Rehberiniz-Mikro adımlar, makro dönüşümler

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Mikro adımlar, makro dönüşümler” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mikro adımlar, makro dönüşümler

İşte Başaran Kadınlar

Yeni bir hayat kurmak, yeni şeyler öğrenmek, yeni işler kurmak için hiçbir zaman geç değil. Hep ileri bakmalı insan, çalışmalı. Azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz…

Geçen hafta mikrokrediden bahsetmiştim. Çok arayan soran oldu. İş yapmak, işini geliştirmek isteyen ne kadar çok kadınımız varmış. Ne güzel. Bugün mikrokredi alıp kendi işini açan, mucizeler yaratan birkaç kadının hikayesini paylaşmak istiyorum. Hem başarı hikayelerini, öğrenelim hem de bu yolda yürümek isteyenlere yol göstersin.

Deprem Harekete Geçirdi

Refika Aktaş 45 yaşında. 8 çocuklu bir ailenin en büyük evladı olan Refika 17 yaşında gelin oluyor. Elektriği bile olmayan Rize’nin bir köyünde yaşamaya başlıyor. Zor günler geçiriyor. “Başarılı bir öğrenciydim, okumak istedim ama ailem izin vermedi.” diyen Refika çocuklarının eğitimine büyük önem veriyor. Ailesi Yalova’ya taşınıyor. Bir yaz yanlarına tatil yapmaya gidiyor. 19 Ağustos depremini yaşıyor. Yaralı olarak kurtuluyor ama kardeşini ve yengesini kaybediyor. Ailesi de bütün mal varlığını…

En büyük çocuk olduğu için kardeşlerine yardım etmeye başlıyor. Dokuma kursuna gidip, iş kurmayı da kafasına koyuyor. Mikrokredi’yi duyunca hemen araştırıyor. Arkadaşlarıyla grup kuruyor ve gidip 700 lira kredi çekiyor. Kazandığı parayla hem geçinip kardeşlerine destek oluyor hem de borcunu ödeyip tekrar kredi çekiyor. Şimdi hedefi pazar payını genişletmek.

Bir Araç Almak İstiyor

Havva Erdinç 36 yaşında. Erzurum’da yaşayan Havva, ev ekonomisine katkıda bulunmak istiyor. Ev yemeği yapıp satmaya karar veriyor. Önce yakın çevresine yemek yapıp satıyor. Bir komşusundan mikrokrediyi duyuyor. Birkaç komşusuna teklif götürüyor. Grup oluşturup mikrokrediye başvuruyorlar. 700 lira kredi çekiyor. Malzeme alıp, bir de kartvizit bastırıyor. Daha uzak yerlerden sipariş almaya başlıyor. Siparişleri dolmuşla götürdüğü için şimdiki hedefi bir araç alıp işini iyice büyütmek.

500 Lira Kredi İle Başladı

Selma Pelen 33 yaşında. Evli ve 3 çocuk annesi olan Selma, Malatya’da yaşıyor. Eşi market işletiyor. Eşinin işleri durgunlaşınca aile bütçesine katkıda bulunmak istiyor. ‘Ne yapacağım’ derken mikrokrediyi öğreniyor. 2009’da 500 lira alıyor, Bursa’dan havlu getirip satıyor. Borcunu ödedikten sonra 2010’da 1000 lira daha kredi alıyor. Üstüne de 3 bin lira girişimci kredisi çekerek hayalindeki tuhafiye dükkanını açıyor. Dükkanında evinde el işi yapan kadınların ürünlerini de satmaya başlıyor. Ertesi yıl tekrar kredi çekip işlerini büyütüyor. Çevresinde iş yapmak isteyen kadınları da mikrokredi ile tanıştırıyor. Hedefi tekrar kredi çekip işyerini büyütmek.

Kendi Parasını Kazanıyor

Atife Aydın 33 yaşında. Muş’ta yaşayan Atife’nin bir kız çocuğu var. Eşinden ayrıldıktan sonra ailesi ona destek oluyor. Ancak kendi ayakları üstünde durmayı isteyen Atife önce iş bakıyor, ilkokul mezunu ve iş tecrübesi yok. ‘Ne yapabilirim?’ diye düşünürken ‘El işlerinde iyiyim.’ diyerek gözünü karartıyor. Oya, yazma, çeyiz işleri yapmaya başlıyor. İşini ilerletmek istiyor ama parası yok. O sırada çevresinden mikrokrediyi öğreniyor. Geçen yıl gidip 500 lira alıyor. Borcunu son kuruşuna kadar ödüyor. Tekrar kredi çekiyor. “Artık kendi paramı kendim kazanıyorum.” diyen Atife’nin hedefi işini büyütmek. Bir de velayeti kendinde olmasına rağmen eski eşinin alıkoyduğu kızını alıp birlikte kimseye muhtaç olmadan yaşamak.

Hedef Dükkanı Büyütmek

Gülbahar Çelik 57 yaşında. 2 çocuk annesi Gülbahar evinin altında küçük bir tuhafiye dükkanı işletirken eşi işten çıkarılıyor. Tek gelirle zorlanıyorlar. 2008 yılında mikrokredi ile tanışıyor. Önce 800 lira alıp işini kurtarıyor. Borcu bitince 1500 lira daha çekip işi geliştiriyor. Bu parayı da geri ödedikten sonra eşiyle beraber dürümcü dükkanı açmaya karar veriyorlar. Yine kredi çekip hayallerindeki dükkanı açıyorlar. Şimdi hedef işi daha da büyütmek.

Mikrokredi Merkezi Açıyoruz

Para Durumu olarak bir adım attık, İstanbul’da bir ‘Mikrokredi Merkezi’ de biz açıyoruz. Merkezi açabilmemiz 250 bin lirayı tamamlamamız gerekiyor. Merkezimize ilk katkı Leyla Alaton’dan geldi. ’20 kadın için destek benden.’ diyen Alaton 20 bin liralık çekin altına imzasını attı. Mikrokredi Bölge Müdürü Mehmet Tekin’e teslim ettim. Siz de kadınların iş kurmasına destek olmak istiyorsanız maille bana ulaşabilirsiniz. Unutmayın iş kurmak isteyen kadınların size ihtiyacı var.

Yazar: Özlem Denizmen

Kaynak: http://www.paradurumu.tv

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir