız. Hatta ekibin bir ferdi için düzeltmeleri (hedefin arttırımı veya azaltımı); ekibin diğer fertleri tarafından yapılmasını

– Günlük hedeflerin yanısıra; Haftalık – Aylık – 3 Aylık hedeflendirmeler yapmanız ve bunları sürekli ekiple paylaşarak takip etmeniz işinizi daha iyi kontrol etmenize, gittiğiniz yolu daha net görmenize yarayacaktır.Toplantılardaki Davranışlar:Kişisel Gelişim Davranışları:

– Lider satış yöneticiliğinde ilerlemek adına ; kendinizi hergün yenilemelisiniz. Bunun için Satış, Liderlik, Yönetim ve Yöneticilik ile ilgili yayınları takip etmeli; kitaplar okumalısınız. Bunların her konuda olmasa bile birçok faydasını göreceksiniz.Sonuç olarak; Siz bundan önce iyi bir satıcı olmuş olabilirsiniz ama artık iyi bir lider satış yöneticisi olmalısınız. Hayatınız bu noktadan devam edecek. Yukarıdaki tüm yazılanlar %100 başarı sağlayacak diye birşey olmasa da uyguladığınız taktirde fayda göreceğiniz noktalardır. Yeni konumunuzda bunları uyguladığınızda ekibinizi daha başarılı kılacak ve daha etkili olacaksınız.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>