Rehberiniz-Motivasyon mesajı fark yaratıyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Motivasyon mesajı fark yaratıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Motivasyon mesajı fark yaratıyor

Milli Prodüktivite Merkezinin (MPM) TÜBİTAK desteğiyle yaptığı araştırmaya göre, öğrenci başarısındaki en önemli motivasyon kaynağı anne-baba takdiri. Ebeveynlerin ’’bu işi başarabilirsin’’ mesajını vermesi öğrenci başarısını olumlu yönde etkiliyor.

’’İlköğretim Okullarında Zaman Yönetimi’’ projesinin sonuçları, öğrencilerin başarıyı yakalaması için zamanı verimli şekilde kullanmanın ve öğrenci başarısı için yapılabileceklerin ipuçlarını veriyor.

Her işin başı planlama…

Soyut kavramları somutlaştırma yeteneklerinin geliştiği 5’inci sınıf ve sonrası eğitim düzeyindeki öğrenciler üzerinde yapılan araştırmaya göre, zaman yönetiminin en önemli adımlarından biri, her işin başı olan planlama. Plan günlük yapılmalı, anne veya babayla birlikte bir gün öncesinden hazırlanmalı ve mutlaka bir plan defterine kaydedilmeli.

Öğrencinin performansının en yüksek olduğu saatler belirlenmeli, öğrenci evde ders tekrarını ihmal etmemeli. Öğrenci aynı mola süresi içerisinde iki farklı etkinliği yapmamalı. Öğrenci 2 saat ders çalıştıktan sonra verdiği molada oyun oynamalı, televizyon izlemeli ya da bir başka etkinlik yapmalı.

Öğrenci başarısındaki en önemli motivasyon kaynağının anne-baba takdiri olarak belirtildiği araştırmaya göre, ebeveynlerin ’’bu işi başarabilirsin’’ mesajını vermesi gerekiyor. Öğretmen ve arkadaş takdiri ise diğer motivasyon kaynakları olarak ifade edildi.

Dinlenmeyi de öğrenmeleri gerekiyor

Öğrencinin mutlaka dinlemeyi öğrenmesi gerektiğine işaret edilen araştırmaya göre, bu konudaki en önemli aktör anne ve baba. Evde dinleme alışkanlığı kazanmayan çocuk okulda da öğretmenini ve arkadaşlarını dinlemiyor. İletişim sorunu yaşayan öğrenci kendisinden ne istendiğini bilmiyor, bu da başarısızlıktan antisosyalliğe kadar birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyor.

Araştırmada, öğrenci başarısındaki en önemli engellerden ikisini yasak ve baskıların oluşturduğu vurgulandı. Devamlı baskı gören öğrenci sınav başarısının değil, kendi benliğinin değerlendirildiğini düşünüyor. 5. sınıf ve sonrası öğrencilerin birçok sorumluluğu alması gerektiğine dikkat çekilen araştırmada, hazırlanan plan defterinin altına ’’gerçekleştirdiğim sorumluluk’’ adında bir bölüm açılarak o gün içerisinde çocuğun yerine getirdiği sorumlulukların mutlaka yazılması gerektiği kaydedildi.

Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerin belirlenmesi, planın bu hedeflere uygun olarak hazırlanmasının başarıda önemli bir faktör olduğuna dikkat çekilen araştırmada, öğrencinin öncelikleri belirleyerek günlük programını buna göre yapması önerildi.

Çalışma ortamı da önemli

Araştırmada, çalışma ortamına ilişkin tuzaklardan kurtulmanın yolları da ’’Çalışma odasının zihinsel yorgunluğa sebep olan poster ve müzikten arındırılması; masanın pencereye uzak ve düzenli olması; ısı, ışık ve sesin normal seviyelerde bulunması, öğrencinin kendisine ait bir çalışma odası veya çalışma masasının mutlaka olması’’ şeklinde sıralandı.

Ertelemenin yığılmaya, yığılmanın başarısızlığa neden olduğu belirtilen araştırmada, günübirlik ders tekrarının önemi vurgulandı. Araştırmada, programın öğrenci tarafından harfiyen uygulandığı günlerde, veli tarafından, ’’doğru bir şekilde uyguladığına şahidim’’ ifadesiyle birlikte imzalaması, erteleme tuzağına karşı etkili bir önlem olarak tavsiye edildi.

(Kaynak: AA)

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir