VOLEYBOLCU

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


VOLEYBOLCU

TANIM

File ile iki eşit alana bölünmüş bir oyun alanı üzerinde her takımın sahada 6 oyuncu bulundurduğu iki takım arasında oynanan ve topu yere düşürmeden üç pas kullanılarak karşı sahaya geçirme kuralına dayanan voleybol oyununu, temel bir eğitim alarak, belirli bir ücret karşılığı sözleşme ile bağlı bulunduğu bir spor kulübünde lisanslı olarak ve uluslararası kurallara bağlı kalarak gerçekleştiren sporcu kişidir.

GÖREVLER

– Takımla birlikte sezon öncesi hazırlık çalışmalarına, sezon içi çalışmalara ve kamp programlarına katılır,
– Antrenörün belirlediği çalışma programını uygular,
– Fiziksel ve zihinsel olarak müsabakalara hazırlanır,
– Takımla birlikte maç takviminde belirtilen tüm voleybol müsabakalarına ve turnuvalara katılır,
– Antrenörlerin maç öncesinde, maç sırasında, mola ve devre aralarında vereceği taktikleri dinler ve uygular,
– Sezon çalışmalarını (10 aylık bir çalışma) yürütür,
– Kategorisi (yaşa göre) ile ilgili müsabakalara katılır,
– Gerekli sağlık ve beslenme kontrollerinden geçer, sakatlıklarını varsa kulüp doktoruna bildirir ve tedavisini yaptırır,
– Takımı ile ilgili bütün toplantılara (rakip takımın analizi, oynadığı maçtaki istatistikler vb.) katılır,
– Karşılaşmayı yöneten hakemlere ve rakip takımın oyuncularına saygılı, centilmen ve sportmence davranır, uluslararası oyun kurallarına uyar,
– Davet edilmesi halinde milli takım kamplarına ve milli takım adına voleybol müsabaka ve turnuvalarına katılır,
– Beden ve ruh sağlığını korur, sporcuya zarar verecek kötü alışkanlıklardan uzak durur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Antrenman ve maç forması, şortu, spor ayakkabısı, spor çorabı, eşofmanı, spor çantası,
– Voleybol topu, voleybol filesi, voleybol anteni, sağlık topları, kasa, minder, sıçrama çubukları, kuvvetle ilgili ağırlık barları ve ağırlıkları, lastikler, koşu bantları, bisiklet, atlama ipi, skoar bord (sayıları, molaları, setleri ve servis atan tarafı gösteren cihaz).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Voleybolcu olmak isteyenlerin;
– Sportif yeteneğe sahip,
– Sağlıklı bir vücuda sahip,
– Uzun boylu (uzun kol ve bacakları olan), kasları yeteri kadar güçlü,
– Atletik özellikleri olan,
– İnsan ilişkilerinde başarılı ve takım oyununa uyumlu,
– Belli bir zeka seviyesinde,
– Yaratıcı
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Voleybolcular spor salonunda antrenman ve müsabaka yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve uygun ısıda, saha zemini ise uygun tahta (parke) ya da plastik malzeme ile kaplı olması gerekir. Çalışma ortamı gürültülü olabilir. Voleybolculardan genellikle düzenli ve disiplinli gündelik yaşam sürmeleri beklenmektedir. Voleybolcular; sporcu arkadaşları, antrenörleri, idarecileri, kulüp yöneticileri ve takım ile ilgili kişilerle sürekli iletişim içindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Günümüzde voleybolcu mesleğine olan ilgi artmakta, başarı seviyesi yükselmekte, voleybolla ilgili uluslararası ilişkiler gelişmekte ve voleybolcu sayısı her geçen gün artmaktadır. Düzenlenen ulusal ve uluslararası turnuvaların medya tarafından basında geniş yer bulması ve kazanılan başarılar, voleybolcuların iş bulma olanağını da arttırmaktadır.
Özel spor kulüplerinde, belediyelerde, okullarda ve diğer spor ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilmektedirler.
Ayrıca, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik’e 15 Kasım 2006 tarihli ve 26347 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle eklenen Ek 4 üncü maddeye göre;
“Üniversitelerin fakülte veya dört yıllık yüksekokullarından mezun olup, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesindeki genel şartları taşıyanlardan;
a) Olimpiyat Oyunları, Paralimpik Oyunları, Üniversiad Oyunları ile Akdeniz Oyunlarında ferdi ve takım müsabakalarında ilk üç dereceye girenlerin,
b) Uluslararası Olimpiyat Komitesinin tanıdığı spor dallarının büyükler kategorisinde Dünya veya Avrupa şampiyonalarında ilk üç dereceye girenlerin,
c) (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yarışmaların takım sporlarında en az on kez ülkemizi temsil ederek milli sporcu belgesi almış olanların, kendi istekleri üzerine, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde açık bulunan sportif eğitim uzmanı ve antrenör kadroları ile öğretmenlik için aranan diğer özel şartları da taşımaları kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığında açık bulunan beden eğitimi branşında öğretmen kadrolarına sınavsız atanabilirler” ibaresi gereği de devlet kurumlarında istihdam edilebilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi; lisans çıkarma yaşı olan 9 yaşından itibaren;
– Türkiye Voleybol Federasyonunca açılan kurs ve seminerlerde, yaz gelişim kamplarında,
– Milli Eğitim Bakanlığı ile TVF işbirliği Protokolü çerçevesinde okul voleybolunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması kapsamında yapılan kurs ve seminerlerde,
– Gençlik ve spor il müdürlükleri bünyesinde açılan voleybol eğitim kursları,
– Voleybol kulüplerinin alt yapılarını oluşturmak için açtıkları kurslarda,
– Belediyelerin düzenlediği kurslarda,
– Çeşitli kurum ve kuruluşlarda (okullarda beden eğitimi dersleri, spor okulları, üniversitelerin spor bölümleri gibi) verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Voleybol kulüplerinin alt yapı seçmelerine ve çeşitli kurumların voleybol kurslarına katılabilmek için genellikle en az 9 yaşından gün almış olmak ve sağlık raporu (spor yapmasında sakınca yoktur belgesi) ile başvurmak gerekmektedir. Mahalli liglerde mücadele edebilmek için İl Temsilciliklerine, Türkiye Liglerine katılım için Voleybol Federasyonuna başvuru yapılmalıdır.
Voleybol müsabakalarına katılabilmek için Türkiye Voleybol Federasyonundan lisans çıkarmak gerekir. Lisans işlemleri federasyon adına gençlik ve spor il müdürlüklerince yapılmaktadır.
Voleybolcu seçerken dikkat edilmesi gerekenler;
– Sporcunun morfolojik yapısı (sporcunun boyu, kilosu, vücut yapısı vb.),
– Kondisyonel özellikleri (sporcunun genel ve özel dayanıklılığı, statik ve dinamik kuvveti, sürati ve reaksiyon yeteneği vb.),
– Öğrenim yeteneği (sporcunun algılaması, gözlem ve analiz etme yeteneği vb.),
– Performans düzeyi (sporcunun yoğun yüklemelere dayanabilme özelliği, antrenman isteği, başarıya ulaşma arzusu vb.),
– Zihinsel yetenekleri (motivasyon, oyun anlayışı, yaratıcılık vb.),
– Sosyal faktörler (liderlik, sorumluluk alabilme, takım anlayışı vb.),
– Psikolojik faktörler (strese dayanabilme, müsabakaya hazır olma, vb.).
Ayrıca, üst düzeyde sportif güce ve başarıya ulaşmak için yetenekli sporcuların uygun yetenek seçimi ile zamanında ve doğru bir biçimde seçilerek uzun süreli ve sistematik bir çalışmaya girmeleri zorunludur.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Voleybol eğitimi, en az 9-11 yaş arasında başlamalıdır. Voleybol eğitimi voleybolcunun tüm yaşamı boyunca sürer. Eğitimde;

