YAPI DENETİM YARDIMCILIĞI TEKNİKERİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


YAPI DENETİM YARDIMCILIĞI TEKNİKERİ

TANIM

Yapı Denetim Yardımcılığı Teknikeri, mimar ve mühendislerin sevk ve idaresi altında, kontrol elemanları ile birlikte yapı denetimi faaliyetlerine katılan kişidir.

GÖREVLER

12.08.2001 tarih ve 24491 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği” uyarınca, mimar ve mühendislerin sevk ve idaresi altında;

– Hazırlanan projelerin mevzuata uygunluğunu, detay ve hesapların doğruluğunu ve proje sahiplerinin sicil durum belgelerinin varlığını denetler. Varsa eksik ve hataların düzeltilmesini sağlar. Eksik ve hatası bulunmayan projeleri onaylar.

– Mühendis tarafından kendisine verilen ölçme, hesap, proje, vb. denetim işlerini yapı denetim mühendisinin sorumluluğu altında yapar.

– Görevlendirildiği, kendisi tarafından ölçülen ve düzenlenen röleve, ataşman, tutanak, kesit, proje vb. evrakı paraf ederek, incelenip imzalanmak üzere mühendise verir.

– Yer teslimi yapıldıktan sonra, temel bölümünün inşası sırasında gerekli denetim ve gözetimleri yapar, temel kalıp ve demir donatı imalat kontrol tutanağı ile temel beton döküm tutanağını düzenleyerek, yapılan işlemlerin uygunluğunu onaylar.

– Taşıyıcı sistem bölümünün imalatı sırasında ise, beton kalıbı, demir teçhizatı ve gerekli diğer tesisat kontrol edildikten sonra, inşaat mühendisi gözetiminde beton dökümüne izin verilir. Yapıda gerçekleştirilecek her bir beton döküm işi için tutanak hazırlar.

– Yapının çatı, dolgu duvarları, kapı ve pencere kasaları ile tesisatlara ait alt yapılarının tamamlanıp sıvaya hazır hale gelmesi ve iş bitimine kadar olan son bölümde ise bodrum, zemin, asma, normal kat ve çatı katlarının dış duvarları ve iç duvarları kontrol tutanakları, elektrik tesisatı duvar boruları kontrol tutanağı, elektrik kablo çekimi ve tali pano kontrol tutanağı, çatı konstrüksiyonu, ısı yalıtımı, su yalıtımı ve çatı örtüsü kontrol tutanağı, temiz su boru tesisatı hidrolik basınç testi kontrol tutanağı, pis su boru tesisatı sızdırmazlık testi kontrol tutanağı, yapının sıvaya hazır duruma geldiğini belirten tutanağı, elektrik ana pano kontrol tutanağı ve mekanik tesisat montaj tutanağını düzenler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Hesap makinesi, bilgisayar, büro çalışmalarında teknik resim çizim aletleri,

– Ölçme aletleri (zemin ölçme aletleri, takometre gibi),

– Beton test kalıpları,

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Yapı Denetim Yardımcılığı Teknikeri olmak isteyenlerin;

– Fen bilimlerinde özellikle matematik ve fizikte başarılı,

– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,

– Çizim yeteneği gelişmiş,

– Bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen,

– Ekip çalışmasına yatkın,

– Sorumluluk sahibi, dikkatli,

kimseler olması gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Yapı Denetim Yardımcılığı Teknikeri, çizim yaparken büroda, yapım denetim aşamasında inşaatlarda çalışır. Teknikerlerin çalışma ortamı tozlu, gürültülü, yazın sıcak, kışın soğuk olabilir. İnşaatta çalışırken az da olsa kazaya uğrama tehlikesi vardır. Çalışma saatleri düzenli olabileceği gibi hafta sonu çalışması da olabilir. Çalışırken meslektaşlarıyla, mühendislerle, mimarlarla ve inşaat işçileriyle iletişimde bulunabilirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Mezunların, yapı denetim kuruluşlarında, yapı malzemeleri laboratuarlarında, hazır beton tesislerinde, belediyelerde, kamu kurumlarında istihdam olanakları mevcut olup, 4708 sayılı Yapı Denetim Kanununun tüm illerde uygulanması ile iş bulma olanakları artacaktır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Yapı Denetim Yardımcılığı Teknikerliği mesleğinin eğitimi,

– Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu,

– Süleyman Demirel Üniversitesi Isparta Yalvaç Meslek Yüksekokulu,

– Namık Kemal Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

“Yapı Denetim Yardımcılığı” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

– Meslek liselerinin Alt Yapı, Alt Yapı (İnşaat), İnşaat, İnşaat Teknolojisi, İnşaat-Üst Yapı, Üst Yapı, Üst Yapı-İnşaat, Yapı, Yapı (Kargir-Ahşap), Yapı Ressamlığı ve Yapıcılık bölümlerinden mezun olanlar “Yapı Denetim Yardımcılığı” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

– Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli Sayısal “SAY-1” puanı almaları gerekmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 2 yıldır. Staj yapmak zorunlu olup, süresi 40 gündür.

Eğitim süresince Matematik, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Yönlendirilmiş Çalışma, Temel Mekanik Bilgiler, Yapı Teknolojisi, Teknik Resim, Yapı Malzeme Bilimi, Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı, Güzel Sanatlar, Üniversitede Yaşam Kültürü, Yapı Statiği ve Mukavemet, Yapı Malzeme ve Deneyleri, Yapı Tesisat Teknolojisi, Topografya, Temel Bilgi Bilimleri, Bilgisayar Destekli Tasarım, Jeoloji ve Zemin Mekaniği, Yapı Projesi Okuma ve Çizimleri, Yapılarda Elektrik Tesislerinin Kontrolü, Yığma ve Betonarme Yapılar, İş ve İşçi Güvenliği, İklimlendirme-Isıtma ve Havalandırma Sistemleri, Yalıtım Teknolojisi, İmar Mevzuatı, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Keşif ve Metraj İşleri, Sistem Analizi ve Tasarımı, Ahşap ve Çelik Yapılar, Prefabrik ve Kompozit Yapılar, Yapılarda Hasar Tespiti, Büro ve Şantiye Organizasyonu, Kalite Güvence ve Standartlar, Yangın Tesisat Bilgisi, Güvenilirlik ve Etik Değerler, Türk Dili, Atatürk İlke ve İnkılapları, Yabancı Dil, Beden Eğitimi dersleri verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Yapı Denetim Yardımcılığı önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde İnşaat Mühendisliği, Yapı Öğretmenliği ve Yapı Tasarımı Öğretmenliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı yükseköğrenim ve harç kredisi ile çeşitli kurum ve kuruluşlarının sağlamış olduğu burs imkanlarından yararlanabilmektedirler.

– Eğitim tamamlandıktan sonra aylık kazanç asgari ücretin iki katı veya daha fazla olmaktadır,

– Toplu iş sözleşmesinin uygulandığı işyerlerinde ise, ücret toplu iş sözleşmesine göre belirlenmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,

– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,

– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • yapı denetim bolumu (222)
  • yapı denetimi bölümü (221)
  • yapı denetimi bölümü iş olanakları (217)
  • yapı denetimi bölümü hakkında bilgi (177)
  • yapı denetim bölümü iş olanakları (175)
  • yapı denetim bölümü ne iş yapar (168)
  • yapı denetim ne iş yapar (137)
  • yapı denetimi ne iş yapar (120)
  • yapı denetimi bölümü iş imkanları (111)
  • yapı denetim bölümü hakkında bilgi (107)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir