Rehberiniz-Mevlana usulü “uçkur yönetimi!”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Mevlana usulü “uçkur yönetimi!”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mevlana usulü “uçkur yönetimi!”

MEVLANADAN KADINA ZAAF DUYAN ERKEKLERE TAVSİYELER

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Ünlü düşünür ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin Ruminin, yaklaşık 800 yıl önce, kadın-erkek ilişkisine dair kaleme aldığı çarpıcı görüşleri, Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler tarafından derlendi.

Şimşekler, Mesneviden şu sözlere dikkat çekiyor İnsan, yiğitlikte Zaloğlu Rüstem bile olsa, Hamzadan bile cesur olsa yine de hükmetme hususunda karısının esiridir. Görünüşte su, ateşten üstündür… Fakat ikisinin arasına bir tencere (sevgi) girdi mi ateş o suyu kaynatır, buharlaştırır, yok eder. Görünüşte su nasıl ateşten üstünse, sen de kadından üstünsün; fakat hakikatte ona mağlupsun, onu istemektesin.

Evliliği erkekler için nefsin boynuna bir bağ vurma olarak gören Mevlana, günahtan sakınmanın temel yollarından birinin evlilik olduğunu savunuyor, Kavun, karpuz olgunlaşıp sulandı mı, yarmazsan telef olur gider,

Madem ki yemeye içmeye hırsın var, çabucak evlen; yoksa bil ki, kedi gelir, yağlı kuyruğu kapar gider (şehvete kul olur gidersin) diyor.

Mevlana, bazı yaşlanmış kadınların eşlerini evlerine bağlamak için kendi elleriyle kocalarına genç kız aldıklarına da dikkat çekiyor, Yine yaşlanmış kadınların buruşukluklarını gizlemek amacıyla boya kullanarak komik olmalarını da eleştiriyor.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir