Rehberiniz-Milli takıma “öfke yönetimi” kursu şart:)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Milli takıma “öfke yönetimi” kursu şart:)” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Milli takıma “öfke yönetimi” kursu şart:)

‘Öfke Yönetimi’ filmi bile yapıldı

Öfke doğal bir insan davranışı, bir çeşit ‘gard alma’. Benliğin saldırıya uğradığını düşündüğü an insanın geliştirdiği bir savunma mekanizması.

Psikoloji bilimine göre öfke gösterisi problemli bir alan değil, esas sorun öfkenin kötü yönetiminde. Çünkü, öfke patlamaları insanın kişisel ve mesleki ilişkilerinde büyük çatışmalara yol açabiliyor. Bu nedenle kontrolsüz öfkeyi makul bir seviyeye çekmek için ‘öfke yönetimi’ denilen psikolojik terapi teknikleri uygulanıyor. ABD’de adli sistem, aşırı şiddete başvuran suçluları da öfke yönetimi kurslarına tabi tutuyor.

Uzmanlara göre ABD’de her beş kişiden birinde öfke yönetimi sorunu bulunuyor. Ancak birçoğumuz bu kavramı ilk kez Jack Nicholson’ın ‘Anger Management’ (Öfke Yönetimi) adlı filminden öğreniyoruz. 2003 yapımı filmde Adam Sandler’la birlikte oynayan Nicholson, bir öfke yönetimi terapisti rolünde. Adam Sandler ise uçakta olay çıkardığı için adli sistemce Nicholson’ın kursuna gönderilen bir öfke bağımlısı. Nicholson terapiyi öyle ileri götürüyor ki, Sandler’ın evine taşınıyor, hatta yatağına bile giriyor. Nişanlısından (Maria Tomei) ayırıyor, onunla çıkıyor ve bütün bunlar olurken hastasını en ufak bir öfke gösterisinden bile men ediyor. Tabii bu tablo, hikayenin görüntüdeki kısmı. Perde arkasında çok başka bir entrika var. Filmi izlemek isteyenler için o entrikayı açık etmeyelim.

Tümer, Beckham’ın golüne çalıştı aynısını attı

İHTİYACA göre futbolcularla birebir çalışmalar da yapan Prof. Dr. Acar Baltaş, elde edilen başarılı sonuçları anlatırken Tümer Metin’i örnek gösteriyor. Baltaş, Tümer ile yürüttükleri çalışmaların sonucunu şöyle anlattı: ‘Tümer’in Danimarka maçında attığı gol fiziksel olarak çalıştığımız gibidir. Yaptığımız hazırlık böyle bir sonuç verdi. İsviçre maçında da 93’üncü dakikada böyle bir gol atacaktı ancak, baraj yakın kurulduğu için olmadı.

Tümer’in Danimarka gölü, zihinsel olarak çalışılmış bir goldür. Beckham’ın 2002 yılında Yunanistan’a 92’inci dakikada attığı golün kopyasıdır bu gol. Bu gole hazırlandık, aynı yöntemleri kullandık. Tümerle çalıştık. Çürtü Tümer Terim tarafından özel olarak seçilmiş bir futbolcu ve Tümer bu konuda istek gösterdi. Oynadığı 4 maçta da maçın adamı oldu. Arnavutluk’ta gol attı, Danimarka’da gol attı, Ukrayna’da gol attı, Almanya’da bir gol attırdı, bir şutu da direkten döndü. Elbette bunda yaptığımız çalışmanın katkısı var, bundan öte hocasının ona verdiği rol var.’

Aşırı güdülenme olumsuz etkiler

ÇUKUROVA Üniversitesi’nden Dr. Fulya Cenkseven, öfkenin de diğer duygular gibi doğal bir duygu olduğunu belirtirken futbolculara ve teknik kadroya öfke kontrolü ve stresle başa çıkma konularında psikolojik yardım hizmeti verilmesinin önem taşıdığını vurguladı. ‘Aslında öfke, bir buzdağı gibidir. Buzdağının suyun üstünde kalan kısmı öfkedir, suyun altında kalan kısmı ise çok geniştir’ diyen Cenkseven, milli maça ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

Her şeyden önce futbolcuların öfke durumlarını ele alırken bunu bireysel etmenler çerçevesinde açıklamamız mümkün. Örneğin bir penaltının verilmemesi sonucunda engellenme ve haksızlık hissetmek, bir futbolcunun kaygılanması gibi durumlar öfke tepkileri ile sonuçlanabilir.

Futbolcuların bu maça sıradan bir maç havasında çıkmayacakları daha doğrusu çıkamayacakları aşikardır. Futbolcuların aşırı güdülenmiş oldukları (Örneğin Alpay’ın milli marş okunurken gözlerinin dolması) gözlemlendi, ancak ne var ki bu onların performanslarını olumsuz yönde etkilemiş olabilir.

Yazar: Ayşe KARASU

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir