Rehberiniz-Mutlu yaşamanın 9 altın kuralı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Mutlu yaşamanın 9 altın kuralı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mutlu yaşamanın 9 altın kuralı

MUTLU YAŞAMANIN 9 ALTIN KURALI

SABAH DIŞ HABERLER

Daha mutlu bir yaşam sürebilmenin yollarını arayanlar arasına bilim adamları da katıldı. Bilim adamları, yaptıkları araştırmaların ışığında mutluluğu yakalamanın dokuz altın kuralını belirledi…

1- Her biri alanında uzman olan araştırmacıların çalışmaları, mutluluğa giden yoldaki en büyük engelin, kişinin kendi dış görünüşünden memnun olmaması olduğunu ortaya koydu. Yani eğer mutlu olmak istiyorsanız, dış görünüşünüzle hemen barışın.

2- Mutluluğa giden yoldaki ikinci önemli adım, paraya gereğinden fazla değer vermemek. Paranın sadece gerekli ihtiyaçların sağlanması için var olduğunu, bunun ötesinde insanın mutlu olmasında bir etkisi olmadığını belirten bilim adamları, maddiyata fazla değer vermemeyi mutluluk yolunun ikinci önemli adımı olarak gösterdi.

3- BU yolun 3üncü adımı ise kişinin kendine ulaşamayacağı hedefler belirlemekten vazgeçmesi olarak gösterildi. Araştırmacı Dr. Alex Michalos, Kendine daha ulaşılabilir hedefler belirleyen insanlar daha mutlu oluyor dedi.

4- Zekanın da mutluluk üzerinde etkili olmadığını belirten uzmanlar, Mutlu olmak için kendi zihinsel kapasitenizi başkalarınınkiyle kıyaslamayı bırakın diyor.

5- Ne yazık ki mutluluk yolunda 5inci adım için bireysel olarak yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Çünkü bu madde genlerinizle ilgili. Genetik olarak daha güçlü yapıya sahip kişiler, hayatlarında daha mutlu oluyor.

6- İncelemeyi gerçekleştiren uzmanlar, çiftlerin, yalnızlardan daha mutlu olduğunu da belirledi. Amerikadaki Illinois Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Ed Diener, 15 yıl boyunca 30 bin Alman üzerinde yaptığı araştırmada evlilerin, biriyle birlikte yaşayanların ya da sevgilileri olanların tek yaşayanlardan daha mutlu olduğunu belirledi.

7- Mutluluğa giden yedinci adım ise Tanrıya inanmak. Amerikanın Duke Üniversitesinde çalışmalarını sürdüren Harold Koening, Özellikle yoğun stres altındayken insanların kendilerinden daha güçlü olan Tanrıya inanması onların kendilerini daha iyi hissetmelerini ve daha mutlu olmalarını sağlıyor dedi.

8- Sekizinci adım, başkalarını düşünmek… Bilim adamlarının çalışması, başkalarını düşünen, onlar için çabalayan insanların hayattan daha büyük zevk aldığını ortaya koydu. Vanderbilt Üniversitesinde 3 binden fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, yardım kuruluşlarında çalışan insanlar çalışmayanlara göre çok daha mutlu.

9- Mutluluk yolundaki son adım ise yılların getirdiği bir şey, yani yaşlılık… Stanford Üniversitesinde yapılan araştırmalar, insanların yaşları arttıkça zor durumlarla daha iyi savaşabildiğini ve dolayısıyla daha mutlu olduğunu gösterdi.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>