Rehberiniz-Mütevazi mi, kibirli mi?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Mütevazi mi, kibirli mi?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mütevazi mi, kibirli mi?

Çalışanların patronları konusundaki düşüncelerinin seyri malum. Kendini beğenmiş, kibirli, ukala, bir işten anlamayan ve daha kim bilir neler… Peki patronunuz gerçekten kibirli mi? İşte size iş yeri kibir ölçeği….

İŞ YERİ KİBİR ÖLÇEĞİ

Çoğu çalışan patronu hakkında pek de iyi şeyler düşünmez. Kendini beğenmiş, kibirli, ukala, bir işten anlamayan ve daha kim bilir neler geçirirler içlerinden. Bilim de bu kişileri destekliyor.

Akron ve Michigan State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yeni bir uygulamayı hayata geçirdi: İşyeri Kibir Ölçeği. Amaç kibirli eğilimleri belirlemek ve bunların neden olduğunu saptamak. Sonuç olarak da bunların azalmasını sağlamak. Araştırmacıların ulaştığı sonuç ise patronlar daha çok turnover’ın yüksek olduğu ve genel anlamda negatif bir atmosfere sahip iş ortamlarında kibirli davranıyor. Bu şekilde davranmalarının en büyük nedeni de üstünlüğü sağlamak ve yetkinliklerini kanıtlamaya çalışmak.

Araştırmaya göre bu tip davranışlar kendini beğenmiş patronlardan ziyade düşük zeka seviyesiyle ve düşük özgüvenle alakalı.

Patronun kibirli olup olmadığını anlamak için araştırmacılar küçük bir test hazırlamış. Aşağıdaki sorulardan herhangi birine verilen evet yanıtı, patronun kibirli olduğu anlamına geliyor.

Araştırmacılardan Stanley Silverman, kibirle ilgili bu çalışmalarda şirket çalışanlarının da yer alması ve görüş bildirmesi gerektiğini söylüyor. Bunlar doğrultusunda kibirin önüne geçecek genel bir yönetim süreci belirlenmesi gerekiyor.

Tabii en uygunu mütevazı bir yönetici olabilmek. Daha önce yapılan araştırmalar da bunu kanıtlamış. Alçakgönüllü liderler, yöneticiler, verimliliği ve motivasyonu artırıyor, çalışma ortamını pozitif bir hale getiriyor.

Kaynak: http://www.yenibiris.com/HurriyetIK

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir