Rehberiniz-`moral sılahları` ve motıvasyon aracları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “`moral sılahları` ve motıvasyon aracları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
`moral sılahları` ve motıvasyon aracları

Nehir Erdemli

http://www.kadinvizyon.com/

En ağır hastalıklarda bile onların adı geçiyor. Kimi zaman duyuyoruz ki, amansız bir vakada “bioenerji” tavsiye edilmiş. Bedenin kendi kendini onarma gücünü harekete geçiren akupunktur ile bazı hastalıkların tedavi edilmesini ise artık çok sık daha duyuyoruz. Bize ilaçların dışında sağlık veren ya da bağışıklık sistemini güçlendiren ‘silahlar’ bunlarla da sınırlı değil tabii. Müzik de hastalıklara karşı kullanılabiliyor. Örneğin “Rast Makamı” bedenin baş kısmını etkiliyor ve bu bölgedeki ağrıları azaltabiliyor. Tamamlayıcı tıbba giren bazı “moral silahlar”ını tanımak istiyorsanız bu yazıyı okuyun.

Yaşam kolay değil. öncelikle beden ve zihin sağlığına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bedensel ve zihinse açıdan hasta olmak demek zaten yaşama karşı 1-0 yenik olmak demek. Sağlıklı bir beden ve zihin için doğruları bulmak ve uygulamak önemli ama öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmemiz gerekiyor. Çünkü kanser ve hepatit B gibi yüzyılın ölümcül hastalıkları, öncelikle bağışıklık sistemi zayıf bedenlere yerleşebiliyor. Peki bunlardan korunmak için ne yapmak lazım?

Sağlıkla ilgili literatürü taradığımızda, geleneksel tedavi yöntemlerinin yanı sıra karşımıza “moral silahları” diye bir kavram da çıkıyor. Hem hasta bir beden için hem de sağlıklı bir beden için en önemli noktanın “moral” olduğunda herkes hemfikir.

Mutsuzlukla çevrelenmiş bir zihin ve tüm moral kalelerini kaybetmiş bir beden hastalıklara karşı kolaylıkla davetiye çıkarıyor. Amansız hastalıklara karşı da böyle bir beden direnemiyor. Doğal Terapi uzmanlarının uzun yıllardır yaptıkları çalışmalarda bağışıklık sistemini güçlendiren aktiviteler belirlenmiş. Şu açık ki, Modern insanın “hızlı” yaşamı stresi beraberinde getiriyor bu da hastalıklara zemin hazırlıyor.

Zorla almak ve kazanmak üzere koşullanmışız. İnsanlar bedenlerinden habersiz yaşıyor, onu ihmal ediyor. Ancak bir yerimiz ağrıdığında onun “mesajını” alıyoruz. Halbuki insan bedeniyle bir birliktelik kurmalı ve onu rahatlatmayı bilmeli.

İşte “Taichi” veya “yoga” gibi aktivitelerde bu var. İkinci sırada ise “akupuntur” yer alıyor. “Bioenerji” de sık kullanılan yöntemlerden biri. Bedendeki negatif enerjiyi alan, psikolojik olarak rahatlatan bioenerji mucizeler yaratıyor. “Dans” ise başka bir moral silahı. Müzik dinlemek ve sanatın herhangi bir dalıyla uğraşmak da uzmanlar tarafından öneriliyor.. İşte size moral silahları ve faydaları.

Yoga yapın

Yoga yaşama sanatının ta kendisidir. Türkiye”nin ilk yoga hocalarından Müheyya İzer böyle diyor. Yoga hocası Lütfü Bozkurt sise olunum kapasitelerinin çok az bir kısmını kullandıkları için kent insanlarının yoga yapması gerektiğini söylüyor. Yoga, her şeyden önce bir nefis disiplini. Ancak yogada üç temel madde var. Nefes fiziksel çalışma ve meditasyon.

Fiziksel zihinsel ve ruhsal bedeni aynı anda geliştirilmesi ve bir bütünlük sağlanarak dengeye kavuşturulması ilkesine dayanır. Zihnin, duyu organlarından tamamen çekilip içe odaklanması hali de diyebiliriz. “Zekanın içsel faaliyeti” olarak yogayı tanımlayanlar da vardır. Yani, tüm duyuların temel yönlendirici kuvveti olan zekanın sürekli olarak içi görüşü, zihnin duyu organlarından tamamen çekilip içe odaklanması ..

Yoganın beden için faydası çok fazladır. Örneğin “doğru nefes” almayı öğreniriz. Stresi azaltmak ve daha enerjik olabilmek yogayla mümkün. Bedendeki tüm ana kaslarını kuvvetlendiren yoga metabolizmaya denge getiriyor. Doğru nefes teknikleri ile de bir çok hastalığın oluşması engelleniyor..

İlaçsız ve yan etkisiz tedavi: Akupunktur

Geleneksel Çin Tıbbının tedavi metodu akupunktur da bağışıklık sistemini güçlendiren bir yöntem. Daha çok “alternatif” bir yöntem olarak bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Akupunktur”un binlerce yıllık bir geçmişi var. Özü, vücudun enerji dengesini iğnelerle sağlamak. İlaçsız ve yan etkisiz bir yöntem olarak bedenin kendi kendini onarma gücünü harekete geçiriyor.

Halk arasında genellikle sigarı bıraktırma, kilo verme ve ağrıları dindirme yönleriyle biliniyor. Ancak uygulanan merkezlerde bir çok hastalık için bu iğneler işe yarıyor, Örneğin Feneryolu”nda bulunan Doğa Med”de akapunktur yapan Dr. Nermin Sezgin’e göre bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. “Bedendeki aku noktalarının belirlenmesiyle vücudun enerji akışı dengelenir. Her türlü sağlık ve estetik sorunlarında akupunktur en etkili yöntemlerden biridir” diyor Sezgin..

Müziği tedavi edici özelliğinden yararlanın

Bazı hastalıkların müzikle tedavi edilmesi, müziği bir “moral silahı” olarak önemli bir yere koyuyor. Osmanlı’da bu yöntem uygulanmış. Bu amaçla kurulan tedavi merkezleri kullanılmış. Yani Türk Musikisi”nin ruhun gıdası olmasını ötesinde tedavi edici özelliği de var. Rast Makamı beyne etki ediyor, baş kısmını etkiliyor ve bu bölgedeki ağrıların azalmasına neden olabiliyor. Rehavi Makamı ise korkuyu azaltıyor, Nihavent ise rahatlama sağlıyor.

Günümüzde de bu çalışmalar mevcut. Avusturya’da müzikle terapi eğitimi alan Halil Tömek bu yöntemle tedavi uyguluyor. Tömek şöyle diyor: “Türk Musikisi’nde bulunan bazı makamlar, vücudun bazı yerlerini etkiliyor. 1600’lü yıllarda yazılan bir kitapta vücudun değişik yerlerini etkileyen makamları göstermişler. Her makamın saati ve etkilediği yer var. Örneğin Rast Makamı baş kısmını etkiliyor ve bu bölgedeki ağrıları azaltabiliyor.

Bioenerji ile sağlanan denge

Biyoenerji yüzyıllardan beri hastalıkların tedavisi için kullanılan tamamlayıcı bir tedavi yöntemi. Organik varlığımız nasıl gerçekse enerji sistemimiz de bir gerçek. Bu sistem, dış ve iç olaylarla etkilendiğinde “mutsuzluk” duygusu bedeni esir alır.. Sinirleri bozulur.. Genellikle bu ruh halinin ardından depresyon gelir..

Hastalıkların bir çoğu zaten sinir sisteminin bozulması ile bağlantılı olarak ortaya çıkar. Bedenin enerji noktalarındaki tıkanıklık sonucunda fiziksel bedenle enerji bedenleri arasında bir kopukluk başlar. Organlara enerji akmaz Hücrelerdeki eloktromanyetik akım işlemez.

Peki bioenerji bir insanın yaşamında başka neleri etkiliyor? Öncelikle yaşam kalitesi yükseliyor. Hayata gözlemleyişi ve algılayışı çok daha duyarlı bir hale geliyor. Bağışıklık sistemi kuvvetleniyor böylece hastalıklar azalıyor. Birey, olumsuz etkilere karşı da nasıl korunabileceğini öğrenmiş oluyor. sağlıklı ve mutlu bir yaşam istiyorsak eğer fiziksel bedenle ve enerji beden mutlaka bir uyum içersinde olmalıdır. Boienerji ile bu uyum sağlanır. Enerji frekansları yenilenir ve bu arada bedenin bağışıklık sistemi de güçlenir.

Dansın gücü

Dans o kadar tutku haline geldi ki, bir çok insan artık dans salonları ikinci adres haline geldi. Hem adrenalini yükseltmek, hem bedenin gereksinimi olan harekete kavuşturmak için de gerekli dans. Salsa”lar.. Tango”lar… Danstan hoşlanmayan yok hemen hemen. Aynı zamanda dans beden için yararlı bir aktivite.

İlkel kabilelerde de birtakım danslarla insanları tedavi edildiğine inanılıyordu. Doğal enerjimizi estetik bir biçimde dışa vurmanın en güzel yöntemi da yanı zamanda.. Figürlerle bedenin kasları da harekete geçiyor..

Çeşitli dans merkezlerinde profesyoneller tarafından verilen dans eğitimleri onlarca alternatif sunuyor. Dolayısıyla dansı spor olarak algılayıp “bedenimdeki toksinleri bu yolla atıyorum” diyenler de var. Aynı zamanda onu da bir “moral silahı” olarak görenler var. Bazı kanser hastaları için dans tavsiye ediliyor. (Tabii kanser bedende henüz yayılmamışsa, başlangıç aşamasındaysa eğer dans öneriliyor.) Bu aktiviteyle de bedenin bağışıklık sisteminin güçlendiği söyleniyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>