Rehberiniz-Meydan “r” kuşağına kaldı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Meydan “r” kuşağına kaldı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Meydan “r” kuşağına kaldı

X ve Y kuşaklarından sonra şimdi de R kuşağı çıktı. R harfi ile adlandırılması İngilizce kriz anlamına gelen “recession” kelimesinden kaynaklanıyor. R kuşağı, kriz dönemindeki kadro daraltmalarından dolayı daha fazla ve kapsamlı bir iş yükü sorumluluğu ile kariyer anlamında beklenenden daha hızlı gelişen ve daha vasıflı hale gelen ancak ne unvanlarında ne de ücret ve yan haklarında kriz öncesine nazaran iyileştirmeye sahip olmayan çalışanlardan oluşuyor.

Bu kuşak birçok ülkede çalışan hareketliliği endeksini arttırmış durumda. Çünkü R kuşağı daha fazlasını hakettiğini düşündüğü için kriz döneminde çalıştığı firmadan ayrılıp başka bir firmada hakettiği unvan, ücret ve yan haklara kavuşmak niyetinde.

Randstad’ın Workmonitor projesi kapsamında 2010’nun üçüncü çeyreğinde yayınlanan sonuçlara göre kriz döneminde kariyer anlamında beklenenden daha hızlı ilerlediğini ve geliştiğini belirten çalışan oranı Hindistan, Çin, Meksika ve Arjantin gibi gelişmekte olan ülkelerde yüzde 60-70’leri bulurken Türkiye’de, İtalya’da ve İspanya’da yüzde 40’larda.

Yaka kriz döneminde kar marjları azalan işverenlerin işgücü giderini azaltmak için kadro daraltmalarına gittiklerini ve dolayısıyla ortaya çıkan R kuşağını kriz süresince motive etmek için de birçok önlem aldıklarını belirtiyor. Yaka’ya göre bu önlemler çalışanların işyerinde daha fazla takdir edilmeleri; motivasyonel faaliyetlerin arttırılması veya emeklilik sigortası benzeri uzun vadeli yan hakların sağlanması gibi birçok değişik uygulamalarından oluşuyor.

Kriz çıkışında yıllık performans değerlendirmeleri yapılırken R kuşağının hareketliliğinin azaltılması için işverenlerin bu kuşağın gösterdiği ekstra eforu göz önünde bulundurarak prim, maaş artışları ve terfileri düzenlemeleri yapmaları gerektiğini belirten Yaka; aynı zamanda motivasyon uygulamalarının da devam etmesi gerektiğini söylüyor: “Böylelikle firma tecrübesi olan kilit personeli şirket içinde tutarak yerini tekrar doldurmanın maliyet ve güçlüğünü bertaraf etmiş olacaklar.”

R kuşağı ile işverenin beklentisi de arttı

Randstad Genel Müdürü Altuğ Yaka insan kaynakları sektörü tarafından R kuşağının hızlı kariyer gelişiminin ekonomik krizin olumlu bir getirisi olarak yorumlandığının ancak işverenlerin beklentilerinin artmasının da istihdamı zorlaştırdığının altını çiziyor.

Yaka, R kuşağı oranları arttığı sürece işsiz olan bireylerin kendi alanlarındaki işlerde istihdam edilmek için yeterince donanımlı görülmeyeceklerini belirtirken duruma örnek olarak da veritabanı yöneticisi arayan bir işverenin ağ güvenliği konusunda deneyim aramasını veya fabrikada montaj yapacak işçilerin makineleri kontrol eden bilgisayarları kullanabilmelerinin istenmesini gösteriyor: “Yüklenilmesi beklenen sorumluluk arttıkça açık olan pozisyonları doldurmak o denli zorlaşacaktır” diyen Yaka, bunun işsiz nüfusun oldukça fazla olmasına rağmen işverenlerin pozisyonlarına uygun aday bulamamaktan yakınmalarının da ana nedeni olduğunu vurguluyor.

Kaynak: http://www.yenibiris.com/HurriyetIK

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir