Rehberiniz-Milyon dolarlık gençler

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Milyon dolarlık gençler” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Milyon dolarlık gençler

Yaşları henüz 30’u aşmamış bu gençler, birçok yaşıtından farklı olarak kendi kurdukları şirketlerin patron koltuğunda oturuyor.

Birazdan tanışacağınız genç kadın ve erkeklerin bir ortak yönü var: Genç yaşlarına rağmen kendi emekleriyle kurdukları ve kısa sürede milyon dolarları gören şirketlerin patron koltuğunda oturmaları…

Kimisi eğlenceli hediyelerle sanal âleme girdi, kimisi Türkiye’yi ilk kez kobay hayvan laboratuvarıyla tanıştırdı, kimisi yılda yüz binlerce genci eğlendirirken, kimisi de markaları gençlere yönelik pazarlama iletişimiyle cezbetti.

Güçlü Gökozan ‘buldumbuldum.com’u, Begüm Buğdaycı Kobay Deney Hayvanları Laboratuvarı’nı, Erdem İpekçi Unilife’ı, Emrah Kaya YoutHolding’i kurdu.

Gençlerdi, enerjileri vardı, iyi okullarda okudular ama başkalarının şirketlerinde çalışmayı reddedip, kendi yollarına yürüdüler…

Lisede Uludağ turuyla başladı

28 yaşındaki Erdem İpekçi, Türkiye’ye getirdiği dünyaca ünlü isimlerle düzenlediği konserler ve özel partilerle yüz binlerce genci eğlendiriyor. İpekçi’nin kurduğu Unilife, bugün bir şirketler grubuna dönüştü. İlk organizasyonunu lisede 17 yaşında Uludağ’a bir gezi düzenleyerek yapan İpekçi, bugün sektörün en büyük oyuncularından biri. Unilife’ın Türkiye’ye getirdiği isimler arasında Scorpions, Katy Perry, Rasmus, Bob Sinclair, David Guetta, Cranberries, Omara Portuondo gibi dünyaca ünlü isimler yer alıyor. Bu yıl da sırada James Blunt, Roxette ve Joe Cocker var.

Ayrıca Anadolu Yakası’na ‘Matine 216’yı, Maslak Sheraton Hotel’in 26. katında da yeni mekânları Qubbe İstanbul’u açan İpekçi, çok kısa sürede İstanbul’un en önemli müzik merkezleri arasına girdiklerini söylüyor. Baştan beri hedeflerinin bölgesel bir güç olmak ve diğer ‘Unilife’ları kurmak olduğunu belirten İpekçi, “Bu yıl Unilife Romania olarak Bükreş ofisimizi kurduk, bölgede büyük bir organizasyon gücü olacağız” diyor.

İlk ‘kobay’ laboratuvarı

2008 yılında bir girişimcilik yarışmasında birinci seçilen 26 yaşındaki veteriner Begüm Buğdaycı, Türkiye’nin ilk ‘Kobay Deney Hayvanları Laboratuvarı’nı kurdu. Buğdaycı, Ankara’daki laboratuvarda ilaç firmaları, üniversiteler ve hastanelere sadece ‘bilimsel amaç’ için kobay hayvan üretiyor. Projeye dört farklı deney hayvanı üretimiyle başlayan Buğdaycı, bugün 10’dan farklı türde 2 bin hayvana ulaşmış.

Ar-Ge laboratuvarında kobay dışında her konuda araştırma yapabilir hale geldiklerini belirten Buğdaycı, “Artık dünyada da kabul gören kobayları üretmeye başladık. Bizde olmayanlar için de ithalat yapıyoruz” diyor. Şirketin büyüklüğünün 1 milyon liraya ulaştığını belirten Buğdaycı’ya yurtdışından ortaklık teklifleri yağıyor. Danimarka’dan 100 yıllık firmaların olduğu tekliflere sıcak bakıyor ama tüm hisselerini satmayı asla düşünmüyor.

İlk yıl cirosunu 12 bine katladı

İşletme mezunu Emrah Kaya, üniversitenin öğrenci kulübü başkanıyken şirketlerin pazarlamada öğrencilere olan ilgisini fark edince kolları sıvamış. Henüz 21 yaşındayken gençlere yönelik pazarlama iletişimi geliştiren ‘the uniclub’ı hayata geçiren Kaya, böylece YoutHolding’in temellerini atmış. YoutHolding, bugün medya ajansından araştırma şirketine kadar yedi şirkete ulaştı. Genç patron Kaya, “Şu anda ilk yıl ciromuzun 12 bin katına ulaşmışız. Gençlik pazarı çok hızlı büyüyor” diyor.

2010 yılı ise YoutHolding için dışa açılma yılı olmuş. Holding altı aydır YoutHolding MEA ile Dubai’den Ortadoğu ve Afrika’ya hizmet veriyor. Yeni hedef ise, İstanbul ofisi üzerinden Almanya, Ukrayna, Rusya, Yunanistan gibi ülkelere ulaşmak. Yaş ortalaması 23.6 olan 145 YoutHolding çalışanı Coca-Cola, Microsoft, Arçelik, Garanti Bankası, Turkcell, Koç Holding, Anadolu Holding, Sony Ericsson, P&G, Google, Mavi gibi 100’e yakın kurumun gençlik stratejilerini belirliyor.

Üniversitede ‘buldumbuldum’ dedi

Güçlü Gökozan, henüz 25 yaşında ve geçen yıl 1.1 milyon TL ciro yapan, bu yıl ise 3 milyon TL hedef koyan bir şirketin patron koltuğunda oturuyor. Üç yıl önce henüz bir üniversite öğrencisiyken kurduğu ‘buldumbuldum.com’ adlı internet sitesiyle Türkiye’yi ‘eğlenceli hediye’lerle tanıştıran genç girişimci, bugün sitenin yanında altı tane de mağazaya ulaştı.

Son aldığı kararla franchising vererek Türkiye geneline yayılmayı düşünen Gökozan, bu yıl altı ilde 12 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden 2009’da mezun olan Gökozan, “Büyük firmalarda iş bulabilirdim ama hayalimin peşinden koştum” diyor.

Yazar: Nüriye Doğu

Kaynak: http://www.radikal.com.tr,au

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>