Rehberiniz-Mutluluğun resmini yapan yöneticiler geliyor…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Mutluluğun resmini yapan yöneticiler geliyor…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mutluluğun resmini yapan yöneticiler geliyor…

Chief Happiness Officer (CHO), yani Mutluluktan Sorumlu Genel Müdür unvanı Türk şirketler için henüz yabancı bir kavram olsa da, dünyanın önde gelen şirketlerinin çalışan motivasyonunu artırmak amacıyla kadrolarına dahil ettikleri bir pozisyon. Artan rekabet ortamında daha da ağırlaşan çalışma şartları çalışanları her gün biraz daha mutsuz hale getirirken, verim ve motivasyon düşüşünü engellemek isteyen şirketler de alternatif yaklaşımların peşine düşüyor. IBM, DaimlerChrysler, Pfizer, Lego ve PricewaterhouseCoopers”ın uyguladığı İşte Mutluluk Projesi de (Happy At Work), uluslararası şirketlerin çalışanlarının beklentilerini karşılamaya yönelik başvurdukları alternatif yaklaşımlardan biri.

Merkezi Danimarka”nın Kopenhag şehri olan İşte Mutluluk Projesi”nin yaratıcısı ise, kurumun CHO”su da olan Alexander Kjerulf. Kjerulf”a göre, “Bir şirket nasıl mutlu bir işyerine dönüştürülebilirin” cevabı ücret, unvan, ikramiye veya güzel büro mobilyaları değil. Çünkü insanlar artık işlerinden bundan çok daha fazlasını bekliyor. Bu beklentiler arasında ise, işe anlam katmak ve eğlenmek var. “Şirkete haftada X saat hizmet vereceksiniz, karşılığında şirket de size Y dolar verecek” şeklindeki sözleşmeler de artık çalışan beklentilerini karşılamaya yetmiyor. Çünkü insanlar aslında tek bir şey istiyor: Mutluluk!

İşte mutluluğun yolu ise, 6 temel prensiple 2 kilit kaynağa odaklanmaktan geçiyor. Her durumda en iyiyi görebilmeyi sağlayan pozitiflik, sürekli ilerlemeyi getiren öğrenme, herkese açık olup kaynakları paylaşmak, karar alma sürecine diğerlerini de dahil etmek, kendini ve diğerlerini önemsemek, uzun dönemli düşünebilmek temel prensipleri oluştururken, zaman ve diyalog ise iyi kullanılması gereken iki kilit kaynak. Mutlu işyerleri pek çok avantajı içinde barındırırken, işte mutlu çalışmanın faydaları ise daha az devamsızlık, daha fazla üretkenlik, daha fazla kalite, daha az hata, en iyi elemanları cezbetme, daha fazla müşteri tatmini, daha fazla yaratıcılık ve yenilik, daha az şikayet ve belki de şirketler için en önemlisi daha iyi bir mali görünüm ve daha yüksek hisse fiyatları olarak kendini gösteriyor.

Mutsuzlar bozguna uğrayacak

Kjerulf”a göre ise, mutluluk, diğer şirketleri bozguna uğratabilmek için ihtiyacınız olan en stratejik silahınız. Modern işletmelerin yüzlerce sorun göz önüne alındığında mutlu işletme olabilmenin bir numaralı itici güç olduğunu savunan Kjerulf, sürdürülebilir başarıya giden yolu da mutlulukla açıklıyor.

İşte mutluluğun, her zaman mutlu olacağınız anlamına gelmediğine işaret eden Kjerulf, “Mutlu olduğunuz zamanlar mutsuz olduğunuzdan fazlasaysa, bu yeterli” diyor. Mutluluğun tanımı herkese göre farklı olmakla birlikte, Kjerulf”un mutluluk için çalışanlara tavsiyesi; yaptığınız işten zevk alın, yaptığınız işi iyi yapın ve ondan gurur duyun, yaptığınız işin önemli olduğuna inanın, sorumluluk alın, işte eğlenin, motive olmuş ve enerjik hissedin. Patron ve yöneticilere ise, mutlu bir işyeri ve mutlu çalışanlar yaratmanın kolay olduğunu söyleyen Kjerulf”a göre bunun için, yüksek maliyetli projelere, pahalı danışmanlara veya uzun raporlara da ihtiyaç yok. Çalışanlara gerçekten ilgi göstermek yeterli. Yerinde övgü ve takdir ile, yönetim ve çalışanlar arası diyalog sayesinde, yaklaşımı hayata geçiren bir çok şirketin büyük fayda sağladığını ifade eden Kjerulf”a göre, çalışanları işte neyin mutlu ettiği üzerine odaklanıp stresi azaltan şirketler, basit uygulamalarla çalışanlarının performanslarını artırmayı başarıyorlar. Bununla birlikte şirketler çalışanlarını mutlu etmek için işe, öncelikle onları mutsuz kılan faktörleri ortadan kaldırarak başlayabilirler. Örneğin çalışanları iş ortamında mutsuz kılan en önemli etken kötü liderlik oluyor. Çalışanları işte stres ve mutsuzluğa sürükleyen diğer sebepler ise çok fazla iş baskısı, övgü ve takdir eksikliği,iş arkadaşlarıyla yaşanan sürtüşmeler ile fark yarattığını hissedememek.

Happy At Work”ün Mutluluktan Sorumlu Genel Müdürü (CHO) Alexander Kjerulf, işyerinde mutluluğu 3 kategoriye ayırıyor. Ona göre, işyerinde mutluluğun olabileceğini gösteren Güvenlik Katmanı”, çalışanları mutlu olmaya sevkeden “Orta Katman” ve onları gerçekten mutlu eden “Mutluluk Katmanı” işte mutluluğu yakalamayı sağlayacak 3 aşama.

Güvenlik Katmanı

Orta Katman

Mutluluk Katmanı

Yazar: Ceyda Çağlayan

Kaynak: http://www.finansalforum.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir