Rehberiniz-Mutluluk bir performans değildir

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Mutluluk bir performans değildir” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mutluluk bir performans değildir

Yeni yıl, insanlarda yeni kararlar alma duygularını tetiklediğinden olsa gerek, kişisel gelişim kitapları bu aralar daha bir revaçta. Özellikle de ‘Hayatınızı değiştirin’ ya da ‘Hayatınızın en güzel yılı’ gibi başlıklar etkiliyor hepimizi.

Bu tür kitaplardan bir yere kadar istifade etmek mümkün tabii. Ama bir noktadan sonra, mutlu olmanın yollarını formüle eden bir kitabın, satışta başarının yollarını anlatan bir kitaptan çok da farkı olmayabiliyor. Neticede ikisi de formül kitabı. Sonunda biri satış başarısını ölçüyor, diğeri de mutluluk başarısını. Oysa ‘satış’ bir performans, ya mutluluk?

Bugünlerde ‘mutlu olmak’ da bir performans olarak algılanıyor. ‘Mutlu olmak mı istiyorsun?’, o zaman iyi arkadaşlar edin, inançlı bir insan ol, bir amacın peşinden git vs. formüller veriyorlar bize. Niye? Çünkü görünürde, arkadaşları, inançları olan ve amaçlarının peşinde koşan insanlar en mutlu yaşayanlar. (bkz. Mark Vernon ’42 Derin Düşünce’ kitabı)

Oysa bu insanlar, mutlu olmayı hedefledikleri için değil, birbirlerini sevdikleri için arkadaş oluyor, hayatı anlamlı buldukları için bir amacın peşinde koşuyorlar. Sonunda da bunlardan dolayı mutlu oluyorlar.

Mutluluk hayatın bir yan ürünü aslında. Bu yüzden ‘Nasıl mutlu olunur?’u değil, esas olarak ‘Nasıl yaşamalıyım’ı sormalı insan kendine. Mutluluk istemdışı bir durum ve bir sonuç olduğuna göre, üzerine fazlaca düşmek, ona ulaşmayı daha da zorlaştırıyor.

Umarım, 2011 mutluluğun bir performans olmadığını anlayacağımız ve sevdiğimiz insanlarla, sevdiğimiz yerlerde, sevdiğimiz şeyleri yaparken gayrı ihtiyari mutlu olduğumuzun farkına varacağımız bir yıl olur.

Yazar: Selcen Doğan Ağakay

Kaynak: http://www.posta.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>