Teknik Antrenman: Voleybol oyunuyla ilgili tüm temel çalışmalar (parmak pas, manşet pas, smaç, blok, savunma çalışmaları, hücum çalışmaları).

Taktik Antrenman: Müsabakalarda uygulanacak diziliş ve oyun sistemi, rakip takıma göre hazırlanma gibi takımca çalışacak konuları kapsar.

Kondisyon Antrenmanları: Değişik dönemlerde antrenmanın özelliğine göre sporcunun kuvvet, dayanıklılık, sürat, beceri, koordinasyon, hareketlilik gibi temel motorik özelliklerinin geliştirilmesini, korunmasını sağlayan çalışmaları kapsar.

Teorik Antrenmanlar: Sporcuların gerek saha içerisinde gerekse saha dışında voleybola özgü konuları içeren bilgilendirme amaçlı yapılan çalışmaları kapsar (beslenme, spor sakatlıkları, doping veya yabancı maddelerin zararları, voleybol oyun kuralları, motivasyon yöntemleri vb.)

MESLEKTE İLERLEME

Voleybolcular mesleğe kulüplerin altyapılarında (küçük, minik, yıldız ve genç takımlarda) ücret almadan (amatör) başlar ve yaş sınırını doldurduklarında mahalli ligden, üçüncü, ikinci ve birinci lig takımlarında oynayarak ve transferlerini gerçekleştirerek ücret karşılığı olarak devam edebilirler.

