Rehberiniz-Mutlu bir zihne sahip olmanın yolları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Mutlu bir zihne sahip olmanın yolları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mutlu bir zihne sahip olmanın yolları

Mutlu bir zihne sahip olmayı hangimiz istemeyiz ki? O zaman Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli’nin önerilerini ve pudra.com’un tavsiyelerini mutlaka okuyun.

İnsan beyni eğer bir bilgisayara benzetilirse, nasıl ki bilgisayarda komutlar işlemlere yol açıyorsa, beynimizde de bir, fikir, bir şema, bir resim. insan duygu, düşünce ve davranışlarını belirler. İnsan zihninin dinç kalabilmesi için geleceğe dönük hiçbir endişeli fikir taşımaması gerekir. İnsanın yaşanmış bitmiş olan geçmişteki kötü anı ve acı hatıraları, güncel olaylardan hareketle bugüne asla taşımaması gerekir. İnsan zihnini en çok etkileyen şey ise endişe ve öfkedir. İnsanın endişe ve öfkesini sık yaşaması daha gergin ve stresli bir hayat demektir. Stresli ve gergin bir hayat beyinde geri dönüşümsüz hücre göçüne yol açmaktadır.

Peki mutlu bir zihne ve beyne sahip olmak için neler yapmalıyız? Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli’nin önerilerine ve pudra.com’un tavsiyelerine bir göz atın.

Yetersizlik yok

Asla bir eleştiri, öneri ya da teklif karşısında yetersizlik duygusuna kapılmayınız…. Size yapılan eleştirileri reddedilmişlik olarak algılamayın.

Kusursuz insan yoktur

Asla kusursuz bir insan olmaya çalışmayın… Mükemmeli değil elinizden geleni yapın.

Başkaları için…

Başkalarına hoş görünmek için şirinlik ve fedakârlık yapmayınız yapmak zorunda olduğunuzu düşünmeyiniz.

Pudra.com Verimli’nin bu görüşüne katılıyor ve kendi iradenize sığınmanızı öneriyor. En büyük başarı ise “hayır” diyebilmek. Bunun ne kadar faydalı olduğunu görmek için burayı; “hayır” demeyi becerebilmek içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Duygusalı ölçmeyin

Evlilik, seks gibi duygusal anlam taşıyan hiçbir şeyin başarı veya başarısızlık şeklinde performansını ölçmeye çalışmayın.

Düzenli saatler

24 saati 3’e bölün. 8 saat uyuyun, 8 saat çalışın ve kalan 8 saatte lütfen sizi mutlu edecek bir şeyi yapın. Hobiler edinin, spor yapın, sanatsal faaliyetleri izleyin, sergileri gezin.

Yalnız değilsin

Dünyada hiçbir zaman yalnız olduğunuzu ve yalnız kaldığınızı düşünmeyin, önünüzdeki taşlara taşlar eklemeyin, başkalarının önündeki taşları da kaldırın.

Pudra.com kendi kendinize güzel vakit geçirebilmenin çok önemli olduğunun altını çiziyor; kendinize vakit ayırın ve kendinizi iyi hissedin diyor.

Önyargılardan kurtulun

Kimse için önyargı taşımayın ve herkese karşı içinizden geldiği gibi davranın.

Siz kendinizi sevin, yeter

Başkalarınca beğenilmek ve takdir edilmek beklentisi taşımayın, hiç kimsenin sevgisine muhtaç olmayacak kadar kendinizi sevin.

Herkesin doğrusu kendine

Sizin doğrularınızın başkalarının doğruları olmayabileceğini bilin… Çevrenizdeki insanların hareket ve davranışlarını denetlemeyin, hiç kimsenin beyninden geçenleri okumaya ve yorumlamaya kalkışmayın, kimsenin de dillendirmediğiniz müddetçe sizin beyninizi okumasını beklemeyin.

Okuyun

Çok okuyun. Okumayı ertelemeyin, okumaya yaşınız ilerlese bile devam edin. Çünkü okumak zihinsel faaliyetleri çalıştırır.

Nefes egzersizi

Çok gergin ve kaygılı olduğunuz zaman şu nefes egzersizini yapın: İyi bir nefes almak iyi bir nefes vermekle başlar. Ağır derin ve sessiz olun. Nefes egzersizine başlamadan önce, sağ elinizi göbeğinizin hemen altına koyun, sol elinizi göğsünüzün üzerine koyun ve gözlerinizi kapatın. Nefes almadan önce ciğerinizi iyice boşaltın. Yeni bir nefes almak için birkaç saniye bekleyin. Ard arda iki derin nefes aldıktan sonra kesinlikle 4-5 kez de normal nefes alın. Tüm bu işlemleri günde 40 kez yapın ve bunu alışkanlık haline getirin.

Aile bağları

Akraba, aile ve kök bağlarınızı koparmayın. En azından özel günlerde mutlaka onlarla olun.

Uzman görüşü

Sizi aşan konularda mutlaka danışmanlık alın. Her şeyi siz bilemezsiniz ve siz çözemezsiniz. Danışmanlık almak bir eksiklik değildir.

Yazar: Prof. Dr. Arif Verimli

Kaynak: http://www.pudra.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir