Rehberiniz-Nasıl iyi koç olunur?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Nasıl iyi koç olunur?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Nasıl iyi koç olunur?

Koçlukta son trendler neler, etkinlik alanı artıyor mu?

Fortune 1000 şirketlerinin yüzde 40’ı koçluğu kurumlarının ana organizasyon özelliği olarak kullanıyor. Bunlar dünyanın en büyük şirketleri. Kurumlar, takım odaklı bir çerçevede yaşıyorlar artık. Koçluk da bunu destekliyor.

Peki, Türkiye’deki durum nedir?

Türkiye’de koçluk uygulamaları henüz başlangıç aşamasında. Ama Türkiye hızla endüstrileşiyor. Dünyadaki bütün büyük şirketlerin Türkiye’de ofisleri var. Koçluk hızla yayılacak.

Koçluğun şirketlere yararları neler, nasıl katma değer sağlıyor?

Koçluk sadece şirketlerin personellerini elde tutmasına değil, onları geliştirmelerine de katkı sağlıyor. Araştırmalar, koçluğu uygulayan şirketlerin altı kat daha fazla verimli olduğunu gösteriyor. Koçluğu uygulayan işletmelerde daha az eleman sirkülasyonu, daha etkili liderlik, daha odaklı takımlar, daha etkili stratejiler oluyor. Koçluk sayesinde yöneticiler takımlarını daha iyi motive ediyor, uyumlu hale getiriyor. İnsanların işlerini bırakmalarının en önemli nedeni bağlı oldukları müdürler. Yüksek kalifiye çalışanları kaybetmek şirketler için kötü sonuçlar doğuruyor. Koçluk sayesinde şirketler hem üst düzeyde, hem de alt düzeyde çalışanlarını elde tutuyor.

Yöneticiler nasıl koç haline gelebilir?

Koçluk yetenekleri, dinlemesini bilmek, iletişim kurmak ve inisiyatif kullanmaktır. Koçluk eğitimleri, yöneticilere daha etkili iletişim kurmayı öğretiyor, stratejik planlama üzerinde daha fazla çalışılmasını sağlıyor. Ama şunu unutmamak gerekir. Koçluk kurumdaki tüm sorunları halletmez.

Koç, rehber gibi mi çalışmalı?

Yöneticiler çalışanlarıyla olan ilişkilerinde mentor (rehber, akıl hocası) gibi davranmalı. Ama mentorluk ve koçluk farklı. Mentor, bir ağabey gibi, kendisi için çalışanlara yardım eder, tavsiyede bulunur, işe yarayan şeyleri gösterir. Koçluk ise, insanların en yetenekli olduğu alanları bulmak, onlara kendi içlerindeki lideri göstermektir.

Klinik psikolog ve hipnoterapi uzmanı. NLP ve koçluk eğitmeni. Koçluk eğitimleri veren Kanada merkezli Erickson College’in başkanı. Erickson College, başta Kanada olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde eğitim veriyor. Üst düzey yöneticilere verilen eğitimler yanında koç yetiştirmeye yönelik eğitimleri de var. Dr. Atkinson artık Türkiye’de de koç yetiştirmeye başladı.

Yazar: Hanife Baş

Kaynak: http://www.yenibir.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>