Üniversitelerde yada Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından açılan kurslarda eğitim alarak yardımcı antrenör, antrenör, kıdemli antrenör, teknik direktör, teknik ve idari menajer, spor yöneticisi veya yetenekleri doğrultusunda basında spor yorumcusu veya spor yazarı olabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Voleybol eğitimi süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Yüksek öğrenim kurumlarında, devam ettiği üniversite takımında oynaması karşılığında özel üniversitelerde ücretsiz olarak (eğitim bursu) eğitimlerine devam edebilirler.

Voleybolcu Türkiye 2. ve 3. lig takımlarında oynadığı zaman, kulübü ile yaptığı anlaşma gereği en az asgari ücret kadar ücret alabilir. Türkiye 1. lig takımlarında oynadığı zaman ise, transfer miktarı ve aldığı ücret yükselmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

 • voleybolcu nasıl olunur (702)
 • voleybolcu maaşları (421)
 • nasıl voleybolcu olunur (299)
 • milli voleybolcu nasıl olunur (166)
 • voleybolcuların maaşı (114)
 • voleybolcu (94)
 • voleybolcuların maaşları (93)
 • lisanslı voleybolcu nasıl olunur (69)
 • voleybolcu maaşı (67)
 • voleybolcu olmak için şartlar (61)

VOLEYBOLCU için 31 cevap

 1. gizem diyorki:

  ben 17 yaşındayım ve de voleybolcu olmak istiyrum. yaşım çok mu geç ?bu alanda çok başarılıyımm

 2. selma diyorki:

  gizem yaşın çok geç fakat gece gündüz çalışırsan olabilir. bir de boyun uzunsa olabilirsin. ben 12 yaşındayım lisanslı oynuyorum

  • ayça diyorki:

   nerden başladın nasıl başladın yani bende 13 yaşındayım voleybolda yetenekliyim ve çok seviom tekvandoda lisansım var nasıl olabilşir

 3. ayşe diyorki:

  bende voleybolcuyum 2 yıl oynuyorum şimdi ise beni kulübe almak istiyorlar 2 senede ben olduysam gayret ve sabırla sizde olursunuz yaşım:16 boy:
  1.78

 4. cansu diyorki:

  Ben 17 yasindayim ve boyum cok kisa voleybol icin cok mu gec kalmisim ve boyum kisa oldugu icin sansim yok mu?

 5. hira diyorki:

  Ben 5 yildir voleybol oynuyorum 12 yasindayim boyum 170 cm bence boyunuz kisa ve yasiniz gecmis diye dusunmeyin ogrenmenin yasi yoktur boyun kisa bile olsa libero olabilirsin liberolarin boyu kisa olur

 6. İREMNUR COLAK diyorki:

  BEN 12 YAŞINDAYIM 11 YAŞIMDA BAŞLADIM VE BEN BÜYÜNCE VOLEYBOLCU OLMAK ISTIYORUM1.65 BOYUM VAR VR ÇOK İYİ OYNUYORUM

 7. zehra diyorki:

  bnde büyüyünce voleybolcu olmak istiyorum bu işi 3 yıldır yapıyorum bnce yaşınızın ve boyunuzun önemi pekte yoktur ne kadar erken başlarsanınz o kadar ii dir zararın neresinden dönersen kardır misali 14 yasındYIM 1 68 boyum vr vede voleybolu çok güzel oynuyorun bide bni altyapıya istiyolar

 8. bad girl diyorki:

  Bende 16 yaşındayım ve boyum 1.73
  3senedir voleybol oynuyorum ileride de voleybolcu olmak istiyorum fenerbahçe alt yapıda oynuyorum peki nasıl olabilirim ?

 9. Zuhal diyorki:

  Ben şu anda okulun voleybol takımındayım. Orta oyuncusuyum ve gerçekten çok hareketli ve gUzel oynuyorum.Bunu ilerletmek istiyorum ama yaşım ve boyumdan dolayı biraz tedirginim yaşım 14 ve boyun 1 60 sizce şansım var mı teşekkür ederim.

 10. soran diyorki:

  Ben 17 yaşındayım boyum 1.70 küsür hayalim antrenör olmak ve voleybola devam etmek ama herkes gec kaldıgımı düşünüyor ve söylüyor tvfde kurslara basladım 3 yıldır oynadım ama bıraktım lisansım yok ne yapmam gerek hayalimi gerceklestirmek istiyorum ama cok mutsuzum yardım lütfen 🙁

 11. gizlii diyorki:

  13 yaşındayım boyum 1.62 voleybola 10 yaşında başladım çok güzel oynuyorum milli olmak için neler yapmam gerekiyor

 12. peri diyorki:

  Yaşım 15. Kendimk bildim bileli voleybol oynuyorum bu yaz kursa gidip gelistircem kendimi. Cok mu gec kalmisim

 13. Neslihan diyorki:

  Mrb arkadaşlar ben 12 yaşındayım 2 yıldır voleybol oynuyorum bu yıl lisansımı yaptırdım boyum 1.61 bence boyunuz pekte önemli deil sadece iyi oynamanız gerekli. (Bir sorunuz olursa sorabilirsiniz.)

