Rehberiniz-Mutlu aşkın logaritması

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Mutlu aşkın logaritması” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mutlu aşkın logaritması

Matematikçiler bazen herşeyi formül ve denklem olarak görür ve düşünürler. Akıl sır ermez, mantığa veya hesaba gelmez konularda bile. Mesela son olarak, İsviçreli matematikçiler ideal evliliğin logaritmik formülünü bulmaya karar verdiler. Bunun için, büyük bir sabırla, 5 yıl boyunca 1.074 çifti izlediler, aşklarını, kavgalarını, ayrılıklarını incelediler. Ve araştırmalarının sonucunu European Journal of Research adlı bilimsel dergide yayımladılar.

Tabii ki öyle romantik bir yazı beklememek gerek. Çünkü, ortalama matematik bilgisine sahip insanların içinden çıkamayacağı son derece karmaşık hesapların sonucunda, bir evliliğin, bir birlikteliğin uzun süreli olması için ’olmazsa olmaz’ şart olarak 2 temel kıstası belirlediler:

(1) Erkek kadından 5 yıl büyük olmalı

(2) Kadının zekası erkeğinkinden en az yüzde 27 daha yüksek olmalı.

(Not: Araştırmada ’zeka’ kriteri olarak diploma alınmış nedense, IQ değil.)

Bunun dışında, çiftlerin mutluluğunda ’ikincil’ rol oynayan kıstaslar da var. Mesela aynı kültürel mirasa sahip olmak. (Burada İsviçreli olmak.) Yahut daha önce boşanmamış olmak gibi.

Tabii bu arada matematikçiler, insanın ilk aklına gelen sorulara cevap vermiyorlar:

Niye kadının erkekten daha zeki olması gerekiyor?

Acaba, erkeği tek eşliliğin faziletlerine inandırmak için mi? Yoksa acaba, kendini kadından güçlü sanan erkeklerin aslında kendilerine kol kanat gerecek, sahip çıkacak bir kadına ihtiyaçları mı var? Yahut da, erkekler ’kadının fiziği önemli değil, önemli olan zekası’ derken, ikiyüzlülük etmiyorlar da doğruyu mu söylüyorlar acaba?

(Martine Perez’in haberinden, Le Figaro 10.03.2010)

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>