Rehberiniz-Muhteşem kariyer dersleri

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Muhteşem kariyer dersleri” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Muhteşem kariyer dersleri

Saray entrikalarından kariyer dersleri

15’inci yüzyılda yaşamış, tarih ve politika biliminin kurucusu sayılan Machievelli’den kariyer tavsiyesi alır mıydınız?

İnsanlar içinde taşır ama pek az dile getirir… Statü endişesinden bahsediyoruz. İsviçreli yazar Alain de Botton’ın toplum tarafından el üstünde tutulma arzusunun ve başarısız olma korkusunun öyküsünü anlattığı “Statü Endişesi”nden… Kitabına statü açlığının ölümcül olabileceğini söyleyerek başlayan De Botton statü endişesinin kökenlerini tarihsel olarak bir bir anlatıp, bir de çözüm önerileri sunuyor. Kitap okura statü endişesinden arınma fırsatını sunduğu gibi en azından bu endişenin ortak olduğuna inandırarak yürek hafifletiyor. Kitapta tarihten günümüze iş yerinde nasıl ayakta kalınabileceğine ilişkin tavsiyeler de yer alıyor…

De Botton kitabın “Güven” adlı 5’inci bölümündeki “İşverene Güvenmek” başlıklı kısmında “Konumumuzun belirsizliği ve önceden kestirilemezliği bir işverenin önceliklerine bel bağlamamız gerektiği düşüncesiyle birlikte çok daha fazla endişe uyandırır” diyor. Patron çalışan ilişkisinin kökenlerini alışık olduğu üzere tarihsel olarak araştıran yazar modern iş yerinde nasıl ayakta kalınabileceği konusunda en gözde tavsiyeleri 15’inci yüzyılla 17’nci yüzyıl arasında Fransa ve İtalya’da yaşamış bir dizi soylu adamın verdiğini söylüyor. De Botton’a göre o dönemin saraylarında tutunabilmenin yolları üzerine yazıp çizen bu adamların tavsiyeleri pekala modern toplumların iş yerleri için de geçerli. Emekli olduktan sonra düşüncelerini keskin aforizmalarla yüklü kinik eserlerde bir araya getiren bu adamlar eserlerinde çalışanların iş yerlerinde daha başarılı olmak için ne gibi manevralarda bulunmaları gerektiğini anlatıyorlar.

Francesco GUICCIARDINI (1483-1540)

İş arkadaşlarına karşı temkinli olmanın gerekliliği üzerine:

İnsanlar sahtedir, dönektir, türlü hilelerle ve tatlı dille bizi kandırır, sefil ederler; kendi çıkarlarından başka bir şey düşünmez, başkalarının ne halde olduğuna dönüp bakmazlar. Onlara çok az inanır ve pek az güvenirsek yanılmamış oluruz.

Önemli işlerde görevliyseniz eğer, başarısızlıkları daima gizlemeli, başarıları abartmalısınız. Bu size hilebazlık olarak görünebilir; ancak talihiniz gerçeklere değil, başkalarının sizin hakkınızdaki düşüncelerine bağlıdır. Bu yüzden işlerin yolunda gittiği izlemini uyandırmakta fayda vardır.

İnsanların çoğu iyi ve bilge değildir, bu yüzden nezaketten çok kabalığa değer vermeliyiz.

François de La ROCHEFOUCAULD (1613-1680)

Düşmanımızın gün gelip dostumuz, dostumuzun da gün gelip düşmanımız olabileceğini unutmaksızın yaşamalıyız.

Jean de La BRUYERE (1645-1696)

Dürüst bir insansınız, işinizi etrafınızdaki insanları memnun etmek ya da etmemek üzere yapmıyorsunuz; efendinize ve görevinize sıkı sıkıya bağlısınız. Siz, bitmiş bir adamsızınız.

Niccolò MACHIEVELLI (1469-1527)

Tehditkar olmanın gerekliliği üzerine:

Korkulmak, sevilmekten iyidir. Sevgiyi ayakta tutan şey, şükran hissidir. Ancak insanlar fazlasıyla bencil olduklarından, kendi işlerine geldiği noktada bu şükran hissini bir kenara bırakıp çekip gidebilirler. Oysa korkuyu ayakta tutan, cezalandırılma olasılığıdır ki bu olasılık her zaman daha etkilidir.

Yazan: Hüsniye Güngör Mokaber

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>