Rehberiniz-Mutluluk nedir?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Mutluluk nedir?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mutluluk nedir?

Mutluluk üzerine sohbet…

Mutluluk nedir? Magazin sayfalarında vücutları sergilenen manken tipli yavrularla birlikte vakit geçirmek mi? Boğaz”da bir villanın havuz başında serilip kebap yapmak mı?

Schopenhauer gibi düşünürlere göre mutluluk, “mutsuz olmamak”tır. Mutlu kişi, en canlı zevkleri veya en büyük hazları tatmış kişi değildir. Mutlu kişi hayatını hem bedensel hem zihinsel çok büyük acılar yaşamadan geçiren kimsedir.

Daha mutlu olma amacıyla boş hayallerin ve renkli heveslerin peşinde koşmak haz getirmez. Aksine onun yarattığı hayal kırıklığı acı ve mutsuzluk getirir.

Budala kişi yaşamın hazlarının peşinden gider ve aldandığını görür; bilge kişi ise belalardan kaçınır. Tüm hazlar hayalidir ve bunlara sahip olunmadığı için üzülmek dar kafalılıktır…

Schopenhauer”in mutluluk reçetelerinden biri şudur:

…Sahip olmadığımız bir şeye bakarken bizde hemen “Bu benim olsaydı nasıl olurdu” düşüncesi doğar ve bu şeyin eksikliğini duyumsatır. Bunun yerine daha sık. “Bu bende olmasaydı nasıl olurdu?” diye sormalıyız. Sahip olduğumuz şeylere ara sıra onu yitirdikten sonra gözümüze nasıl görüneceğini düşünerek bakmaya çalışmalıyız; üstelik bu her ne olursa olsun, mülkiyet, sağlık, dostlar, sevgililer, kadın, çocuk, at veya köpek… Çünkü şeylerin değerini ancak onları yitirdiğimizde anlarız. Buna karşılık o şeye önerilen biçimde bakmamızın sonucunda onun varlığı bizi eskisinden daha çok mutlu eder ve onu yitirmemek için her türlü önlemi alırız…”

Kalıcı bir hazzın her şeye yeterli oluşunun yol açtığı durgunluk insan için katlanılmazdır, diyor Schopenhauer… Ve ekliyor:

Engelleri aşmak, varoluşun en büyük hazzıdır, bunlar ticarette ve iş yaşamında olduğu gibi maddi türden de olabilir, öğrenmede ve bilimsel araştırmada olduğu gibi düşünsel türden de olabilir; bu engellerle savaşmak ve onlan yenmek mutluluk verir.

Yazar: Melih Aşık

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir