WEB PROGRAMCISI

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


WEB PROGRAMCISI

TANIM

Bilgisayar sisteminin donanım ve yazılım olarak kurulumu bilgileriyle birlikte, web sayfası tasarlayan ve programlama dilleri yardımıyla etkileşimli web uygulamaları hazırlayan kişidir.

GÖREVLER

Web programcısı;
– İhtiyaçları değerlendirir ve istenilen projeyi analiz eder,
– İhtiyaçlar doğrultusunda araştırma yapar,
– Analiz edilen projeyi küçük bölümlere ayrıştırır,
– Web sitesinin görsel (arayüz) tasarımını yapar,
– Web sitesinin temel veri tabanı ihtiyaçlarını karşılayacak kod yazar,
– Arayüz ile veri tabanı uyumluluğunu denetler,
– Tasarlanan sitenin yerel yayınını yaparak test eder,
– Web sitesini yayınlar ve yönetir,
– Mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Bilgisayar programları (Photoshop, Dreamweaver, FrontPage, Visual Studio, Fireworks vb.)
– Sunucu programı kurulumu (IIS, APACHE vb.),
– Web teknolojileri (HTML, CSS, FLASH, JAVA SCRİPT)
– Veri tabanı sunucu programları.(Microsoft SQL Server, Sybase, MySQL, Oracle vb.)
– Veri tabanı sistemleri (Microsoft Access vb.),
– CD ve DVD gibi manyetik kayıt ortamları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Web programcısı olmak isteyenlerin;
– Yaratıcı, tasarım ve görsel yeterliliğe sahip,
– Yabancı dil ilgisi olan,
– Ekip içinde çalışabilen,
– Sistemli düşünebilen,
– Kayıt tutma yeteneğine sahip ve türkçe bilgisi gelişmiş,
– Matematikle ilgili konularda başarılı,
– Kendini yenileyebilen,
– Araştırmacı, sabırlı ve dikkatli,
– Renk algısı gelişmiş
kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Web programcısı genellikle büro ortamında çalışır, ancak bilgi toplamak amacıyla dış ortamlarda da bulunur. Çalışırken diğer meslektaşlarıyla ve iş sahipleriyle etkileşim halindedir. İş oturarak yürütülür, ortam genellikle sessizdir.
Uzun süre oturmaya bağlı bel ve boyun rahatsızlıkları ile bilgisayarda çalışmaya bağlı görme bozukluğu sözkonusu olabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Web programcıları kamu kuruluşları ile özel sektöre ait iş yerlerinde çalışabilirler. Bilgisayarın her alanda yaygınlaşması, bu meslekteki elemanların iş bulmalarını kolaylaştırmakta ve aranan eleman olma özelliklerini daha uzun bir süre koruyacaklarını göstermektedir. Ayrıca kendi işyerlerini de açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; Meslek liselerinin Bilişim Teknolojileri alanı Web Programcılığı dalında verilmektedir. Ayrıca üniversitelerin veya özel kuruluşların açtığı kurslarda da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

– Meslek liselerine girebilmek için; İlköğretim okulu mezunu olmak,
– Anadolu meslek/Anadolu teknik liselerine girebilmek için ilköğretim mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca, merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (OKS) başarılı olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. 9. sınıfın (lise 1) dersleri genel liseler ve meslek liselerinde ortaktır. 9.sınıfın sonunda öğrenci alanını belirler. 9 ve 10. sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise dallara özel dersler okutulmaktadır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10. ve 11. sınıfta verilmektedir. 12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.
Eğitim süresince;
Ortak Dersler: Dil Ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih,T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya , Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe ,Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Millî Güvenlik Bilgisi,Trafik ve İlk Yardım, Tanıtım ve Yönlendirme.

Alan Ortak Dersleri: Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Bilişim Teknolojilerinin Temelleri, Paket Programlar, Temel Elektronik ve Ölçme, Teknik ve Mesleki Resim.

Dal Dersleri: İşletmelerde Beceri Eğitimi, Ağ Temelleri, Veri Tabanı, Ağ Veri Tabanı, Görsel Programlama, Nesne Tabanlı Programlama, Elektronik Uygulamaları, Sistem Bakım ve Onarım, Endüstriyel Kontrol, Mikro Denetleyiciler, Bilgisayarlı Devre Tasarımı, Grafik ve Animasyon, Web Tasarımı ve Programlama, İnternet Programcılığı, İşletim Sistemleri (Açık Kaynak), Ağ Sistemleri ve Yönlendirme, Ağ Güvenliği, Sunucu İşletim Sistemi, Ag Değişim Sunucusu derslerini alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin Bilişim Teknolojileri alanı Web Programcılığı dalından mezun olanlar, meslek yüksek okullarının Bilgi Yönetimi, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Bilişim-Yönetim, e-Ticaret, Masaüstü Yayıncılık bölümlerine sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Ayrıca, mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip yeterli puan almaları ve Bilgisayar Teknolojisi, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Kontrol Öğretmenliği, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ortaöğretim başarı puanları diğer alanlardan mezun olan adaylara göre daha yüksek bir katsayıyla çarpılarak ÖSS puanlarına eklenmekte ve diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Mesleki Eğitim Kanunu gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin % 30’dan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir. Eğitim süresince öğrenciler iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta ettirilirler. Eğitim sonrası ilk işe başlayanlar asgari ücret tutarında, tecrübeli elemanlar ise asgari ücretin en az 2-3 katı gelir elde edebilmektedirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • web programcılığı maaşı (40)
  • web programcısı ne iş yapar (34)
  • web programcısı maaşı (34)
  • web programcılığı ne iş yapar (27)
  • wep programcılığı maaşları (20)
  • programcı maaşı 2013 (12)
  • web programcılığı maaşları (6)
  • web programcılığı nedir (5)
  • wep programcılığı nedir (2)
  • web programcılığına nasıl başlanır (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir