Rehberiniz-Mükemmelin peşinde…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Mükemmelin peşinde…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mükemmelin peşinde…

O, mükemmel biri. Mükemmel bir iş çıkardın. Mükemmelsin… Cümlelerimiz arasında rahatlıkla kullandığımız bu kelimenin barındırdıkları aslında göründüğünden daha tehlikeli. Hele de hırs, yüksek performans, rekabet gibi kavramlarla birleştiğinde… Sonuç, mükemmeliyetçi, öfkeli, tatminsiz, özgüvensiz, varlığını başarıya yüklemiş insanlar. Bunda en büyük pay ise, eğitim sistemi ve yüksek beklentili ailelerin.

Kariyer ve akademik başarı… Bugünlerde hayatın temellendirildiği iki kavram. Temelin harcı ise, hırs, rekabet, yüksek performans… İstenen, insanların ellerinden gelenin en iyisini yapmaları değil, mükemmeli başarmaları. Yani belirlenmiş, prototip, tek kulvara sıkıştırılmış hayatları yaşayarak, merdivenin zirvesine ulaşmaları. Bu sorunun psikolojideki adı, mükemmeliyetçilik. Sokaktaki yansıması ise, mutsuz, özgüvensiz, her daim diğer insanlardan takdir bekleyen, tatminsiz, öz varlıklarını başarı ya da kariyerlerine yükleyen bireyler. Bunda çocuklarından büyük beklentileri olan anne-babaların payı var, bir de eğitim sisteminin. Bunlar dikkate alınırsa, mükemmeliyetçilik önümüzdeki yılların en önemli psikolojik sorunlarından biri olacak gibi. Biz de daha çok kişiler arası ilişkiler, mükemmeliyetçilik, depresyon ve kaygı gibi konular üzerine çalışan Uzman Psikolojik Danışman Pelin Ç. Atasoy ile mükemmeliyetçilik üzerine konuştuk.Aslında var, ben de bir mükemmeliyetçiydim (gülüyor). Tabii öyle olduğumu fark etmem zaman aldı. Yaptığım işlerle ilgili sürekli kaygı yaşıyordum. Sonuca ulaşmak bile beni tatmin etmiyordu. Bu durumda etraftan aldığınız olumlu geri dönümler olmadan rahatlamıyorsunuz. Sorunumun ne olduğunu, psikoloji eğitiminden sonra içime dönüp baktığımda anladım. Tabi bu hiç kolay olmadı, çok sancılı bir süreçti.Eleştiriyi kaldıramıyordum, bir süre sonra bunun nedenini düşünmeye başladım. Sonra da mükemmeliyetçi olduğumu anladım, ancak bunu kabul etmek zordu. Çünkü bunu kabul etmek, mükemmel olmadığımı kabul etmek demekti. Zamanla dedikleri gibi, insanın en mükemmel yanının mükemmel olmadığını fark etmesi olduğunu anladım.

İKİ UCU KESKİN KILIÇDoğuştan gelen bir şey değil, öğrenilmiş bir kişilik özelliği. Özellikle de aileden öğrenilmiş bir özellik. Mükemmeliyetçi kişilerin hayatında çok fazla “meli”, “malı” vardır. “Kocam eve geç gelmemeli”, “Ben hep eğlenceli olmalıyım”, “Arkadaşlarım bana böyle davranmamalı”… Mükemmeliyetçiliği, iki ucu keskin bir kılıca benzetiyoruz.Bu konu üzerinde geniş araştırmalar yapan Flett and Hewitt, üç çeşit mükemmeliyetçilik tanımlarlar: Kendine yönelik mükemmeliyetçilik, başkasına yönelik mükemmeliyetçilik ve sosyal beklenti. Kendine yönelik mükemmeliyetçilikte, kişi kendisine ulaşılması imkânsız standartlar belirler. En yüksek performansa ulaşması gerektiğini düşünür. Oysa bu yükseğin sonu yoktur. Değerini, kimliğini, özgüvenini sadece başarı ve performansa bağlar. Başkasına yönelik mükemmeliyetçilikte, kişi diğer insanlarda hata kabul etmez. Bu yüzden ilişkilerinde sürekli öfke ve tatminsizlik yaşar. Karşı tarafı değiştirmek ister, talepkârlığıyla bunaltabilir. Sosyal beklentilerde ise başkalarının kendisinden ulaşılması imkânsız beklentileri olduğuna dair bir inanca sahiptir. Sadece mükemmele ulaştığında başkaları tarafından sevileceğine, kabul edileceğine, takdir göreceğine inanır.Adının mükemmeliyetçilik olduğunu bilmeseler de bu sorunu yaşayan çok kişi var. İleride çok daha popüler olacak ve yaygınlaşacak. Sorunuza çalıştığım kişileri düşünerek yanıt verirsem, daha çok kendine yönelik mükemmeliyetçilik ve sosyal beklenti görüldüğünü söyleyebilirim. Çok iyi, çok başarılı, çok güzel olurlarsa değerli ve kabul edilebilir olacaklarına, takdir göreceklerine inanıyorlar. Öz varlıklarını, akademik ya da iş başarısına yüklüyorlar. Tek bir şeye bağlandıklarından, burada olabilecek herhangi bir sarsıntıda dağılabiliyorlar. Varlıkları sallanıyor.

PERFORMANSA BAĞLI HAYATLARSanırım insanların akademik başarıya ve kariyere odaklanması, tatminsizlikler ve memnuniyetsizlikler yaşanması, pek çok şeyin anlamsızlaşması, rekabetin ortaya çıkması, belki biraz da eğitim sistemi, ailelerin beklentilerinin yükselmesi… Performansa bağlı hayatlar bu kavramı körükledi. Mükemmeliyetçi kişiler hiçbir zaman ve koşulda hata yapılmaması gerektiğine inanırlar.Mükemmeliyetçilikle ilgili en çok yardım arayanlar, kadınlar. Çünkü konuşmaktan, paylaşmaktan çekinmiyorlar. Erkekler, daha çok kendi kendilerine halletmeye çalışıyorlar.

-Toplumumuzda başarı çok yüceltilen bir kavram. Artık “önemli olan katılmak” değil, asıl olan kazanmak.

Aslında araştırmalar, hayat başarısı ile akademik ve iş başarısı arasında büyük bir bağlantı olmadığını gösteriyor. Yine de bunlar, çok sınırlandıran, kısıtlayan, baskı oluşturan kavramlar. İnsanlar artık 30-35 yaşında bunalıyorlar, tükenmişlik yaşıyorlar. Hırs, rekabet, koşuşturmaca… Herkes aynı kulvardaymış gibi davranılıyor. Herkesten biçimlenmiş prototip hayatların yaşanması bekleniyor. Alternatifleri görmeden merdivenlerden yukarı çıkılması isteniyor. Oysa hayatın farklı alanları var. İnsanlar en iyi olmaya çalışıyor, ancak amaç kendisinin en iyisi olmak değil, mükemmel olmak. Oysa mükemmellik diye bir şey yok.

FARKINDALIK VE KABULKesin bir şey söylemek zor, ancak mükemmeliyetçilerin sayısında azalma olmadığı kesin. Bu, daha çok ailelerin beklentileri ile ilgili. Çocuk sadece başarılı olduğunda takdir edildiğini, onaylandığını görüyorsa, bunu içselleştiriyor. Yetişkinliğinde de kendine verdiği değer, insanların ona verdiği değer kadar oluyor. Genelde mükemmeliyetçi anne-babaların çocuklarında mükemmeliyetçilik görülüyor.Kaotik aile ortamında büyümüş ya da cinsel tacize, fiziksel şiddete ya da sevgi esirgenmesi gibi psikolojik tacize uğramış çocuklarda mükemmeliyetçiliğe çok sık rastlanır. Çünkü o ortamlarda belirsizlik vardır ve çocuk ertesi gün ne geleceğini tahmin edemez. Onun için biraz tahmin edebilmek ve kontrol sağlayabilmek için mükemmeliyetçilik geliştirir, hayatında kontrol edebileceği alanlar oluşturur. Sürekli planlar, organizasyon yapar, listeler hazırlar, dosyaları düzeltir…Bence bu, terapi ile mümkün. Altında yatan neden önemli. İlk aşama farkındalık ve kabul üzerine çalışmak. Bunlar için kişinin her şeyden önce mükemmel olmadığını ve her insanın hata yapma payı olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Hepimiz işimizi iyi yapmak, yükselmek, başarılı olmak isteriz. Bu, mücadeleci kişiliktir, ancak mükemmeliyetçilikle bu durumun arasında çok fark vardır.

Yazar: Esra Açıkgöz

Kaynak: http://Cumhuriyet Dergisi

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>