Rehberiniz-Müşteri ilişkilerine ince ayar

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Müşteri ilişkilerine ince ayar” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Müşteri ilişkilerine ince ayar

İnsan kaynaklarının önemli ayaklarından biri de müşteri ilişkileri. Müşteriye kendini daha iyi hissetmesini sağlamak, aklı başındaki her şirketin nihai hedefi. Bu hedefi gerçekleştirecek olanlar da şirketlerin her düzeydeki elemanları.

Bu hafta köşemize Tanyer Sönmezer’i davet ettik. Sönmezer Management Center Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü…

Özellikle yöneticilik konusunda bayağı kafa yormuş, bu konuda pek çok seminer vermiş, yedi baskı yapmış ve “şeker gibi okunan” iki kitabı olan – üçüncüsü yolda – bir araştırmacı.

Tanyer Sönmezer, sürekli son derece çarpıcı örnekler vererek konuşmamızı keyifli hale getiriyor.

Anlatılanları ara başlıklarla kategorize etmeye çalıştım. Ara başlıklar bana ait. Gerisi Tanyer Bey’in…

MÜŞTERİNİN ZİHNİNE ÇOCUKLUKTA YERLEŞİR

Geçen gün banyoya bir raf aldım. Makine mühendisiyim, elimden de iyi iş gelir. İki saat uğraştım. Belli ki bunu tasarlayan adam, duvara hiç kendi takmamış. Yaptım ama yoruldum. Ben bu işi yaparken yanıma 11 yaşındaki oğlum geldi. ‘Baba niye IKEA’dan almadın’ dedi. ‘Neden’ dedim. ‘Çünkü IKEA’dan aldığın şeyleri çok hızlı yapıyorsun. Bununla iki saattir uğraşıyorsun’ dedi. Çocuğun zihninde daha o zamandan şunu yazıyor: Bir şeyi kendin takmak istiyorsan bu şey IKEA’dan alınır.

BANKALAR BANA ÖZEL HİZMET VERMELİ

Bankaların web sitelerine giriyorsunuz, hep kendilerine göre bir tasarım var. Halbuki ben kendi koşullarıma uygun bir tasarım istiyorum. Ben bankaya neden giderim? Ya ev kredisi alırım, ya araba kredisi alırım ya da benzir bir şey yaparım. Bankaların web sitelerine girdiğimde şunu görmek isteriyorum: “20-30 yaşlarında profesyonelseniz. Siz için en uygun ev kredi bu, sizin için en uygun diğer işlemlerimiz ise şunlar.” Oradaki resimler benim hayatımı yansıtmalı. Web sitesi daha girerken beni segmente edebilse…

OTELDE ŞAMPUAN NEREDE DURUR?

Herhangi bir otele gittiniz. Şampuan nerede durur? Lavabonun yanında. Niye? Ben lavaboda mı duş alıyorum? Orası yerine duşun içine koysan da ben duşa girdiğimde hazır olsa… Kendi evinizde duş jeli, şampuanı nerede duruyor?

YA MAĞAZAYA MUHABBET İÇİN GELENLER?

Sainsbury, İngiltere’nin en büyük perakendecisi. Mağaza zincirinin müşteri şikayetleri için bir blogu var. Şikayetler oraya yazılıyor. Onlar da cevap vermek zorundalar.

Müşterinin biri şöyle yazıyor: ‘Ben yaşlı bir kadınım. Gece 10’a çeyrek kala mağazanıza geldim. Amacım o gün hiç kimseyle konuşamamış olduğum için, – kendimden başka konuşabildiğim kişi yok hayatımda – kasiyerle birkaç kelime muhabbet etmekti. Mağanıza gelme sebebim buydu. Kasaya geldim. Kasiyer kız hızla bütün ürünleri geçirdi. Bir kelime bile laf etmedi. Çok mutsuz oldum. Bir daha gelmeyeceğim.”

Bunun üzerine kasiyer cevap yazıyor: ‘Bize konulmuş bir hedef var. Dakikada 32 adet ürün geçirmek durumundayız. Yaşlı kadın soruyor ‘bu hedef kimin için var?’ diye…

Bunun üzerine Sainsbury yönetimi çok radikal kararlar alıyor, anlayışı değiştiriyor ve müşteri odaklı çalışma başlatılıyor.

ALTI TEMEL DUYGU VAR

Bunlar dünyadaki diğer duyguların ana maddesi. Aşk, neşe, merak, öfke, korku ve hüzün.

Bunlar birbirleriyle karışıyor. Arzu aşkın bir parçası. Şevk ise neşenin…

Peki korkuyla hangi ürünleri satın alıyoruz? Deprem seti, yangın söndürme cihazı, sigorta, organik gıdalar, araba çocuk koltuğu… En önemli ürünlerden kireç sökücü. Dört kişilik bir aile kireç çözücüyü kullandığında yılda 98-99 TL harcıyor. Vestel bulaşık makinesinin kireç tutmuş parçasının değiştirmenin fiyatı ise servis dahil 21 TL. Üç-dört yılda kireç sökücüye harcadığınız parayla çamaşır makinesi alabilirsiniz.

İNSANLAR YAPTIKLARINIZI UNUTUR AMA HİSSETTİRDİKLERİNİZİ ASLA

Bir otelden örnek vereyim.

Otel müşteri deneyimini düzeltmek istiyor.

Resepsiyondaki görevliyle konuşuyorlar. Görevli ‘Amerikalılar çok berbat insanlardır’ diyor. ‘Niye?’sini de açıklıyor: “Acayip saygısızlardır. Sıralarını beklemezler. Diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşlarıyla kıyaslanmazlar.”

Sonra bunun nedeni anlaşılıyor. Amerikalılar otele okyanus ötesi uzun uçuşlardan sonra geliyorlar. Yorgun ve perişan halde oluyorlar. Dolayısıyla, dayanma eşikleri düşüyor. Bir an önce odalarına çıkmak, duş almak ve uyumak istiyorlar.

Durum anlaşıldıktan sonra otel yönetimi, okyanus ötesi gelenler için özel bir yer açıyor. Amerikalı turistleri artık orada ağırlıyorlar.

Tanyer Sönmezer ile muhabbetimiz uzun sürdü. Haftaya devam ediyoruz.

Yazar: Aydın Demirer

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>