Rehberiniz-Motivasyon dedikleri…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Motivasyon dedikleri…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Motivasyon dedikleri…

Oya ERTAY

Boğaziçi Üniversitesi

Mezunlar Derneği Kariyer Merkezi

Sabah olur, saat çalar, bir türlü yataktan kalkmak istemezsiniz. Canınız kalkıp giyinmek, evden dışarı çıkmak istemez. Ya depresyondasınız ya da gençlik çağı kimlik bunalımının kucağında. (Bir ihtimal daha var, belki de hastasınız!) Ya da kalkıp gitmek için yeterince iyi bir sebebiniz yok. Bugünkü ilk ders ilginiz çekmiyor, ya da staja kabul edildiğiniz şirket çok uzakta, yol gözünüzde büyüyor.

Bir işi yapmak için önce içinizde bir istek duymalı ve o işin sonuçlarıyla ilgili bir beklentiniz olmalı. İşte en basit motivasyon tanımı. Bir dersi mecburiyetten, sırf kredi doldurmak için aldıysanız o derste bir şeyler üretmek için motive olma olasılığınız çok az.

Motivasyonla ilgili teorik bilgilerimizi tazeleyelim. En kabul görmüş motivasyon teorisi Maslow”un ihtiyaçlar hiyerarşisidir. Maslow”a göre insan ihtiyaçları bir piramit gibidir, en altta temel fiziksel gereksinimler vardır; yemek,uyumak, barınmak gibi. Bir üstte güvenlik gereksinimleri; daha üstte de sosyal aidiyet gereksinimi; yani bir gruba ait olmak, sosyal ilişkiler kurmak), sonra statü ve takdir edilme gereksinimi gelir.

En yukarıda da kendini gerçekleştirme gereksinimi var. Yani kendini çok iyi keşfetmeyi takiben kendine ve etrafına dolu dolu faydası olacak, tüm potansiyelimizi açığa çıkaracak var olma/yaşama yolları bulma…

İşim gereği tanıştığım üst düzey yöneticilerde bir şey fark ettim. Hepsi hem çok yoğun çalışan, hem de birçok hobisi olan insanlar. Yani kendilerini öyle bir keşfetmişler ve aşmışlar ki, birçok farklı alanda usta bir performans gösteriyorlar.

Geçen hafta Türkiye”nin önde gelen sanayi şirketlerinden birinin Genel Müdürü ile bir dergi için röportaj yapmaya gittim. Adamcağız hem bilmem kaç trilyonluk bir bütçeyi ve yüzlerce insanı idare ediyor, hem de bakın neler yapıyor: pilotluk sertifikası var, dalgıç, avcılık yapıyor ve bateri çalıyor. Yakında da fotografçılık kursuna başlayacağını söyledi.

Bir insana bunları yaptıran nasıl bir motivasyon düzeyidir böyle? Diye sordum kendime… Bence önce kendini ve hayatı çok seviyor, hayatı mümkün olduğunca dolu yaşamak istiyor olmak gerek. Etrafta bir sürü sorun varken, polisimiz 8 Mart günü kadınları tartaklıyor, sınav sistemi yüzünden binlerce öğrenci istemediği bölümlerde okuyor, iş bulmak kabus oluyorken nasıl dolu yaşanır hayat demeyin.

Evet olumsuzluklar her zaman var ve olacak. Hayat bu olumsuzluklarla nasıl baş ettiğimiz ve mevcut durumda nasıl en iyiye ulaşmaya çalıştığımızla ilgili bir şey… Mazaret bulmak, bunalımdan bunalıma koşmak, insanlardan bıkmak, kendimizi rölantide var etmeye çalışmak değil.

Norman Vincent Peale “Fark Yaratan Coşkudur” adlı kitabında şöyle diyor: “İyi bir satıcı olmanın yolu, kendinizi kendinize satmaktan geçer. İnsanın kendisini, istekli ve coşkulu olduğu konusunda ikna etmesi en önemli başarılardan biridir. Yeteneklerine ve kapasitesine gerçekten inanan insanlar bunu yapabilir.” Bunun yanında hayatta önemli bir diğer şey de çocuk ruhunun saflığı. Huxley”e göre; “Dehanın sırrı çocukken sahip olunan ruhun yetişkinliğe taşınmasıdır.”

Çocuk ruhunuza, çılgın gençlik fikirlerinize ve kolay elde edilmeyen 35 yaş bilgeliğine (bunu abi-ablalardan dinlemek gerekecek!) kulak verin. Başarmak ve mutlu olmak için sayısız sebep var, hayatı sıkıntılar içinde boğmak ise çok gereksiz..Sevgiyle kalın.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir