Rehberiniz-Mutlu anne olmanın sırları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Mutlu anne olmanın sırları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mutlu anne olmanın sırları

Çocuklar güven veren mutlu anneye mi yoksa mükemmel anneye mi ihtiyaç duyar?

Psikiyatristlere göre çocuklar mutlu anneye ihtiyaç duyuyor. Mutlu anne olmanın sırrı ise çocuğu aynalamak ve sınırların net olmasıyla alakalı

Mutlu anne olabilmek tüm annelerin hayali. Çünkü mutlu anne mutlu çocukların yetişmesinde en önemli faktörlerin başında geliyor.

Hisar İntercontinantal Hospital’dan Psikiyatrist Uzm. Dr. E. Onur Özalmete, annelerin “Mükemmel anne ile mutlu anne” farkını ayırt etmesi gerektiğini söyledi.

Mutluluğu gölgeleyenler

Annenin, bebeğine yansıtacağı bazı faktörlerin bebeğin mutluluğunu gölgeleyeceğini belirten Özalmete, bu faktörleri şöyle sıraladı: “Depresyonda olmak, kaygılı olmak, bütün yaşamını bebeğine adamak, yetersizlik hissi yaşamak, bebeğine karşı suçluluk duygusu yaşamak, çözümü dışarıda aramak.”

Mükemmel olmaya çalışırken…

Psikiyatrist Özalmete, annenin “Mükemmel anne” olmaya çalışırken en iyisi için sürekli araştırma yaptığını söyleyerek, “Anne en iyi olanı yapmaya çalışırken yetersiz ve kaygılı biri haline gelir. Evde ikinci bir öğretmen olmak ister. Baba dâhil herkesi ve her şeyi çocuğun iyiliği için yönetmeye çalışır” dedi.

Güven verin

Yeterince iyi anne olmak için iki temel kural olduğunu söyleyen psikiyatrist Özalmete, bu temel kurallardan birinin ‘Çocuğu aynalamak’ olduğunu belirtti. Özalmete, “Yeterince iyi anne olmak çocuğun duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını doğru anlayıp, güven verici, sakinleştirici bir tavırla ihtiyaçlarına en uygun yanıtı vermektir. Bir başka deyişle, bebekten gelen kaygılı uyaranın anne tarafından alınıp işlenmesi; bebeğe sakinleştirici bir uyaran olarak geri yansıtılmasıdır” diye konuştu.

Yeterince iyi anne olmak için yapılması gerekenlerden birinin de sınırları net çizmek yani gerektiğinde hayır diyebilmek olduğunu dile getiren psikiyatrist Özalmete, sınırların çocuğun kendisini güvende hissetmesini sağladığının altını çizdi ve şunları söyledi:

Sınır çizerken temel amaç, çocukta kuralları olan güvenli bir hayat hissi oluşturmaktır. Hayatın temel kurallarını ve sınırları görmek ve öğrenmek çocuğun temel ihtiyaçlarındandır. Çocuklar 2 yaşından itibaren sınırlarını öğrenmek için ebeveynlerini denerler ve zorlarlar. Bu davranışlar yaklaşık 6 yaşına kadar devam eder.

İdeallerinizi çocuğunuzun üzerinden gerçekleştirmeyin

Annenin çocuğuna güvenli ve huzurlu bir ortam sağlamasının yeterli olduğunu dile getiren psikiyatrist Dr. Özalmete, iyi anne olabilmek için bazı tüyolar da verdi: “Eğitimi okullara bırakın. Eğitmeye çalışmak yerine kaliteli zaman geçirin. Oyun oynayın. Oyunda önemli olan oyunun eğitici olması değil tatmin edici ilişki kurmayı sağlamasıdır. Siz de tatmin olmalısınız. Keyif almadığınız oyunu oynamayın. Kendi yaşanmamışlıklarınızı, ideallerinizi çocuğunuz üzerinden gerçekleştirmeye çalışmayın (Örn: “Ben okuyamadım o okusun”). Kendinize yatırım yapın, çocuklar oradan öğrenir (Örn: “Hiç kitap okumuyor” Peki, siz okuyor musunuz?).”

KAYNAK: Bugün

YAZAR: Serda Kıvılcım

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>