  • dilber diyorki:

   16 yaşındayım boyum 1.59 voleybolu orta okulda da oynuyordum ama o kadar çok değil lisede arttı şuan lise 3 geçtim ve okulun voleybol takımının yedeklerin deyim çünkü lise 2 de başladım haftada 1 kere antrenman yaptım ve 2-3 arkadaştan önce en azından takım olmasa da yedeklere alındım bu konuda başarılıyım ama sadece antrenmanları aksatıyorum [isteyerek değil tabiiki de] lisansı nasıl alabilirim hiçbir kulube üye değilim herhangi biryerde oynamadım sadece okullar arasında yapılan 1 kaç maç ta oynamıştım
   teşşekkür ederim şimdiden

 14. mine diyorki:

  Arkadaslar ben 15 yasindayim ve boyum 1.79 günlerim voleybolla geciyor cok severek oynuyorum bence onemli olan gec kalip kalmamak degil tamamiyla icinizdeki istek siz o isi yapmayi ne kadar cok isterseniz o kadar basarili olursunuz boyunuza kafanizi bu kadar takmayin dogruyu soylemek gerekirse 1 yil oncesine kadar cok kisaydim ama simdi halimden memnunum bu biraz gayret isteyen bir meslek. Ayrica hic bir alt yapida oynamiyorum ve beni gelistirecek bir hocam da yok bunlari kafama takmiyorum sadece isime konsantre oluyorum siz de boyle yapin emin bir gun kesfediliriz ☺ tesekkurleer ..,

 15. sinem diyorki:

  ben voleybola gitmek istiyorum eskişehirde önerdiğiniz bir voleybol kursu var mı

 16. zeynep diyorki:

  Ben 12 yaşındayım voleybolcu olmak istiyorum çok iyi oynuyorum . Boyum 1 52 civarı küçükken de plastik topla oynadım .Voleybolcu olmak için ne yapmalıyım

  • TUĞÇE diyorki:

   voleybolcu olmak için önce klube yazılmalısın boyun biraz kısa hatta bayaa ben 13 yaşındayım ve boyum 1.64 ben tvf nin fabrika volebol krsuna gidiyorum burdan direkmen eğer devam edersem kluplere gitme imkanım olacak

 17. TUĞÇE diyorki:

  13 yaşındayım tvf fabrika voleybol kursuna gidiyorum ve ilerde voleybolcu olacağım boyum 1.64 yaşıma göre boyum uzun olduğu için ileride boy sıkıntısı yaşamayacağım

 18. pınar diyorki:

  Ben voleybola 12 yasımda heves ettim ve hala oynamaya hevesliyim.Voleybolcu olmak kolay degil ama sizin azminiz herseyin üstesinden gelicektir.Kısacasi arkadaslar voleybolcu olmak istiyosanız belediyelerin açtigi kurslara gitmenizi tavsiye ediyorum simdiki yasim ise 15 ve lisans alma yolundayim 🙂

 19. pınar diyorki:

  Ben voleybola 10 yasimdan beri heves ettim.ve voleyboldan vazgecemiyorum.bagimli gibiyim birakamiyorum

 20. gamze erel diyorki:

  neden bence çok uzn ama beğendim puan100/98

 21. Selenay diyorki:

  Merhaba. Ben 13 yaşındayım boyum 1.58. Voleybolu 3 yıldır oynuyorum. voleybolcu olmak en büyük hayalim.11 yaşında okul takımındaydım ve maçlara giderken lisansım vardı .Ayrıca herhangi bir sağlık konusunda engelim de yok bünye olarak biraz zayıfım fakat voleybolcu olmayı çok istiyorum olabilirmiyim ve nerelere baş vurmam gerekir lütfen bilgi verin

 22. Şükran diyorki:

  Merhabalar ben 21 yaşındayım 11 yaşımdan beri voleybool oynuyorum 3 sene okul takımında oynadı öğrenci lisansı verdiler. Okul bitti ama ben voleybollu bırakmadım halâ oynuyorum hayatım voleyboll üzerine kurulu olsun istiyorum. Napmam gerek yardıcı olursanız sevinirim

 23. Cebeci çilingir diyorki:

  Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir