Rehberiniz-Nasihatle değil musibetle öğrenenler!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Nasihatle değil musibetle öğrenenler!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Nasihatle değil musibetle öğrenenler!

NASİHATLE DEĞİL MUSİBETLE ÖĞRENENLER

ANKA HABER AJANSI

KalDer’in yayımladığı, ‘Öğrenen Organizasyonlar’ isimli kitapta Türk şirketlerinin, ‘öğrenmeme hastalığı’ yaşadıkları, 50 yıllık şirketlerin ders almayı bilmedikleri için tekrar tekrar kriz yaşadıkları belirtiliyor

Türk şirktelerinin büyük bir bölümü öğrenme sorunu yaşıyor. KalDer’in yayımladığı ‘Öğrenen Organizasyonlar’ adlı incelemede, şirketlerin ‘öğrenememe hastalığı’ndan muzdarip olduğu ve bu yüzden tekrar tekrar krize girdikleri belirtiliyor.

Şirketlerin dönüşüm çabaları ve işletme yönetimi hakkında bilgi verilen incelemeye göre, bazı Türk şirketleri ve kurumlar, çok uzun geçmişlerine rağmen bir türlü geçmişten ders çıkaramıyorlar. Bunun sonucu olarak da işleri kişisellikten çıkaran, en az zamanı ve en düşük maliyeti yakalayan, etkin ve verimli çalışmaya imkân tanıyan çalışma sistemleri kuramıyorlar.

Türk şirketlerinin, 50 yıl önce karşılaştıkları problemleri yaşamaya devam ettikleri belirtilen kitapta, ‘öğrenememe hastalıkları’ da sıralandı. Buna göre Türk şirketlerinde sorunları ortaya koyanların aleyhine kampanya başlatılıyor, bilgi paylaşılmıyor, yöneticilerde ‘ben bilirim’ sendromu var.

‘Ayak kaydırma’ yapılıyor

Sorun olduğunu kabul etmemek organizasyon içindeki en ciddi hastalık. Sorun olduğu fark edilmesine rağmen kimse ortaya çıkaracak cesareti gösteremiyor. Gösterenlerin, sorundan çıkar sağlayanlar tarafından ‘ayağı kaydırılıyor.’

Sorunu görmezden geliyorlar

Sorunu görüyor ama görmezden geliyorlar. Üst yönetim sorunu görür ve ‘Merak etmeyin hallediyoruz’ der. Ama ya hiçbir şey yapılmaz ya da daha önce yapıla gelen sürdürülür.

Toplanan bilgiyi paylaşamıyorlar

İşletme içindeki enformasyon ve bilgiler saklanıyor. Yapılan işler, pazara ilişkin bilgiler, müşteriler hakkında notlar herkesin erişebileceği yerde tutulmuyor.

İlişkileri organize edemiyorlar

Kurumun farklı bölümlerinde ve süreçlerinde çalışanların, gün içerisinde gerçekleştirilen farklı faaliyetlerin arasında ilişki kurulmuyor. Çalışanlara olaylar arasındaki bağlantıyı gösterecek mekanizmalar kurmuyorlar.

Ben bilirim sendromu var

Bazı şirketlerde ‘ben bilirim sendromu’ yaşanıyor. Yönetimler bu sendroma girdiğinde işletme, öğrenme şansını yitiriyor. Sorun çıktığında hemen sorumlu aranıyor. Niçin yapıldığı araştırılmıyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>